سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نظر ۱۱ نماینده مجلس درخصوص بسته پیشنهادی اروپا در گفت وگو با ۱۹دی:

یک بام و دو هوای اروپا باید پایان یابد

کلیات بسته پیشنهادی اروپا خوب است و دغدغه های ایران مانند سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز، فروش نفت و بازگشت پول آن، صندوق سرمایه گذاری و سیاست های حمایتی به صراحت در آن آمده است.

 فاطمه محمدی

۱۹دی: پس از خروج آمریکا از برجام اروپایی ها می کوشند تا به ارتباطشان با ایران ادامه دهند لذا بسته پیشنهادی را ارائه دادند که ابتدا توسط دستگاه دیپلماسی ایران مورد بررسی قرار گرفت و رئیس جمهور در این رابطه گفت که بسته پیشنهادی اروپا درباره ادامه روند همکاری ها در برجام دربرگیرنده همه خواسته های ایران نیست و انتظار ایران از اروپا ارائه یک برنامه عملیاتی روشن و دارای زمانبندی است.

پس از آن این بسته پیشنهادی در کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس بررسی شد و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دراین باره گفت پیشنهادهای اتحادیه اروپا در سطح کلان برای نجات برجام بخصوص در بحث فروش نفت و ساماندهی امور بانکی معقول است.

نظر ۱۰ نماینده های مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی درباره این بسته پیشنهادی را در ادامه می خوانید:

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: کلیات بسته پیشنهادی اروپا خوب است و دغدغه های ایران مانند سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز، فروش نفت و بازگشت پول آن، صندوق سرمایه گذاری و سیاست های حمایتی به صراحت در آن آمده اما در عمل این ها تبدیل به عاملی جهت رفع نیازهای ایران نشده و باید نیازهای ایران نیز در آن در نظر گرفته شود.

دیگر عضو این کمیسیون اظهارداشت: با توجه به فشارهای آمریکایی ها به اروپا برای قطع هرگونه همکاری با جمهوری اسلامی ایران، هر گامی که آنان در جهت تعامل با ایران بردارند قدمی در نقطه مقابل نظرات آمریکا است و از این نظر می تواند ارزشمند باشد منتهی انتظار بحق از اروپاییان این است که به کلیه تعهدات خودشان در برجام عمل کنند.

علاء الدین بروجردی افزود: نقص کار آنان این است که رفتار و بیانشان یکی نیست و درصورتی که بسته پیشنهادی ارائه می دهند، شرکت هایشان کشور ما را ترک می کنند.

ابوالفضل حسن بیگی نیز در پاسخ به این سوال که آیا مزایای بسته پیشنهادی آنقدر هست که بتواند کشور را از این وضعیت نجات دهد؟ گفت: آن چه به عنوان پیش نویس دادند در حد کلان خوب است؛ ما منتظر هستم بسته آنان اجرایی و عملی شود که در این صورت اروپا سود خواهد کرد و با مشکل بحران اقتصادی مواجه نخواهند شد اما اگر بخواهند مانند گذشته گوش به فرمان آمریکا باشند افزایش قیمت نفت آنان را با مشکل مواجه می کند.

عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس افزود: در گذشته هم شاهد بودیم وقتی قیمت نفت به ۱۵۰ دلار رسید نخستین کشورهای که با شکست اقتصادی مواجه شدند و اقتصادشان مختل شد اروپاییان بودند آنان با عقل و تدبیر می توانند در این مقطع مجددا خود را با آن شرایط بد اقتصادی مواجه نکنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا منافع ایران در این بسته در نظر گرفته شده و این رابطه برد برد است یا آنکه اروپاییان بیشتر سود می کند و ایران در مواردی کوتاه آمده است؟ گفت: در صورت عمل به توافقات از سوی اروپا  برد دو طرفه است من با کلیات بسته پیشنهادی موافق هستم اما باید آنان هم به پیشنهادات جمهوری اسلامی عمل کنند و بسته ای که می دهند تکمیل باشد.

 علیرضا رحیمی دیگر عضو این کمیسیون و منتخب مردم تهران نیز با بیان اینکه بسته پیشنهادی اروپا نشان از نگاه سازنده و مثبت به برجام دارد، گفت: بیانیه نهایی کمیسیون مشترک محصول مذاکرات دور اول اایرن با اروپا بود که به نظر می رسد سازنده و گامی رو به جلو باشد اما هنوز با منافع حداکثری ما فاصله دارد.

وی با تاکید براینکه مذاکرات برجامی در اروپا در مقطع کنونی یک ضرورت است، ادامه داد: باید در ادامه راه حمایت های عملی درباره مراودات پولی، بانکی و مالی رفع شود و اروپا به صورت جزئی و عملی به ما راهکار دهد و تضمین های لازم از سوی اروپا ارائه شود تا هر دو طرف در این قضیه سود کنند.

سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین نیز گفت: این بسته باید خسارت های ناشی از خروج آمریکا از برجام را جبران کند اما شرکت های اروپایی با وجود ادعاهای دولت های خود در حال خروج از ایرن هستند و اروپایی ها اقدامی برای خارج نشدن آن ها از ایران نمی کنند.

وی با بیان اینکه اروپا باید پایبند به معاهدات باشد، افزود: باید ضمانت اجرایی در خصوص این بسته پیشنهادی گرفته شود و در آن خسارت های خروج یک طرفه آمریکا از برجام جبران شود.

کمال دهقانی فیروزآبادی دبیر کمیسیون امنیت ملی نیز گفت: اگر اروپاییان امید بدهند و سابقه بد خود در قبال غنی سازی ایران را جبران کنند راه همکاری با اروپا را آغاز می کنیم اما اگر احساس شود اروپایی ها در بسته پیشنهادی خود مستقل از آمریکا نیستند و محافظه کارانه و به دور از استقلال عمل می کنند ایران هم در راستای منافع ملی خود عمل می کند.

محمد جواد جمالی دبیر کمیسیون سیاست خارجی مجلس نیز گفت: بسته پیشنهادی اروپا کارآمد نیست و آنان برای ثبات برجام تلاش جدی نمی کنند.

وی با بیان اینکه اروپایی ها به دلایل مختلف از جمله مداخلات آمریکایی ها نتوانسته اند انتظارات ایران را نسبت به برجام برآورده کنند گفت: باید تضمین های لازم داده شود زیرا به نظر می رسد آنان می خواهند با اتلاف وقت مانع از رونق اقتصادی ایران شوند.

مسعود گودرزی از دیگر اعضای کمیسیون سیاست خارجی مجلس نیز در این باره گفت: حسن نیت ایران در برجام به اثبات سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی رسیده و تلاش دستگاه دیپلماسی کشورمان را هم نمی توان نادیده گرفت.

وی افزود: برای کسب منافع ملی نیاز است که در جامعه بین المللی حضور پیدا کنیم و حرفی برای گفتن داشته باشیم اگر حسن نیت اروپایی ها برای ما ثابت شود همکاری ها را با آنان ادامه می دهیم منتها باید تضمین های لازم را به ایران بدهند.

 مرتضی صفاری نطنزی دیگر عضو این کمیسیون نیز بیان کرد: اراده اروپا برای ادامه همکاری های برجامی با ایران مثبت است منتهی باید راهکارهای عملی برای برای تامین خواسته های ایران ارائه دهند و تعهدات برجامی در شورای اروپا تصویب شود.

حجت الاسلام حسن نوروزی نیز بیان کرد: کلیات بسته پیشنهادی اروپا در صورتی که به آن عمل شود خوب است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه اروپا در مسیر دو طرفه حرکت می کند، افزود: ما شاهدیم که اروپا از سویی این بسته را ارائه داده اما از سوی دیگر شرکت های رنو و پژو در حال خروج از ایران هستند و توتال هم از کشور خارج شد و آنان راه آمریکا را می روند.

وی گفت: ایران باید راه درستی را در پیش گیرد و با هر کشوری که بر تعهداتش عمل می کند ارتباط برقرار کند و در کشورهایی که با ما ارتباط دارند مانند روسیه و چین و حتی عراق و هند بازار ایجاد شود و معاملات با آنان افزایش یابد.

سید جواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر نیز گفت: از دولت می خواهیم که بسته پیشنهادی را در معرض دید همگان قرار دهد زیرا مردم نامحرم نیستند و می توان از نظرات مختلف در تکمیل آن استفاده کرد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠۵-١٣٩٧, ١٠:١۶

   

پر مبحث ترین ها