سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گزارشی از نخستین مجمع سلامت استان قم:

سالی۳۰۰ مرگ ناشی از تصادفات درون شهری قم

بروز شده : ١-٠٧-١٣٩٧, ٠٩:١۴    نسخه چاپی    
روزانه ۳۵ تصادف موتورسوار و سالی۳۰۰ مرگ ناشی از تصادفات درون شهری قم رخ می دهد که این یک فاجعه خسارت بار است.

فاطمه محمدی

به گزارش خبرنگار ۱۹دی: نخستین مجمع سلامت استان قم به ریاست استاندار و با حضور دکتر محمد هادی ایازی معاون اجتماعی وزیر بهداشت، ریاست دانشگاه علوم پزشکی قم، تولیت آستان حضرت معصومه(س)، مدیران دستگاه های اجرایی، نهادهای انقلابی و اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه با موضوع «اجتماعی شدن سلامت و کاهش آسیب های ناشی از سوانح رانندگی» در سالن جواد الائمه استانداری قم برگزار شد.

ابتدا کلیپ سخنرانی رئیس جمهور پخش شد که وی در آن تاکید کرد که استانداران، فرمانداران، ادارات کل ورزش و محیط زیست، دانشگاه ها، دولت سمن ها، خیرین، خطبای نماز جمعه، منبری ها و در مجموع همه در برابر سلامت جامعه مسئول هستند.

×××

روزانه ۳۵ تصادف موتورسوار در قم

سپس رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در راستای تحقق اهداف مجمع سلامت استان ها هر استانی اولویت استان خود را شناسایی کرده وحداقل یک سال روی آن برنامه ریزی می شود.

ابوالفضل ایرانی خواه افزود: طی نشست های متعددی با مسئولان استانی اولویت استان قم سوانح رانندگی است

وی با بیان اینکه سند نهایی سلامت استان در حال تدوین است، گفت:‌ اقدامات پژوهشی باید انجام شود و همه نهادها باید نظرات خود را به منظور کاهش تصادفات ارائه دهند.

وی با تصریح براینکه تصادفات در کشور ما اسفناک است؛ اظهارداشت: از بین ۲۴ هزار مرگ ومیر در کشور متاسفانه در استان قم سالانه حداقل ۳۰۰ مرگ درون شهری و بین جاده ای به دلیل تصادفات رخ می دهد ودر راس مرگ و میرهای ناشی از تصادفات داخل شهری قم، موتورسواران هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم خبرداد: روزانه به طور متوسط بین ۳۰ تا ۳۵ حادثه موتورسوار در قم رخ می دهد که عدد واقعا نگران کننده ای است که هزینه های هنگفتی را رقم می زند.

وی اظهارداشت: سالانه ۱۶ هزار مصدوم بر اثر تصادفات راهنمایی ورانندگی به مراکز درمانی مراجعه می کند که ۱۲ تا ۱۳ هزار نفر آنان بستری می شوند و گاه آسیب های طولانی مدت گریبان گیر آنان می شود.

وی گفت: طی چند سال اخیر مصدومان در تصادفات که از طریق اورژانس پیش بیمارستانی منتقل می شوند یک ریال هم پرداخت نمی کنند وهزینه دیه ها که دولت می پردازد بسیار بالاست.

ایرانی خواه اظهارداشت: علوم پزشکی سالانه بیش از دو هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان برای درمان افراد حادثه‌دیده بر اثر سوانح راهنمایی ورانندگی هزینه می‌کند؛ گذشته از اینکه شدت پیامدهای اجتماعی برای خانواده ها و جامعه آن قابل شمارش نیست.

وی گفت: نمی توان گفت مرگ ومیر جاده ای به زودی به صفر برسد اما مرگ ومیر تصادفات درون شهری را می توان به صفر رساند.

×××

اقتصاد مسبب پیدایش انبوهی از مشکلات سلامت است

در ادامه معاون اجتماعی وزیر بهداشت نیز اظهارداشت: اجتماعی شدن سلامت بدین معناست که باید حوزه سلامت را فراسازمانی ببینیم مردم و نهادهای مختلف باید مشارکت کنند و همه در این حوزه مسئول هستند.

سید محمدهادی ایازی اظهارداشت: هرچند هم اکنون سلامت جسم در دستور کار است اما سلامت در سه مقوله جسمی، روانی و معنوی باید مدنظر باشد زیرا ۲۳ و شش دهم درصد از جامعه ما نشانه هایی از اختلالات روانی را دارند که هرچند در برخی کشورهای صنعتی هم این رقم وجود دارد اما در جامعه اسلامی باید برای کاهش این رقم تلاش کرد.

 وی با بیان اینکه یکی از دلایل گسترش آسیب های اجتماعی این است که به سلامت اجتماعی کمتر توجه کردیم، در مورد اهمیت مقوله سلامت گفت: تاکنون هفت جلسه در مورد آسیب های اجتماعی با حضور مقام معظم رهبری برپا و ۲۳ آسیب اجتماعی مشخص شده که اعتیاد، حاشیه نشینی، طلاق، مسائل فرهنگی و اجتماعی و برخی عقب ماندگی های خاص پنج اولویت نخست است.

وی افزود: در حوزه سلامت معنوی در درجه نخست دستگاه‌های فرهنگی مسئول هستند، باید قبول کنیم در امر سلامت معنوی بسیاری از سوالات جوانان ما بدون پاسخ مانده و دچار آسیب هستیم و از حوزه های علمیه می خواهیم تا کمک رسان باشند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با بیان اینکه انتخاب نوع و سبک زندگی در بروز بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات جانبی مؤثر است، گفت: اگر از ژنتیک و بیماری های متابولیک و مسائلی که به ازدواج برمی گردد مانند هموفیلی و امثال آن بگذریم، مهمترین مساله عوامل فردی و مربوط به نحوه زندگی افراد است.

وی ادامه داد: نداشتن تحرک استفاده بیش از حد از روغن، نمک و شکر باعث بسیاری از بیماری ها شده است.

وی گفت: پس از عامل فردی، روابط اجتماعی که در آن نقش خانواده بسیار تاثیرگذار است و سپس نقش سازمان ها و دستگاه ها اثرگذار است.

ایازی گفت:‌ در سال ۹۶، ۱۶ هزار و۹۰۰ نفر در تصادفات کشور فوت کردند و ۳۳۶ هزار نفر هم بستری شدند که اگر هر کدام به طور متوسط پنج روز بستری شوند ببینید چه میزان از تخت های بیمارستانی را به خود اختصاص می دهند.

وی تاکید کرد: تغذیه، آب سالم، اشتغال، سامان دادن به وضعیت اقتصادی، ایجاد مسکن و بسیاری از مسائل که به عهده دستگاه های دیگر است در سلامت جامعه دخیل هستند.

وی بیان کرد:‌ وزارت بهداشت ۲۵ درصد در حوزه سلامت نقش دارد همه مردم و دستگاه ها باید به وظیفه خود عمل کنند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت تصریح کرد:‌ یکی از عوامل مهم کاهش شاخص‌های سلامت در کشور مشکلات اقتصادی است که مسبب انبوهی از چالش‌های سلامتی در جامعه است.

وی گفت: در شش ماهه نخست سال جاری مسائل اقتصادی چه وضعیتی برای مردم رقم زده است؟ این وضعیت در روابط اجتماعی و رفتارهای مردم چه میزان تاثیرگذار بوده است؟

ایرانی ها بیش از ۸۳۶ میلیون مرتبه به مراکز سلامت مراجعه کرده‌اند

وی با بیان آمار بالای مراجعات به مراکز درمانی کشور گفت: سال گذشته بیش از ۸۳۶ میلیون مرتبه مردم به مراکز سلامت مراجعه کرده‌اند که به صورت متوسط برای هر ایرانی ۱۱ مرتبه مراجعه ثبت‌شده است وبخش عمده آن به نوع کارکرد ما برمی گردد که حائز اهمیت است.

۷۵ درصد مرگ ومیرهای کشور ما ناشی از بیماری های غیرواگیر است

ایازی با تاکید براینکه سلامت در تمامی سیاست ها دخیل است گفت: ۷۵ درصد مرگ ومیرهای کشور ما ناشی از بیماری های غیرواگیر است لذا باید تعیین کننده های مشارکت سلامت مورد پایش قرار گیرد.

وی با تاکید براینکه فقر و بی‌عدالتی از مهم‌ترین عوامل از بین رفتن سلامت در جامعه است، گفت: عدالت اجتماعی در سلامت از مهم‌ترین شاخص‌های سلامت اجتماعی محسوب می‌شود وطبق تحقیقات صورت گرفته فقر و محرومیت امید به زندگی فرد را به شدت کاهش می‌دهد.

سلامت مردم در همه تصمیمات شهر مدنظر قرار گیرد

وی تاکید کرد: استاندار رئیس مجمع سلامت در همه استان ها است و همان گونه که مقام معظم رهبری نیز تاکید کرده اند هر تصمیمی که در استان ها گرفته می شود باید سلامت مردم در آن در نظر گرفته شود.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان اینکه همه استان ها باید مجمع سلامت استان، شهرستان و محله داشته باشند از استاندار و رئیس دانشگاه قم خواست یک بار بروند در کانون محله یزد و ببینند آنان چگونه اقدام می کنند.

وی با تاکید بر توانمند سازی محلات گفت: مشارکت آگاهانه مردم داوطلبانه، مسئولانه و عادلانه و در تمام محلات بدون توجه به مناطق مرفه و محروم بودن آن، تشکیل شود زیرا اسلام، تجربه ملی و بین المللی به نوعی بر مجمع سلامت محله تاکید کرده اند.

وی گفت: از سال جاری عملکرد استانداردان، بخشدارن و فرمانداران سالانه در موضوع سلامت محوری مورد پایش قرار می گیرد اعلام خواهد شد.

×××

شاخص های مقوله سلامت در استان قم باید افزایش یابد

تولیت حرم حضرت معصومه(س) نیز در ادامه با شنیدن آمارهای بالای ناشی از تصادفات رانندگی در قم گفت: ما دلمان می خواست استان قم جزء برترین ها باشد انشاءالله با همت مسئولان این امر محقق شود زیرا استان قم در مسئله سلامت باید از استان‌های برتر و نمونه باشد.

آیت الله سید محمد سعیدی با اشاره به مثل دینی در این زمینه گفت: انتظار به عنوان افضل عبادات و دارای ابعاد مختلف اجتماعی و فردی است و از بعد جمعی بر اساس اعتقاد و باور محکم وبر اساس مشارکت تک تک مردم است که در آن وظیفه دارند و اگر مشارکت در آن نباشد شکل نمی گیرد.

وی ادامه داد: مردم کوفه هم منتظر امام زمان خود بودند اما انتظار آنان از سر اعتقاد و با مشارکت جدی نبود وآنچه می توانست به عنوان یک حماسه و تشکیل یک حکومت اسلامی و براندازی نظام ظالمانه یزیدی باشد را برای مردم تبدیل به یک فاجعه و حادثه دردناک و پرخسارت در جامعه اسلامی کرد.

وی تاکید کرد: امنیت، سلامت و عدالت هم نیازمند مشارکت عمومی است و اگر باور التزام و مشارکت عمومی نباشد انتظاری شبیه انتظار مردم کوفه شکل می گیرد و این امر مهم محقق نمی شود.

امام جمعه قم تصریح کرد: در قضیه استفاده از کلاه ایمنی وقتی خود شخص اعتقاد به این مساله نداشته باشد جلسات اثری را که باید نخواهد داشت.

پایبند نبودن به مباحث ایمنی هزینه‌های هنگفتی را به کشور تحمیل کرده است

وی گفت: حوادث راهنمایی ورانندگی برای نظام و کشور ما هزینه دارد و هزینه ای که برای سلامت جامعه می شود عدد وحشتناکی است اگر این حوادث نباشد می توان در راه های بهتری مانند اقدامات عمرانی و توسعه ای هزینه کرد.

وی بیان کرد: از منظر مادی هزینه های بسیاری برای یک فرد شده که از دست می رود از نظر معنوی نیز احیای نفس از سرفصل های مهم دینی است که در قرآن کریم هم مورد توجه قرار گرفته است

آیت الله سعیدی با تاکید براینکه باید همه مدیران مشارکت جدی کنند تا اقدامی شود که همه در عمل ملتزم به قانون باشند، گفت: بهبود شاخص‌های سلامت با چهار رکن اعتقاد، التزام عملی، مشارکت ومراقبت عملی شود.

×××

برای هر مصدوم با دو ساعت بستری شدن، حدود دو میلیون تومان هزینه می شود

رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان قم نیز گفت: با تعرفه دولتی با برگه اورژانس نزدیک به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان از انتقال فرد به بیمارستان و پس از دو ساعت ترخیص، هزینه می شود که اگر این هزینه کاهش یابد اثرگذاری آن را در بخش های دیگر خواهیم دید.

محمد شهیدی با تاکید براینکه ملاک تنها بر اساس کشته های تصادفات نباشد، گفت: تصادفات در کشور ما بر اساس میزان کشته ها سنجیده می شود در صورتی که به این شکل فشارهای اقتصادی و نقص عضو و هزینه های سرسام آور ناشی از آن از قلم می افتد.

وی ادامه داد: هر تصادف منازعات و پرونده قضایی و خواباندن خودرو و هزینه های جانبی دیگری هم دارد که وقت و هزینه را با هم تلف می کند.

وی با بیان اینکه تعداد تلفات ناشی از حوادث رانندگی کاهش نداشته است، گفت: این نشان می دهد که ایرادی وجود دارد و باید دقت و حساسیت بالا باشد و تمام مدیران استانی و کارشناسان حوزه ترافیک پای کار بیایند زیرا این موضوع صرفا بر عهده علوم پزشکی نیست.

 این مقام مسئول با اشاره به اینکه در حوزه های ساختاری، فرهنگی سازی و کنترل رفتار کمتر کار شده است، گفت: در بحث کنترل رفتار نیز ضعیف عمل می شود و به قانون کلاه ایمنی با اغماض نگاه می شود و کمتر از ۵۰ درصد آیین نامه سوانح و حمل ونقل در استان به اجرا رسیده است.

وی افزود: تصمیمات نیز مبتنی بر آزمون وخطا است زیرگذر و دوربرگردان هایی احداث می شود که خود منجر به بروز تصادفات است لذا بر اساس اصول و ساختارها و با همکاری همه دستگاه ها باید پیش رویم.

وی بیان کرد: گاهی خرید موتورسیکلت به قدری سهل الوصول است که نوجوانان پیش از رسیدن به سن بلوغ و بدون نیاز به کمک از والدین می توانند آن را خریداری کنند و حتی به صرفه نیست که موتورسیکلت توقیفی را ترخیص کنند و تصادف نوجوان زیر ۱۸ سال نیز حتی برای خانواده ها خیلی نامتعارف نیست و باید روی این موارد کار شود.

×××

باید همه دستگاه های امدادرسان یکجا مستقر شوند

مدیرکل مدیریت بحران استان قم نیز دراین جلسه گفت: استانداردسازی پایگاه های امدادرسانی طبق قانون باید انجام شود و نیروهای امدادی یکجا مستقر شوند و همه باهم سر تصادف حاضر شوند تا تلفات کاهش یابد.

محسن اروجی تصریح کرد: اینکه نیروی انتظامی، اورژانس و آتش نشانی هر کدام جداگانه سر صحنه تصادفات می روند و پس از رسیدن به مقصد دیگری را خبر می کنند تلفات را افزایش داده است.

وی گفت: حداقل در جاده قم-تهران که پیشانی جاده های کشور است باید همه دستگاه های امدادرسان یکجا مستقر شوند و با هم حرکت کنند تلفات مطمئنا کاهش می یابد.

وی در مورد اطفاء حریق در جاده ها نیز گفت: هنوز کسی پای کار نیست هرچند آتش نشانی قم موظف است برای حوادث جاده ای اعزام شود اما این قضیه باید به صورت کشوری برطرف شود.

×××

تبعات کارخانه های موتورسیکلت دامن قم را گرفته است

معاون عمرانی وشهرسازی استاندار قم نیز گفت: اغلب تصادفات استان در چهارراه‌ها و تقاطع ها اتفاق می‌افتاد که نشان از نیاز استان به تقاطع‌های غیرهمسطح ارتقای جاده ها احداث بزرگراه ها و آزادراه های شهری است.

محسن بهشتی خاطرنشان کرد: قم یکی از قطب‌های اصلی تولید موتورسیکلت در کشور است اما استانداردهای استفاده از این وسیله در استان رعایت نمی‌شود.

وی ابزار تاسف کرد که در بخش صنعت عمده تولید موتورسیکلت در قم و تبعات آن هم در این استان است و فرهنگ استفاده از کلاه ایمنی و رانندگی حرفه ای هم کمرنگ است.

××

شرکت های بیمه ۱۳۰ میلیارد تومان برای تصادفات خسارت دادند

رئیس شرکت های بیمه ی قم نیز درادامه اظهارداشت: از حق بیمه شخص ثالث ۱۰ درصد وزارت بهداشت و ۱۰ درصد نیروی انتظامی برای فرهنگ سازی دریافت می کند اما ما شاهد واژگونی خودروها و تصادف در آزادراه ها هستیم و عابران پیاده به راحتی در سطح شهر جان خود را از دست می دهند وبه کرات پرونده هایی را داریم که خانواده ها کنار آزادراه ایستاده بودند و خودروها با آنان برخورد کرد است.

علی قطبی با بیان اینکه بلوار امام علی(ع) بالاترین تصادفات را دارد، تاکید کرد: نیروی انتظامی باید نقاط حادثه خیز استان را شناسایی کند که به راحتی هم می تواند این اقدام را انجام دهد.

وی گفت: آمار تصادفات کاهش که نداشته افزایش هم دارد که تبلیغات و فرهنگ سازی می تواند اثرگذار باشد.

وی بیان کرد: به دلیل آب وهوای استان قم مردم از موتورسیکلت استفاده می کنند و به دلیل گرما بسیاری از کلاه ایمنی استفاده نمی کنند و باید اقدامی در این زمنیه انجام شود.

وی ادامه داد: فضای سبز شهرستان قم هم بسیار کم است که روی اعصاب رانندگان اثر می گذارد بسیاری از تصادفات ناشی از این است که همه این عوامل دست به دست هم داده که ضریب خسارت شخص ثالث ۱۱۰ درصد است و شرکت های بیمه ضررده هستند.

×××

نیازمند احداث جاده برای کاهش بار ترافیکی هستیم

معاون پلیس راه استان نیز اظهارداشت: ۶۹ میلیون تردد در پنج ماهه سال جاری در جاده های استان بوده که ۲۰ میلیون آن ورودی به استان بوده است.

سرهنگ احمد خدایاری افزود: نبود کشش روانی ترافیک در برخی محورهای منتهی به استان مانند سلفچگان به قم و کمربندی یکی از معضلات ماست در چند سال اخیر نیز احداث جاده ای نداشتیم و جاده گرمسار هم تاثیرچندانی برای دسترسی به تهران نداشته است.

وی در پاسخ به کم کاری های گفت: از سال ۹۵، ۶۶ نقطه حادثه خیز شناسایی و ۱۰ نقطه دیگر امسال رفع می شود و ۴۵ نقطه هم احصا شده است.

وی افزود: حدود ۸۵ درصد توقیف های موتورسیکلت در قم افزایش داشته و از نظرسرعت رتبه اول کشوری را کسب کردیم.

وی گفت: در بحث برخورد با تخلفات آنچه پلیس در توانش بوده انجام داده اما به دلیل اینکه رسانه ها حضور دارند نمی خواهم بیان کنم.

×××

۱۰ درصد مردم قم درگیر تصادفات رانندگی هستند

سالانه ۳۶ هزار نفر از خانوارهای قمی درگیر تصادفات می شوند

معاون سیاسی وامنیتی استاندار قم نیز در ادامه این جلسه، تأکید کرد: برای تشکیل مجمع سلامت استان سه جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی به همراه سه جلسه ویژه در زمینه ترافیکی تشکیل شده است.

سید محمدرضا هاشمی با اشاره به آمار بالای تصادفات در قم بیان کرد: یک‌سوم از پرونده‌های تشکیل شده در قوه قضائیه قم مربوط به تصادفات است و از تبعات این است که برخی نزاع های خیابانی هم پس از تصادفات انجام شده که شاهد تشکیل پرونده‌های ویژه‌ای در قوه قضائیه برای آن هستیم.

وی ابراز کرد: به صورت متوسط سالانه بیش از ۳۰۰ نفر از همشهری هایمان را از دست می دهیم و بیش از ۳۶ هزار نفر از خانوارهای قمی درگیر مشکلات ناشی از تصادفات جاده‌ای می‌شوند متأسفانه سالانه ۱۰ درصد از خانواده‌های استان گرفتار تصادفات راهنمایی و رانندگی می‌شوند.

×××

بهبود شاخص‌های سلامت نیاز به فرهنگ‌سازی دارد

استاندار قم نیز در پایان بر لزوم فرهنگ سازی در خصوص بهبود شاخص های سلامت در قم تاکید کرد.

سید مهدی صادقی افزود: مسئله بهبود شاخص‌های سلامت دارای دو بعد کوتاه و بلندمدت دارد که هر دو بعد نیز به صورت مستقیم و غیرمستقیم به مسئله فرهنگ باز می‌گردد.

وی ابراز کرد: در کوتاه مدت باید بررسی مشکل انجام دهیم و شرایطی که بشود را باید فراهم کنیم گاهی خوب صحبت می شود اما در عمل نمی توان کار کرد لذا برای هر اقدام متحول گرایانه باید برنامه‌ای برای اصلاح وضعیت موجود انجام شود که بهترین راهکار است.

وی اظهارداشت: اولویت سلامت در استان مسئله راهنمایی ورانندگی و کاهش آمار تصادفات و سوانح رانندگی است که در امر کاهش سوانح رانندگی باید از علم و تجربه روز و به ویژه یافته‌های شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنیم.

صادقی تاکید کرد: بیمه ها باید پیش قدم باشند ارزش دارد که با تحریبات از این روش استفاده شود و اثر آن در بلند مدت دیده شود زیرا به هر اندازه که سرمایه‌گذاری در امر پیشگیری بیشتر شود نتیجه بخش تر خواهد بود.

وی تصریح کرد: فرهنگ‌سازی و مشارکت جویی دو امر مهم در مسئله سلامت است که راه کار اساسی برای کاهش آسیب ها است.

×××

لازم به ذکر است که در این جلسه مهم با وجود دعوت رسمی سردار آقاخانی فرمانده جدید نیروی انتظامی و راهبر و شهردار و معاونت حمل و نقل حاضر نشدند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٧-١٣٩٧, ٠٩:١۴

   

پر مبحث ترین ها