سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در گفت وگوی اهالی رسانه و هنر با ۱۹دی مطرح شد:

خدمات دهی بیمه تکمیلی رازی نامطلوب است

حدود شش ماه پیش یک گروه اعتراض به عملکرد بیمه رازی ایجاد شد که یک هزار نفر عضو آن، از خدمات دهی این بیمه در سراسر کشور ناراضی بودند و البته بسیاری از نارضایتی ها به سایت بیمانو و واسطه بودن صندوق حمایت از هنرمندان نیز مربوط است.

 فاطمه محمدی

۱۹دی: صندوق حمایت از هنرمندان وابسته به وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی از سال ۹۳ جمعی از هنرمندان، نویسندگان وخبرنگاران کشور را با عقد قرارداد با دو بیمه ایران و آرمان تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار داده که اغلب بیمه شده ها از خدمات دهی این دو بیمه راضی بودند.

اما در سال بیمه ای که رو به اتمام است قرارداد وزارت ارشاد با بیمه رازی منعقد شد که نارضایتی هایی را رقم زد.

هر فرد در این بیمه ۳۰۰ تا ۵۴۰ هزار تومان پرداخت می کند و در مجموع میلیاردها تومان به حساب بیمه رازی واریز شده و بیمه شدگان انتظار دارند با تعهد این بیمه به ارائه خدمات مناسب، به اعتماد مردم خدشه وارد نشود.

حدود شش ماه پیش یک گروه اعتراض به عملکرد بیمه رازی ایجاد شد که یک هزار نفر عضو آن، از خدمات دهی این بیمه در سراسر کشور ناراضی بودند و البته بسیاری از نارضایتی ها به سایت بیمانو و واسطه بودن صندوق حمایت از هنرمندان نیز مربوط است.

سردبیر یکی از روزنامه های سراسری در این زمینه می گوید از مدیران اداره کل ارشاد اسلامی تا پیرمرد بازنشسته و هنرمند و خبرنگار با بیمه تکمیلی مشکل دارد زیرا سایت بیمانو پیچیده است تا حدی که کارمندان خودشان هم اظهارنابلدی می کنند و عموم مردم بخصوص افراد سالمند وناآشنا به کامپیوتر نمی توانند به سادگی از آن استفاده کنند؛ امکان کار دستی را هم گرفته اند.

وی با بیان اینکه بارگذاری و طراحی سایت نیز مشکل دارد گاهی وارد سایت بیمانو نمی شویم، نمی توانیم مراحل را ببینیم وکد رهگیری را هم دیر می دهد افزود: من در ۱۰ روز به چهار مرکز بیمه مراجعه کردم اما سایت قطع بود ودر صورتی که فرد بیمار است یا بیمار دارد اما نمی تواند به آسانی نوبت بگیرد.

وی گفت: برای استان یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری قم با چند هزار عضو، ۳۴ مرکز درمانی دارد که نیمی از آنان می گویند قرارداد ما با این بیمه تمام شده، برخی مراکز بیمارهای خاص را پذیرش می کنند یا فقط برای موارد آزمایشگاهی و دندان خدمات می دهند درحالی که بیمه ایران با ۹۹درصد مراکز درمانی و مطب ها قرارداد دارد.

وی با بیان اینکه به دلیل کم بودن تعداد کارشناسان، ماه ها طول می کشد تا راجع به برخی سندها نظر داده شود گفت: باید توجه شود کدام بیمه خدمات را سریع تر و بهتر ارائه می دهد.

عباس قاسمی خبرنگار روزنامه شاخه سبز قم نیز در گفت وگو با ما می گوید‌ خدمات دهی و پرداخت بیمه ایران و بخصوص آرمان خیلی خوب بود اما خدمات دهی بیمه رازی راضی کننده نیست.

وی بیان کرد: بیمه رازی سه طرح امید، آرامش و رفاه را داشت که من طرح امید را انتخاب کردم اما مشخص نکرده بود که پاراکیلینیک شامل این بیمه نمی شود و زمانی که متوجه شدم نمی توانستم تغییر بدهم.

وی گفت: پس از انجام آزمایش ها و ارسال مدارک شهریورماه گفتند مدارک مشکل دارد ایراد را برطرف کردم فروردین ماه در سایت نوشته بود مدارک آماده ارسال است و هفته پیش پس از چقدر هزینه و پرس وجو تازه پاسخ دادند که طرح امید شامل دارو و ویزیت بوده و شامل پاراکیلینیک مانند آزمایش ها نمی شود و من در این یک سال هر چه در بحث دارو، ویزیت و آزمایش هزینه کردم از بین رفت.

محدثه رضایی از نویسندگان عضو این بیمه نیز با انتقاد از اینکه بیمه تکمیلی به صورت الکترونیک درآمده اما روند آن پیچیده شده و برای بیمار خیلی مشکل است که کدها را حفظ، وارد و پیگیری کند گفت: اگر مستقیم با دفتر نمایندگی بیمه در هر استان طرف بودیم خیلی بهتر بود تا اینکه صندوق هنر واسطه باشد.

وی تاکیدکرد: پیکان ها به سمت بیمه رازی رفته اما صندوق هنر مقصر اصلی است زیرا با مشاهده در مشقت بودن افراد تحت پوشش می تواند قرارداد را فسخ کند یا حداقل پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه از بیمه های ایران و بخصوص آرمان همه راضی بودند و به دلیل اعتماد به آن بیمه ها ما دوباره بیمه شدیم گفت: برای بیمه زمان خیلی مهم است اما شش ماه از انعقاد قرارداد ما گذشته بود در عمل ما بیمه نبودیم زیرا با مراکز درمانی صحبت نکرده بودند و پس از گذشت شش ماه از ارسال مدارک پزشکی ما، تازه شروع به پرداخت کردند که این اجحاف به حق طرف قرارداد است.

وی افزود: برخی به گمان اینکه بیمه به موقع هزینه درمان را می پردازد وام گرفته بودند اما پس از شش ماه مبالغ را واریز کردند.

وی گفت: گاهی تومان را ریال پرداخت می کنند؛۲۰ هزار تومان را دو هزار تومان و دو میلیون را ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کرده اند ومبالغ دو و سه هزار تومانی به حساب من واریز شده که نمی دانم برای چیست زیرا یک آمپول این قیمت نیست.

وی با بیان اینکه با گسترش اعتراضات و پخش آن در رسانه های خارجی، حدود چهار ماه خوب عمل کردند و دوباره خدمات دهی کاهش یافت، گفت: ما نمی دانیم کدام مبلغ پرداخت شده بخصوص کسانی که مراجعه بیشتری به مراکز درمانی دارند اسناد و کدها بیشتر و گیج کننده می شود و راهی نیست که این مساله را پیگیری کنیم؛ می توانند در سایت پرداختی هایشان را بنویسند اما بارها با دفتر تهران تماس گرفتیم و پشت خط بودیم باز هم درست پاسخ ندادند وبااینکه یک حساب برای این کار گذاشتیم سردرگم وخسته شدیم.

ابراهیم مرادی از هنرمندان نمایشی عضو این بیمه هم با بیان اینکه عملکرد سامانه بیمانو دشوار و هر بار مراجعه به کافی نت باعث زحمت است، گفت: کار با بیمه های ایران و آرمان تنها با ارائه کد ملی و به راحتی بود اما برای این بیمه مدارک را دفاتر پیشخوان برده و پست می کردیم اما با بهانه های جزئی مانند اینکه عکس واضح نیست مجدد باید اقدام می کردیم یا پس از چند ماه پیگیری بیان می کردند پرونده شما ایراد دارد در صورتی که شخص بیمار است باید این کارها را هم انجام دهد.

وی افزود: در صورتی که قرارداد بیمه با ما تا ۳۱خردادماه است اما ۲۰ روز پیش برای سونوگرافیبه درمانگاه تسنیم و دوم خرداد به درمانگاه بقیه الله مراجعه کردم اما گفتند قرارداد این بیمه با ما به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه ابتدا درج نشده بود که روکش دندان جزء خدمات این بیمه نیست، گفت: به برخی مراکز که مراجعه می کردیم کسی پاسخگو نبود ومی گفتند باید دفاتر پیشخوان یا تهران بروید و برخی معترض بودند که ۱۵ میلیون برای عمل جراحی هزینه کردند اما ۱۵۰ هزار تومان دریافت کردند.

احمدی دیگر عضو این بیمه نیز گفت من علیرغم بارگزاری مکرر نسخه ها و ایرادهای مکرر از طریق سایت بیمانو هزینه ای دریافت نکردم و گاهی آنقدر ایرادات تکرار می شد که منصرف از ادامه کار می شدم.

مریم مظهری نیز در این باره می گوید خدمات دهی بیمه ایران خیلی راحت بود روش توامان اینترنتی و پستی کار را سخت و پرداخت را طولانی کرده است.

محمد رستمی نیز بیان کرد: شش ماه است مدارک را فرستادم و هزینه ها را از جیب خودم پرداخت کردم اما هنوز مبلغی واریز نشده که این اتلاف هزینه های مردم است.

مدیرمسئول یکی از نشریات کشور نیز گفت: مسئولیت ارائه خدمات و بارگزاری هزینه ها و فاکتورها با شرکت های بیمه گری است که هزینه دریافت می کنند و این روش به سود بیمه گذار است زیرا پروسه پرداخت طولانی می شود که این امر باعث شده برخی دنبال درمان خود نروند.

یکی از خبرنگاران استان تهران که نمی خواست نام وی درج شود نیز با بیان اینکه کسانی که پیگیر مطالبات ما بودند را تهدید به قطع بیمه یا اخراج کردند و من هم می ترسم بیمه ام را قطع کنند، گفت: زمانی که با مشکل مواجه می شویم نمی دانیم چکار کنیم سایت نظرسنجی هم ندارد که ما مشکلات را بیان کنیم گویا حقوق مشتری برایشان اهمیتی ندارد.

وی افزود: من سوال کردم که اگر فلان دارو را خریداری کنم هزینه آن پرداخت می شود؟ گفتند بله اما پس از خرید دارو گفتند ما چنین هزینه هایی را پرداخت نمی کنیم و۲۰ درصد فرانشیز را هم بیمه های دیگر نداشتند.

لازم به ذکر است که سایت بیمانو مربوط به بیمه رازی نیست

 

 

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٣-١٣٩٧, ٢٢:٢٣

   

پر مبحث ترین ها