سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در گذری به فروشگاه های قم:

حمایت از اجناس خارجی در ام القرای جهان اسلام

بروز شده : ۶-٠٣-١٣٩٧, ٠٩:٣۶    نسخه چاپی    
با گذر به فروشگاه های ام القرای جهان اسلام انواع کالاها و خوراکی های خارجی را مشاهده می کنید آنقدر که گویا ایرانی ها فروشنده و مصرف کننده اجناس خارجی شدند.

فاطمه محمدی

با گذر به فروشگاه های ام القرای جهان اسلام انواع کالاها و خوراکی های خارجی را مشاهده می کنید.

انواع کالای خواب، لوازم خانگی، لوازم آرایشی، بهداشتی، وسایل برقی، ظروف، کفش، پوشاک و حتی چادر سر بانوان مسلمان از چین، مالزی، هند و ژاپن است که هیچ اعتقادی به چادر ندارند اما از بازاریابی قوی برخوردار هستند.

جالب اینکه در گفت وگو با فروشندگان، بیشتر آنان به غیراز چند کالای خاص، معتقد بودند که کالای مشابه داخلی وجود دارد و در بحث مواد خوراکی، کالای خواب، پوشاک و کیف و کفش تمام آنان تصریح داشتند که کالای ایرانی بسیار باکیفیت تر است.  

فروشگاه ها را از نظر می گذرانیم بسیاری از مغازه ها پر از کالاهای خارجی و در بسیاری از موارد کالاهای لوکس و غیرضروری است گویا ایرانی ها فروشنده و مصرف کننده کالاهای خارجی شدند و دانسته و یا نادانسته به خود و تولید ملی کشور ضربه می زنند.

کریستال های چین، چک، ترکیه، ایتالیا و ژاپن و انواع لوازم برقی آلمان، آمریکا، ایتالیا، کره و ژاپن به وفور در بازار یافت می شود که تنها مارک بر روی آن ها چسبانده شده و اغلب روی آن ها حک نشده و تقلبی بودن آن خیلی مشخص نیست.

برخی تولیدکننده های ایرانی نیز به دلیل وجود فرهنگ خرید کالاهای خارجی، از نوشتن اینکه کالا ساخت ایران است امتناع می کنند و به گفته یکی از بوتیک فروشان در خیابان شهدا هیچ یک از شلوارهای لی موجود در بازار برای ترکیه نیست اما همه اجناسمان را به اسم کار ترک به فروش می رسانیم زیرا بهتر به فروش می رسد و بهترین تولیدات پوشاک بی نام یا به نام کشورهای دیگر روانه بازار می شود.

به پنج فروشگاه زنجیره ای قم می رویم که پذیرای تعداد زیادی از مردم هستند؛ درآنجا از انواع لوازم خانگی گرفته تا بیسکویت، شکلات و انواع کمپوت های آناناس، آلوئه ورا و انبه، ذرت پیک، سالونیک و لئونارد تایلند و دول فیلیپین و حتی پودر کیک خارجی باوجود برندهای خوب ایرانی، به نمایش درآمده است.

انواع روغن زیتون های ترکیه ای و ایتالیایی با وجود اینکه ایران بیست ودومین کشور تولید کننده زیتون است.

 نسکافه های اندونزیایی، ترکیه ای، برزیلی و مالزیایی علی کافه و لهستانی کلاسیک و انواع پاستیل و شکلات های ترکیه، لهستان، هلند و ایتالیا، ماکارانی چینی که طعمی مانند نان خشک دارد و پاستا مارک دلورده ایتالیا با قیمت حدود ۱۰ برابر ماکارانی های ایرانی در معرض چشم مردم نهاده شده است.

انواع رانی که نام تجاری آن از عربستان سعودی خریداری شده وانواع نوشابه های اسپریت و کوکاکولا تحت لیسانس کمپانی کوکاکولا که صاحب امتیاز علامات آن هم این شرکت است.

نوشابه کانادا دراک که صاحب امتیاز علامت آن کشور کانادا است و پپسی که نخستین بار توسط یک شخص آمریکایی معرفی شد وجالب اینکه هندی ها کوکاکولا و پپسی را به منظور حمایت از کشاورزان داخلی تحریم کردند و نمایندگان روسیه هم سعی دارند این اقدام را انجام دهند.

نوشابه پپسی هم درمشهد تولید می شود اما علامت تجاری این شرکت را بر محصول خود نهاده که آیت الله مکارم شیرازی نیز دراین باره فتوا دادند که اگر یقین دارید سود این شرکت ها متعلق به صهیونیست ها است خرید وفروش آن جایز نیست.

و با وجود اینکه چای های عطردار افزودنی و عوارض زیادی دارند و مقامات مسئول درباره غیربهداشتی بودن چای های خارجی هشدار داده اند به شکل گسترده در فروشگاه های قم عرضه می شود.

چای احمد که اصالتی انگلیسی دارد و تهیه شده از چای های سریلانکا، کنیا و هند است، چای محمود، چای سیلانی و چای دوغزال که برای کشور سریلانکا است، چای هندوستانی شهرزاد، چای لیپتون که ابتدا در انگلستان تولید و سپس به سراسر جهان معرفی شد.

میوه های خارجی شامل نارگیل تایلندی، آواکادو و موز از کشورهای اکوادور، هند، فیلیپین، ترکیه، امارات و سریلانکا و حتی نان قندی معمولی ایتالیا هم در این فروشگاه ها هست.

پنیر پوک دانمارک و محصولات شرکت غذایی سوئیسی چند ملیتی نستله که در ۱۹۴ کشور از جمله ایران کارخانه دارد و در سال های اخیر مخالفت هایی با فعالیت آن درایران به دلیل سرمایه گذاری های اسرائیلی بوجود آمد که در نهایت قوه قضاییه فعالیت این شرکت در ایران را بلامانع اعلام کرد در فروشگاه ها یافت می شود.

 به گفته یکی از مسئولان اسرائیل، بدترین ضربه را می توان با گرفتن بازار خوراکی به کشورها وارد کرد.

به سراغ لوزام بهداشتی می رویم؛ صابون فکس ترکیه، لوکس متعلق به شرکت انگلیسی-هلندی که با علامت تجاری انگلستان در ایران تولید می شود، انواع صابون و شامپو داو که در اصل متعلق به انگلستان است اما حتی برای فروش بیشتر با ۲۵ درصد تخفیف عرضه می شود وصابون آلمانی چندین برابر قیمت صابون های داخلی با وجود صابون های ایرانی مرغوب به نمایش درآمده است.  

انواع شامپو، صابون و کرم های نیوا متعلق به شرکت آلمانی و شامپو سان سیلک که در بریتانیا شروع به کار کرد، آکس روسیه، شامپو کلیر انگلستان که در ترکیه تولید می شود، هد اند شولدرز برای ایالات متحده، شامپو ایپک محصول کشور فرانسه که در ترکیه تولید شده، شامپو لورال و السو فرانسوی نیز به نمایش درآمده و این نکته قابل تامل است که ترکیه نخستین صادرکننده شامپو به ایران می باشد که تنها در سال ۹۵، هزار میلیارد شامپو از این کشور به ایران وارد شده است.

شامپو کلر تولید شده در شرکت صنایع و تجارت یونیلور ترکیه شامپو شون محصول مشترک ایران و آلمان هم به چشم می خورد.

برای این کالاهای خارجی تبلیغ شده که با استفاده از این محصولات موهایی زیباتر وشاداب ترخواهید داشت.

اگر تولید کننده های ایرانی به جای خرید برند با افزایش کیفیت، برند خوب می ساختند جای خود را در میان مردم پیدا می کرد اما به غیراز این، نام های تجاری شبیه به خارجی انتخاب می کنند به عنوان مثال شامپو نوتریسل نئودرم ایرانی است.

خمیر دندان و مسواک سیگنال هلند، خمیردندان کرست تحت مالکیت کمپانی آمریکایی، خمیردندان ال جی و تایگرهرب ساخت کره جنوبی، محصولات شرکت آمریکایی ژیلت که دفتر مرکزی آن در ایالات متحده است و آرکو ترکیه انواع اسپری رکسونا روسیه نیز در فروشگاه های زنجیره ای قم با تبلیغ خوب و نصب بنرهای بزرگ در قفسه های جداگانه با رنگ و لعاب است.

 بیشتر این کالاها در ایران بازار خوبی دارند و برای نوشتن این گزارش از بسیاری از این کالاها استفاده کردیم اما تفاوت چندانی را با مشابه داخلی آن احساس نکردیم و حتی با چشیدن طعم برخی از خوراکی ها این سوال به ذهن می آید که آیا وارد کننده آن یک بار این محصولات را نچشیده است؟

با دیدن این کالاها این احساس به ما دست می دهد که آیا ایرانیان توانایی تولید برندهای مطرح را ندارند؟ وتناقض در شعارهای مسئولان در مورد تولید ملی، اقتدار و روی پای خود ایستادن و واردات این کالاها نشان می دهد که زبان ها یک حرف و عمل ها کار دیگر می کنند.

تنها یک سوال اساسی ذهن را به خود مشغول می کند که چه دادیم و چه گرفتیم؟ آیا این کالاهای سطح  پایین جای نفت و گلچینی از بهترین منابع و خوراکی های این سرزمین که راهی بازار صادرات شده اند و ما حتی بسیاری از آن ها را ندیده ایم به ملت ما عرضه می شود؟

هر چند کیفیت کالای ایرانی باید افزایش یابد اما برخی کالاهای ایرانی مشابه یا بهتر از کالاهای خارجی هستند و خرید این کالاها سبب پایمال کردن خون شهدا، بیکاری جوانان و خوابیدن تولید ملی کشور است.

خزید کالای ایرانی را باید از خودمان شروع کنیم؛ استادی می گفت با یک ژاپنی هم خوابگاهی بودیم و در کشوری که بهترین شکلات ها وجود داشت وی یکسری شکلات بدطعم ژاپن را می خورد و می گفت می دانم که شکلات های اینجا خوشمزه تر است اما مردم من متحمل جنگ و سختی شدند تا ژاپن قدرتمند را ساختند من هم باید با خوردن این ها از تولید کشورم حمایت کنم.  

بخصوص از فروشگاه هایی مانند کوثر که زیر نظر نهاد مذهبی جامعه المصطفی العالمیه و داعیه دار حمایت از مقام معظم رهبری است و فروشگاه جانبازان که سر در آن به تصاویر شهدا مزین شده انتظار می رود بهترین برندهای ایرانی را عرضه کنند.

در اخبار می خوانیم که تولیدکننده های ما برشکست و تولیدی ها بسته و کارگران بیکار شدند، می خوانیم که واردات خارجی اشک تولید کننده داخلی را درآورد، رئیس اتحادیه بنکداران پارچه می گوید که پارچه های داخلی مغلوب کیفیت واردات و ارزانی قاچاق شده و رنجبرزاده عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی می گوید که با وجود داروی مشابه ایرانی خارجی آن به وفور وارد می شود دیگر نماینده مجلس می گوید باید یارانه دولت از کالاهای وارداتی حذف شود اما همچنان شاهد رشد قارچ گونه کالاهای خارجی و تنزل جایگاه تولید در کشور هستیم.

به نهادهای دولتی این شهر هم که می رویم به جای چای یا نسکافه ایرانی، نسکافه خارجی می گذارند و هدایای خارجی می دهند.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٣-١٣٩٧, ٠٩:٣۶

   

پر مبحث ترین ها