سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله غروی در گفت وگو با ۱۹دی:

دولت با مردم همدل و همزبان باشد

دولت با مردم همدل و همزبان باشد زیرا بی تفاوتی از سوی مسئولان پذیرفته نیست.

فاطمه محمدی

۱۹دی: پس از دعوت مقام معظم رهبری از هیات دولت و جا دادن آنان در کنار خود بسیاری این نشست را دیداری صمیمی توصیف کردند اما برخی از رسانه ها و احزاب هنوز بر اختلاف و تفرقه دامن می زنند و مانع پیشرفت کارها و سامان گرفتن اوضاع کشور بخصوص در حوزه اقتصادی می شوند.

در این راستا و در مورد اقداماتی که دولت باید انجام دهد با آیت الله سید محمد غروی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو پنج دوره شورای عالی حوزه های علمیه کشور، عضو هیات علمی گروه تفسیر پژوهشگاه اندیشه و فرهنگ، محقق و مولف و استاد حوزه و دانشگاه به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن در ادامه می آید:

·        در دیدار رهبری با هیات دولت ایشان گفتند که همه باید تیم اقتصادی دولت را کمک کنند تا اقتصاد کشور در مسیر درستی قرار گیرد؛ چگونه این همراهی تحقق پیدا می کند؟

همراهی مردم با دولت ها همواره نقش مهمی در توفیقات و دستیابی به اهداف دارد و بخصوص در زمانی که شرایط خاصی بر کشور حاکم باشد اگر یکدستی و هماهنگی وجود نباشد دشمنان داخلی و خارجی به نفع خود علیه آن استفاده می کنند و فضایی را بوجود می آورند که دولت نتواند به اهداف خود دست پیدا کند.

بی توجهی به شرایط فعلی کشور را دچار بحران می کند

این شرایط خاص فعلی کشور، همراهی وهمدلی مردم و دولت و وحدت بیشتر را می خواهد واگر شرایط فعلی مورد توجه قرار نگیرد کشور دچار بحران می شود.

وحدت نه تنها مربوط به دولت و مردم و دولت و احزاب است که به فرض اهداف مشترک دارند و مصالح کلی نظام را دنبال می کنند بلکه آنان که چنین هدفی ندارند نیز باید شرایط را مدنظر قرار دهند.

 در مقاطعی چه بسا از برخی انتقادها و برخوردها تلقی دو و یا چند دستگی شود و دشمن بتواند از این زمینه ها استفاده و مشکلاتی را برای نظام بوجود آورد لذا توافق و همکاری بین دستگاه ها ضروری است.

·        چقدر هماهنگی بین قوا را ضروری می بینید؟

 اگر هماهنگی بین مجلس و دولت نباشد و دولت مصوبات مجلس را به اجرا نگذارد یا مجلس هماهنگ با دولت نباشد چه بسا تصمیمات مهمی در زمینه های مختلف گرفته شود اما نماینده ها آن ها همراهی نکنند و موجب تضعیف دولت و کشور شود.

اگر دولت با دستگاه قضایی هماهنگ نباشد نیز اینگونه است و اظهارات سران و مسئولان رده بالای نظام علیه هم می تواند شرایط را به سوی بحرانی شدن پیش ببرد که این خواسته سران قوا و حتی کسانی که به نحوی تریبون در دست دارند نیست.

برای پیش برد اهداف و اقدامات همواره هماهنگی لازم است و باید ظرفیت قوا و مردم همه در راستای اهداف و راهبردها قرار گیرد تا بتواند تلاش هایشان مثمر، مفید و نتیجه بخش باشد اما در شرایطی که احساس ناهماهنگی داخلی ایجاد شود دشمن از این فضا استفاده و به اهداف خود دست می یابد.

وضعیت یک کشور مانند خانواده است باید هماهنگ اقدام و عمل و حتی بیان کنند و اگر اختلافی باشد باید در درون حل شود و اگر به بیرون درز کند خانواده را تهدید می کند.

هر یک از اعضا هم وظایفی بر عهده دارند اگر اعضای خانواده با عمل به وظایف خود با هم هماهنگ باشند، در اهداف جمعی نیز موفق می شوند.

دستگاه های خدماتی باید در خدمت نظام باشند وهماهنگی را به نحو درست و سازماندهی شده پیش ببرند نه اینکه علیه سایر قوا فضاسازی کنند زیرا این اقدامات موجب تضعیف کلی نظام یا یک قوه می شود.

دولت بر ظرفیت های داخلی تکیه کند

·        ریشه مشکلات کشور داخلی یا خارجی است؟

در بیشتر موارد مشکلات کشور داخلی است وظرفیت های مختلف در کشور وجود دارد که دولتمردان باید برآن ها تکیه کنند.

تصمیمات و ظرفیت های بیرونی تا اندازه ای متغییر است گاهی در اختیار قدرت ها است و می توانند آن ها را جابه جا کنند گاهی نیز مسائل بین المللی است که توان تغییر آن نیست.  

لذا اقتصاد مقاومتی و اعتماد به نیروها و سرمایه گذاری های داخلی راهکار مقابله با تحریم ها و مسائلی است که یک دولت و کشور از پس آن برنمی آید.

به این دلیل است که گاهی یک کشور مانند ایالات متحده به راحتی می تواند با کارشکنی ها حسن سرمایه گذاری های خارجی مانند توتال را به نحوی تغیییر دهد که ما نتوانیم از مزیت آن ها استفاده کنیم.

دولت با مردم همدل و همزبان باشد

·        دولت و مسئولان چه وظیفه ای دارند؟

هر چه در داخل مستقل تر باشیم رسیدن به اهداف آسان تر است ودر این مسیر دولت باید اقتدار داشته وبه نحوی عمل کند که مردم احساس کنند که دولت مشکلات مردم را می فهمد و سعی بر حل آن ها دارد و مشکلات را تا اندازه ای که موجب تضعیف روحیه مردم نباشد درک و اظهار کند و با مردم همدلی و همزبانی داشته باشد نه اینکه بی تفاوت باشد.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠۴-١٣٩٧, ١٠:٢۶

   

پر مبحث ترین ها