سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ترور ملا منصور به نفع داعش افغانستان تمام می‌شود

بروز شده : ٣-٠٣-١٣٩۵, ١٧:٢١    نسخه چاپی    
شاید بتوان گفت که رئیس جمهوری آمریکا بیشتر نیروهای آمریکایی را از عراق و افغانستان خارج کرد و اعزام نیروهای دیگر به لیبی و به سوریه را نپذیرفت و تعداد کمتری از نیروها را به سوریه فرستاد اما این شخص که دوره ریاستش در حال پایان است از چندین باب که برجسته‌ترین آنها استفاده از پهپادها برای از بین بردن تعدادی از دشمنان آمریکا و در عین حال بسیاری از غیرنظامیان است، نامش در تاریخ ثبت می‌شود.

روزنامه مستقل رای الیوم در سرمقاله‌ای با این مقدمه نوشت: ترور ملا اختر منصور رهبر طالبان در یک حمله پهپادی که پس از چراغ سبز باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفت آخرین حلقه در این ترورهاست اما ممکن است در عین حال نتایج معکوس نیز بدهد.

 باید اعتراف کنم که ترور یکی از برجسته‌ترین سرکرده‌های طالبان ضربه محکمی به این گروه به شمار می‌آید چرا که به دلیل اختلافات بر سر رهبری ملا منصور دوستگی‌های زیادی در میان اعضای طالبان ایجاد شده بود که از جمله برجسته‌ترین اختلافات اقدام وی در مخفی نگاه داشتن خبر مرگ ملاعمر و رهبر موسس طالبان از دو سال قبل و صدور بیانیه دروغین به نام وی در حمایت از مذاکرات با کابل بود اما مساله قطعی این است که این ضربه به پایان طالبان نمی‌انجامد و فقط آن را ضعیف می‌کند حتی اگر این مساله نیز رخ دهد به نفع داعش و شاخه تندرو در طالبان است که اساسا با ملامنصور بیعت نکرد و وی را به این امر متهم کرد که به آمریکایی‌ها و دولت کابل نزدیک است.

 مساله قطعی این است که ترور ملا منصور مجددا درگیری‌ها را برای رسیدن به قدرت در طالبان برمی‌انگیزد و این در حالی است که این درگیری‌ها کمی آرام شده بود چندین شخصیت وجود دارند که برای تصدی پست نخست رهبری با هم رقابت می‌کنند و مشکل اصلی در اینجا مطرح است.

 مسئولان پاکستانی که ملاعمر در خاک آنها و بدون مشورت با آنها ترور شده است مورد اهانت بسیاری از سوی هم‌پیمان آمریکایی خود قرار گرفته‌اند به ویژه اینکه ملامنصور از برجسته‌ترین مردان آن‌ها و قوی‌ترین آنها در افغانستان بود و علاوه بر آن ترور وی به فهرست طولانی از گروه‌ها در خاک پاکستان اضافه می‌کند.

 وی در این فهرست نام اشخاصی که اسامه بن لادن، رهبر القاعده نیز وجود دارد و چنین اهانت‌های پی در پی‌ای نواز شریف، نخست وزیر پاکستان و حزبش را در تنگنای بزرگی قرار می‌دهد چرا که بیانیه‌ای که برای محکوم کردن این عملیات صادر کرد طبق نگرش بسیاری از کارشناسان ضعیف و برای گمراه سازی صورت گرفته بود.

 چه بسا زود باشد که در مورد مرحله آتی برای طالبان و آینده و رهبری آن صحبت شود اما روند مذاکرات میان کابل از یک سو و با طالبان از سوی دیگر چه بسا برجسته‌ترین قربانیان این ترور باشد.

 ترور ملا منصور که تقریبا یک سال پس از به قدرت رسیدن وی صورت گرفت بهترین هدیه به شاخه داعش در افغانستان به شمار می‌آید و چه بسا در عین حال قدرت را به حامیان ملاعمر بازگرداند. حامیانی که ملا منصور این قدرت و تحرکات را از آنها گرفته بود.

 داعش چه بسا برنده اصلی این ترور باشد و ضربه محکمی به تلاش‌های آمریکا برای بستن پرونده افغانستان از طریق دروازه روند مذاکرات شکست خورده، وارد کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٣-١٣٩۵, ١٧:٢١

   

پر مبحث ترین ها