سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

علاء الدین بروجردی در گفت وگو با ۱۹دی:

برای روابط دوجانبه با آمریکا مذاکره نخواهیم داشت

برای روابط دوجانبه با آمریکا مذاکره نخواهیم داشت و به این درخواست مکرر آنان پاسخ مثبت نخواهیم داد.

فاطمه محمدی

۱۹دی: درخصوص مذاکره با آمریکا، تهدیدهای ترامپ و پاسخ سردار سلیمانی، قضیه رفع حصر و پی بردن به صحت وسقم بازداشت علاء الدین بروجردی عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و رئیس سابق این کمیسیون با وی به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

نظر شما درمورد  مذاکره با آمریکا چیست؟
ما با آمریکایی ها چندین نوبت مذاکره داشتیم که نمونه های آن در بحث بحران عراق با درخواست و یادداشت رسمی آنان و در بحث هسته ای بود اما برای روابط دوجانبه با آمریکا مذاکره نخواهیم داشت و به این درخواست مکرر آنان پاسخ مثبت نخواهیم داد.

در مورد تهدید ترامپ و پاسخ سردار سلیمانی نظرتان چیست؟
آمریکا شکست خورده در مصاف ایران در کشورهای عراق، لبنان، فلسطین، افغانستان و یمن است آمریکا کسی نیست که بخواهد ما را تهدید کند.

طرح حمایت گسترده آنان از داعش با وجود اینکه رژیم صهیونیستی و همپیمانان اروپای و منطقه ای حداکثر همکاری را داشتند با شکست مواجه وتوطئه آن ها خنثی شد که عامل اساسی شکست آنان سردار سلیمانی بود.

وی  پاسخ دندان شکن به ترامپ داد که برای آمریکایی ها کافی است

سردار سلیمانی افتخار ملی ما است و پاسخ های وی همواره انقلابی و جدی است و سخنرانی ایشان بر واقعیت ها مبتنی است

عامل اصلی شکست آمریکا در منطقه تدابیر ایشان و سپاه قدس است.

ترامپ از نظر شما چه نوع رئیس جمهوری است؟
رئیس جمهوری است که حتی هم پیمانان نزدیک آمریکا وی را قبول ندارند امروز چالش آمریکا با کشورهای شاخص اروپایی، چین، کانادا و روسیه است و ما شاهد انزوای آمریکا در عرصه سیاسی و اقتصادی دنیا هستیم؛ تصمیم در مورد ترامپ به عهده مردم این کشور است که در انتخابات پس رو خود را نشان می دهد.

با اینکه تحریم ها هنوز علیه ایران عملی نشده چرا قیمت ها افزایش چشم گیری داشته است؟
در اقتصاد فضای روانی بسیار تاثیرگذار است فضای روانی بحث تحریم های آمریکا نخستین عاملی است که جامعه را به نوعی به التهاب واداشته است اما پس از این تلاطم یک دوره سکونی را هم شاهد خواهیم بود.

رئیس بانک مرکزی در مورد سکون اقتصادی به مردم پاسخ دهد

چه زمانی شاهد این سکون خواهیم بود؟
رئیس بانک مرکزی که به تازگی منصوب شده باید پاسخ این سوال را به ملت بدهد.

صحبت هایی شده که رفع حصر با آزادی موسوی و کروبی صورت می گیرد نظر شما چیست؟
به دلیل بحران تحمیلی به ملت در فتنه ۸۸ ، که خسارت های زیادی به مردم و کشور وارد شد، من فکر می کنم از روز اول شرط ساده عذرخواهی از ملت را برای آنان گذاشتند اما نشینیدم این شرط محقق شده باشد.

قضیه بازداشت من دروغ محض بود

 قضیه اینکه مطرح شد شما در فرودگاه امام خمینی(ره) بازداشت شدید چه بود و آیا ازآنان شکایت کردید و کسی را بازداشت شد؟
این ادعا دروغ محضی بود؛ من با معاون رئیس جمهور در حال افتتاح پروژه ای در بروجرد بودم که تماس گرفتند شما کجا هستید؟ من هم گفتم در بروجرد هستم.

وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعاتی سپاه منبع اصلی نشر این کذب را شناسایی کردند و دنبال یافتن افرادی هستند که این خبر دروغ را ساختند و گسترش دادند

خبرنگار روزنامه شرق هم دروغ بزرگتری را ساخته بود که حق شکایت از وی هم برای من محفوظ است گرچه احترام زیادی برای خبرنگاران قائل هستم و علاقمند به شکایت و بازداشت نیستم اما نشر این اکاذیب در قوانین ما جرم و قابل پیگیری است.

سال ۹۰ هم یکی از نماینده ها علیه من نشر اکاذیب کرده بود و بازنشرهایی هم داشت که با شکایت من به شش ماه زندان محکوم شد که اصل و فرع آن خبر دروغ بود.

شش ماه حبس نماینده ای که علیه شما صحبت کرد چه شد؟
شش ماه حبس وی قطعی و در تجدید نظر تایید شد اما قاضی مورد نظر در تماس با من گفت که به دلیل اینکه ایشان نماینده بودند و دارای جایگاه است اجازه دهید تبدیل به جزای نقدی شود و من هم پذیرفتم.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۵-١٣٩٧, ١٣:٠٩

   

پر مبحث ترین ها