سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک نماینده مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

پشت پرده ترویج تراریخته ها

فاطمه محمدی

بحث مصرف محصولات تراریخته که با دست کاری های ژنتیکی تولد می شود؛ بیش از یک سال است که در محافل، نشست های تخصصی و رسمی کشور از جمله وزارت بهداشت ودرمان و مجلس شورای اسلامی مطرح است اما هنوز هم موافقان و مخالفان زیادی دارد مساله ای که سلامت جامعه را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

بحث کودهای شیمیایی غیراستاندارد و مصرف زیاد آن در محصولات کشاورزی به دلیل سرعت عمل در کشت آن ها سبب نارضایتی دغدغه مندان سلامت مردم شده است.

در این راستا با اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور و عضو سابق کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

نظر شما درباره محصولات تراریخته و واردات و مصرف آن در کشور چیست؟

این محصولات در کشور ما چالشی را بوجود آورده است؛ در کشورهای دیگر این محصولات با برچسب و با تمایل مردم خریداری می شود اما در کشور ما کنترل و نظارتی نیست.

متولیان بهداشت درباره محصولات تراریخته شفاف با مردم صحبت کنند

مردم نمی دانند که آیا محصولات تراریخته در بازار به فروش می رسد یا نه، چرا مسئولان در این زمینه شفاف عمل نمی کنند؟

احتمال این که به کشور ایران وارد و یا در آن مصرف و حتی کشت شود وجود دارد و انتقاد ما هم این است که متولیان بهداشت باید در این باره شفاف با مردم صحبت کنند اما مسئولان آن گونه که باید پیگیر نیستند.

نیازی به مصرف محصولات تراریخته در کشور نیست

با توجه به این که آزمایشگاهی در ایران برای محصولات تراریخته وجود ندارد چرا مسئولان وزارت بهداشت اینقدر درباره مصرف این محصولات مقاومت می کنند و می گویند اگر نباشد با قحطی مواجه می شویم؟

نمی دانم چه دست هایی پشت پرده است؛ قحطی که فقط بحث برنج و گندم که قوت قالب مردم است نیست.

هر چند نظرات موافقی هم وجود دارد اما من معتقدم نیازی به مصرف چنین محصولاتی نیست و بهترین نوع مصرف ارگانیک است.

بسیاری از کشورها که تحریم های سنگین شدند و در شرایط دشواری قرار گرفتند برنج و گندم آنان تحریم نبوده، برنج و گندم جزء تحریم های سازمان ملل هم نبوده است درجنگ عراق هم به این شکل بود و این نگرانی زیاد به جا نیست.

سموم کشاورزی بر زمین های بایر کشور می افزاید

در مورد کودهای شیمیایی که به دلیل به ثمر رسیدن زودهنگام محصولات کشاورزی استفاده می شود و سموم در آن ها باقی ماند چه نظری دارید؟

باید به سمت محصولات ارگانیک و طبیعی برویم بسیاری از سمومی که برای مبارزه با آفات استفاده می شود استاندارد نیست و بی رویه استفاده می شود تا حدی که سطح سم در میوه ها باقی می ماند.

کودهای شیمیایی باعث بزرگی و رشد محصول می شود اما از کیفیت و طعم محصول کاسته می شود و زمین های دایر کشور را سفت و بایر می کند.

وزارت جهاد کشاورزی باید تحقیقات خود در جهت ترویج کشاروزی درست، را بیشتر کند و نظارت ها را در روستاها و شهرها فعال تر کند.

در ایران نظارت کافی بر مواد غذایی وجود ندارد و حوزه سازمان استاندارد وسیع است و به همان نسبت نیرو و امکانات برای نظارت جامع را ندارد.

نیازی به واردات آب معدنی به کشور نیست

در مورد واردات اقلام خوراکی که در ایران مشابه یا بهتر از آن هست مانند آب معدنی و انواع کیک، بیسکویت و شکلات چه نظری دارید؟

کشوری که منابع آبی وآب معدنی های خوبی دارد لزومی به واردات آن ندارد؛ ایران با داشتن منابع آب معدنی که با بهترین آب های معدنی دنیا برابری می کند و نیازمند برند سازی و معرفی به مردم هست وبسیاری از محصولات غذایی که از نظر کیفیت و کمیت بی نظیر هستند نیاز به واردات این محصولات ندارد.

در مورد تاثیر پارازیت ها بر سلامت مردم و سرطان زایی آن تحقیقی انجام شده است؟

هنوز مراکز علمی معتبر اظهارنظر کارشناسی نداشته اند؛ پارازیت، سیستم های مخابراتی، آنتن های صدا وسیما، تلفن های همراه و وای فای دارای امواجی هست که باید سرطان زا بودن و دیگر معایب آن ثابت شود.

در طرح پزشک خانواده موفقیت حاصل نشد

به نظر می رسد طرح تحول سلامت به جایی رسید و ثابت ماند؛ ارزیابی شما چیست؟

با این وضعیت اقتصادی کشور، اگر طرح تحول ثابت هم نگه داشته شود اقدام بزرگی انجام شده است.

منابع مالی این طرح تامین نمی شود در تامین پزشک عمومی در طرح پزشک خانواده که اولویت اصلی بود موفقیت حاصل نشد، در بسیاری از رشته های پزشکی تخصص لازم را نداریم و مردم هم نمی توانند به طرح پزشک خانواده اعتماد کنند.

طرح تحول مسیر طولانی و سختی را در پیش دارد که امیدواریم با حذف شاخ وبرگ های اضافی بتوان این طرح را ادامه داد.

بعد از چند سال که از طرح تحول سلامت می گذرد در زمینه پیشگیری از بیماری هم اقدامی انجام می شود؟

تاکنون در حوزه درمان کار شده است؛ مقرر شد که با تزریق اعتبارات در حوزه پیشگیری، خانه های بهداشت و مراکز بهداشت ودرمان تحول انجام شود اما با این وضعیت بودجه ای برای سال جاری محقق نمی شود امیدواریم سال آینده این اقدام انجام شود.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٩-١٣٩۶, ١٠:١٣

   

پر مبحث ترین ها