سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری:

نیازمند حضور بانوان متعهد، متدین و فرهیخته در اجتماع هستیم

در شرایطی زندگی می کنیم که نیازمند حضور زنان در عرصه‌های فرهنگی اجتماعی و آموزشی در جامعه هستیم که انقلاب اسلامی این امکان را برای بنوان فراهم کرده است.

فاطمه محمدی

به گزارش خبرنگار 19دی : چهارمین دوره تخصصی هم اندیشی و هم افزایی دانش آموختگان بین الملل جامعه‌الزهرا‌(س) روز پنجشنبه برگزار شد و حجت الاسلام و المسلمین «محسن قمی»، معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری در این جلسه اظهارداشت: در شرایطی زندگی می کنیم که نیازمند حضور زنان در عرصه‌های فرهنگی اجتماعی و آموزشی در جامعه هستیم که انقلاب اسلامی این امکان را برای بنوان فراهم کرده است.

 وی با بیان این که بانوان طلبه باید حضور موثر در اجتماع را برای خود یک ضرورت و تکلیف بدانند، تصریح کرد: ضرورت حضور بانوان در اجتماع باعث شد که جامعه‌الزهرا‌(س) شکل بگیرد و منشأ خدمات ارزنده ای باشد و باید این شجره طیبه را قدر دانست.

وی با بیان این که حضور بانوان در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی  یک ضرورت است و نه یک امتیاز، گفت: جامعه اسلامی نیازمند حضور بانوان متعهد، متدین و فرهیخته در اجتماع است، به طوری که بدون آنان کار جامعه سازی امکان پذیر نیست که باید این را به عنوان تکلیف و ضرورت اجتماعی در نظر گیرند.

 معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری یادآور شد: پیش از پیروزی انقلاب، دشمنان با وارد کردن سه تهمت در رسانه هایشان می‌گفتند اگر انقلاب اسلامی پیروز شود، نخست این که نیمی از جمعیت که بانوان هستند، باید خانه‌نشین شوند، زیرا با وجود انقلاب اسلامی اجازه حضور بانوان در اجتماع داده نمی شود، دوم این که باید دانشگاه‌ها بسته شوند و سوم این که به اقلیت‌ها ظلم مضاعف می‌شود.

حضور بانوان پس از انقلاب اسلامی در ایران پررنگ‌تر شد

وی ادامه داد: در پاسخ به اتهام نخست باید گفت که در عمل شاهد هستیم که حضور بانوان پس از انقلاب اسلامی در ایران پررنگ‌تر شد و امروز در ایران، ۶۲ درصد دانشجویان و بیش از 30 درصد اعضای هیئت‌های علمی دانشگاه ها در رشته های مختلف علمی را بانوان تشکیل می‌دهند؛ در حالی که در آلمان که مدعی حقوق زنان هستند، تعداد بانوان عضو هیئت‌های علمی، ۱۷ درصد است.

 انقلاب اسلامی الگوی حضور زن متدین و معاصر در اجتماع را ارائه داد

وی عنوان کرد: انقلاب اسلامی نشان داد که یک زن می تواند ضمن داشتن حجاب اسلامی کارهای ارزشمندی را ارائه دهد و این انقلاب الگویی را به تبعیت از حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س) ارائه داد که یک زن می‌تواند متدین و در عین حال معاصر باشد در صورتی که پیش از انقلاب بانوان باید یک مسیر را انتخاب می کردند.

معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری اظهارداشت: امروز بانوان ایرانی در عرصه‌های مختلف از جمله نمایندگی مجلس شورای اسلامی، هیات دولت، شوراهای شهر وروستا و حتی در عرصه‌های نظامی درخشیده اند، به طوری که در ایران بانویی با درجه سرلشکری که بالاترین درجه نظامی است، حضور دارد، همچنین ۴۰ خانم سرتیپ در ایران داریم.

وی در پاسخ به اتهام دوم که اگر انقلاب شود به جای علم باید به دنبال کارهای سنتی بود، گفت: معدل سنی ۲۶ سال برای دانشمندان هسته ای ایران افتخار است اما امروز همان تهمت زنان دانشمندان برجسته ما را ترور می‌کنند و متعرض هستند که چرا به دنبال فناوری‌های پیشرفته هستید.

وی ادامه داد: امروز ایران اسلامی به دلیل تشویقی که مکتب اهل بیت به علم و دانش دارد، در فناوری هسته ای جزء 10 کشور دنیا، درسد سازی رتبه چهارم، درنانو رتبه پنجم و در مرزهای دانش پزشکی حرکت می کند و در عرصه هوا و فضا و موشک های نظامی قدرتمند است.

  حجت الاسلام و المسلمین قمی افزود: امروز اقتدار نظام جمهوری اسلامی به اندازه ای است که مدیریت عالی نظام رسما اعلام می‌کنند که اگر اسرائیل دست از پا خطا کند، ما تل آویو را با خاک یکسان می‌کنیم.

وی با تاکید بر این که امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری مشوق و عامل عمده پیشرفت‌های علمی در کشور بودند، گفت: شما مبلغان بین الملل تلاش کنید که پسران و دختران مسلمان را به درس خواندن تشویق کنید تا در سطوح عالی رشته‌های مختلف دانشگاهی تحصیل کنند و افتخاری برای جهان اسلام باشند.

وی به تهمت سوم وارده به انقلاب اشاره و پاسخ داد: پس از انقلاب اسلامی، تمام اقلیت‌های دینی برای پیشرفت کشور تلاش کردند، به طوری که 100 مسیحی و 50 عالم اهل سنت برای دفاع از کشور به شهادت رسیدند و کلیساهای مختلف در ایران است در صورتی که در برخی کشورهای مدعی حقوق بشر حتی یک مسجد برای مسلمانان وجود ندارد.

 معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه که ما قائل به گفتگوی ادیان هستیم، افزود: امروز بیش از ۵۰ هزار نفر از اهل سنت در ایران عضو بسیج هستند و روابط اهل سنت و شیعیان به گونه ای است که حضرت آیت الله سیستانی فرمودند: امروز نگویید که اهل سنت اخواننا بلکه بگویید انفسنا هستند». 

طلاب همیشه خود را طلبه و دانشجو بدانند

وی با بیان این که ما دشمن، اهداف و آرمان‌های مشترک داریم و برای پیشرفت مکتب اهل بیت(ع) باید در برابر الحاد و بی دینی بایستیم، گفت: طلاب باید همواره خود را از مطالعه و تحقیق بی نیاز ندانند، مقام معظم رهبری با وجود مشغله هایی که دارند هفته ای سه روز درس خارج دارند، به استفتائات پاسخ می‌دهند، مطالعات کشوری و جهانی دارند و مطالعه کتاب را نیز در برنامه خود دارند. 

طلاب در کار تبلیغ تنوع داشته باشند

وی یادآور شد: توصیه مقام معظم رهبری این است که طلبه دانش آموخته که به محل تبلیغ می‌رود، به کار تبلیغی خود تنوع ببخشد، به عنوان مثال تخصص در دادن مشاوره، داشتن تخصص در یک رشته دیگر و حضور در مدارس و دانشگاه‌ها  تأثیرگذاری کلام را بیشتر می کند. 

جریان سازی در سطح بین الملل، زمان شناسی و مخاطب شناسی شروط اساسی در توفیق مسائل تربیتی است

حجت الاسلام و المسلمین قمی به مسئله جریان سازی در سطح بین المللی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: شما طلاب باید در مسائل فرهنگی در کشورهای مختلف فعالیت کنید و با ارتباط با هم و به هم پیوستن، جریانی در سطح بین الملل ایجاد کنید.

وی تصریح کرد: جریان سازی در سطح بین الملل و در کنار آن، زمان شناسی و مخاطب شناسی از جمله شرط ‌های اساسی در توفیق مسائل تربیتی است.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٢-١٣٩۶, ١٠:٠٧

   

پر مبحث ترین ها