سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

راه نجات آموزش وپرورش، تغییر در بودجه ریزی است

بروز شده : ۶-٠۶-١٣٩۶, ١٠:١٢    نسخه چاپی    
برای حل مشکلات فرهنگیان، شیوه بودجه ریزی در آموزش و پرورش باید تغییر کند.

فاطمه محمدی

۱۹دی: یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است که برای حل مشکلات فرهنگیان شیوه بودجه ریزی در آموزش و پرورش باید تغییر کند و راه نجات آموزش وپرورش متمرکز شدن بودجه ها است.

جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و منتخب مردم رشت در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی در مورد چرایی اجرایی نشدن سند تحول آموزش وپرورش و طرح رتبه بندی فرهنگیان، نظام بودجه ریزی، انتظارات از وزیر جدید آموزش وپرورش و راهکار در خصوص مصون نگه داشتن دانش آموزان از آسیب های اجتماعی نکات قابل توجهی را ارائه داد که در ادامه می آید:

برنامه ششم چه اقداماتی را در اولویت کاری وزیر آموزش وپرورش قرار داده است؟

در برنامه ششم تاکید شده که وزیر آموزش وپرورش فقط در راستای اجرای سند طرح تحول که به عنوان طرحی بنیادین است حرکت کند.

همچنین تاکید شده که رتبه بندی فرهنگیان، ساماندهی نیروی انسانی اجرا شود و ورود نیروهای این سازمان تنها از طریق دو دانشگاه شهید رجایی و فرهنگیان باشد.

فعالیت های پرورشی و فعال نمودن تشکل های دانش آموزی و فرهنگی و فعالیت های آموزشی و پرورشی و توجه به معیشت فرهنگیان نیز از جمله موارد مهم این سند است.

اگر وزیر به سند تحول آموزش و پرورش و برنامه ششم توجه کند نتیجه خوبی را می گیرد.

انتظار شما از وزیر کنونی چیست؟

اگر نیروی انسانی را در استان هایی که تراکم نیروی انسانی وجود دارد، ساماندهی کند و توانمندسازی نیروهای انسانی و افزایش حقوق فرهنگیان را محقق و ساختار آموزش وپرورش را اصلاح و بودجه گیری و تخصیص بودجه به استان ها را طبق شاخص تعیین کند، خدمت بزرگی به این حوزه کرده است.

منظور شما این است که بودجه ها به صورت استانی تخصیص پیدا کند؟

بله؛ با این بودجه ریزی آموزش و پرورش ایران همیشه دچار بحران و وزیر نیز همواره دچار چالش اساسی است که برای رهایی از این مشکل باید شیوه بودجه ریزی در آموزش و پرورش تغییر کند.

باید استانداران، نماینده های مجلس و سازمان آموزش وپرورش مسئول این بخش شوند و بودجه را به صورت استانی ساماندهی کنند.

عدم تمرکز بودجه سبب مشکلات زیادی شده و راه نجات آموزش و پرورش اجرایی شدن این طرح است.

این اقدام باعث نمی شود که برخی نماینده ها یا مسئولان استانی با رایزنی هایی که دارند بودجه بیشتری را به استان خود اختصاص دهند و عدالت در بودجه ریزی رعایت نشود؟

هر استانی بر اساس شاخص ها از جمله تعداد دانش آموزان، نیروها و امکانات خود باید از منابع بهره گیرد مانند بودجه ای که وزارت علوم برای هر دانشگاهی نسبت به آن ابلاغ می کند.

شاید این طرح در سال های اول با تنش هایی مواجه شود اما تراکم نیروی انسانی، کارایی ها و نیروهای اضافی در استان ها مشخص می شود و بودجه عادلانه توزیع و مراقبت می شود که جایی مشکلی پیش نیاید.

با این روش فرهنگیان راضی می شوند و می توان نظام رتبه بندی را نیز اجرا کرد و ارتقای حقوق آنان محقق می شود که به اعتقاد من بهترین روش است و طبق بررسی های صورت گرفته با برخی از نمایندگان عضو کمیسیون آموزش و خود وزیر این روش پیشنهادی من پذیرفته شده است.  

به نظر شما اقدام اولویت دار آقای وزیر در بخش های اقتصادی و پرورشی چه باید باشد؟

در بخش اقتصاد باید از طرح نظام بودجه ریزی استانی استفاده شود، در بخش پرورشی نیروهای آموزش دیده ای را استخدام و با فعال کردن تشکل های دانش آموزی تحولی را در این بخش ایجاد کند.

به منظور مصون نگه داشتن دانش آموزان از آسیب های اجتماعی با توجه به کاهش سن اعتیاد و فسادهای دیگر چه تدابیری را ضروری می دانید؟

معاون، مربی و مشاور پرورشی باید در تمام مدارس باشد و نسبت به تعداد دانش آموزان تعدادی برای آن تعریف شود ( به عنوان مثال هر ۲۰ دانش آموز یک مربی ) که به صورت مستمر دانش آموزان را به راه درست هدایت و در زمینه های فرهنگی، اعتقادی و مشاوره ای با روش های مختلف از جمله برگزاری کارگاه های آموزشی پیشگیری از مواد مخدر، اردوهای تفریحی و آموزشی و انس با مسجد راهنمایی کنند.

وزیر پیشین در جلسه رای اعتماد قول داد تا آخر دوره شان پرورش را در آموزش و پرورش می آورند، اما ما آنگونه که باید شاهد نبودیم، نظر شما چیست؟

این امر منابع مالی آنچنانی نمی خواهد بلکه نیروی انسانی آموزش دیده می تواند فضای پرورشی را در مدارس ایجاد و تشکل های دانش آموزی را فعال کند و هدایت گر خوبی باشد.

با توجه به این که آقای بطحایی گفتند «نمی خواهم بگویم که سند تحول بنیادین در آموزش وپرورش ایرادی ندارد»، ایراد این سند چیست؟ و چه موانعی سر راه اجرایی شدن آن است؟

تاکنون اعتقادی برای اجرای این سند نبود اما وزیر جدید قول داد که این سند را اجرایی می کند.

قانون هم پس از تصویب شدن نیاز به بازنگری دارد و نواقص آن آشکار نیست و باید اجرا شود تا ایرادات آن مشخص شود و مجلس در این مورد کاملا همراه آقای وزیر است و هر مشکلی پیش آید اصلاحات و تغییرات را اعمال می کند.

در مورد آموزش های کاربردی و فنی و حرفه ای به دانش آموزان چه برنامه ای باید در دستور کار وزیر جدید باشد؟

وی در برنامه خود به کار و دانش و مسائل فنی توجه نشان داد که امیدواریم برنامه های خود را عملیاتی کند.

لایحه نظام رتبه بندی که باید توسط دولت به مجلس ارائه می شد، به کجا انجامید؟

متاسفانه در مجلس نهم قول دادند اما این اقدام انجام نشد، باید قانون تصویب شود تا این طرح قابل اجرا شود اما دولت لایحه به مجلس ارائه نمی دهد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠۶-١٣٩۶, ١٠:١٢

   

پر مبحث ترین ها