سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شلیک موشک از کره شمالی همزمان با مانور نظامی در جنوب

پیونگ‌یانگ: برای جنگ با آمریکا آماده‌ایم

وزارت خارجه کره شمالی تاکید کرد که پیونگ یانگ مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی را یک اقدام تجاوزکارانه در راستای راهبرد آمریکا برای سرنگون کردن نظام اجتماعی کره شمالی ارزیابی می‌کند.

ایمان سهرابی: سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی ضمن اشاره به برگزاری مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی در شبه جزیره کره و تجاوزکارانه دانستن این اقدام، تاکید کرد که هدف اصلی از برگزاری این مانور در راستای راهبرد آمریکا برای سرنگون کردن نظام اجتماعی کره شمالی است. این دیپلمات در ادامه افزود: کره شمالی آماده است تا در پاسخ به اقدامات تحریک آمیز آمریکا، وارد جنگ شود. آمریکا سعی دارد تا به تلاش های کره شمالی برای دستیابی به توسعه اقتصادی با افزایش فشارهای نظامی، ضربه بزند. وزارت خارجه کره شمالی افزود: مقام های آمریکایی به دنبال تشدید تنش در شبه جزیره کره هستند تا افزایش حضور نظامی خود در منطقه را توجیه کنند. در حالی که کره شمالی، برگزاری این مانورها را اقدامی تجاوزکارانه می داند ولی سئول و واشنگتن مدعی هستند که ماهیت این مانورها، دفاعی است. آمریکا که نزدیک به 30 هزار نیروی ثابت در کره جنوبی مستقر کرده هرساله چندین مانور نظامی مشترک با این کشور برگزار می‌کند.

این در حالی است که با شروع تمرین های مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی که سالانه برگزار می شود، مقام های سئول می گویند که کره شمالی دو موشک کوتاه برد به دریا پرتاب کرده است. ارتش کره جنوبی گفت که دو موشک با برد ۴۹۰ کیلومتر از شهر نامپو در غرب کره شمالی به دریای شرق شبه جزیره کره پرتاب شد. این رزمایش با حضور ده ها هزار سرباز هر سال باعث خشم پیونگ یانگ می شود. کره شمالی معمولا نارضایتی خود را با آزمایش های موشکی و شعارهای تند بیان می کند. سئول و واشنگتن این مانورها را دارای ماهیت دفاعی عنوان می کنند اما کره شمالی آنها را ممارستی برای حمله می داند. یک رزمایش به نام "کی ریزالو" عمدتا با شبیه سازی کامپیوتری انجام می شود که ۱۲ روز طول می کشد. رزمایش دیگر به نام "فل ایگل" هشت روزه است و در زمین، هوا و دریا انجام می شود. رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در بیانیه ای گفت که این موشک ها اوایل دوشنبه پرتاب شد و احتمالا از نوع اسکاد سی و اسکاد دی بوده است. او گفت که ارتش "در مورد هرگونه پرتاب های تازه هوشیار خواهد بود." پیشتر ارتش کره شمالی رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی را به عنوان "تعرض آشکار" به حاکمیت ملی توصیف کرد. در بیانیه ارتش کره شمالی که خبرگزاری کی سی ان ای گزارش کرده آمده است که با "ضربات بی رحمانه" به تعرض پاسخ داده خواهد شد. در سال ۲۰۱۳ رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی به یک دوره طولانی افزایش تنش با شمال منجر شد. کره شمالی تهدید کرد دست به حملات بازدارنده اتمی بزند و خط تماس اضطراری با کره جنوبی را قطع کرد. با این حال این تمرین های نظامی در سال ۲۰۱۴ نسبتا آرام گذشت. در ماه ژانویه کره شمالی گفت که اگر این تمرین ها لغو شود پیشنهاد توقف آزمایش های اتمی را خواهد داد. آمریکا این پیشنهاد را به عنوان یک "تهدید غیرمستقیم" رد کرد. کره شمالی در سال ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ سه آزمایش اتمی انجام داده است. گفتگوهای شش جانبه برای پایان برنامه اتمی این کشور اوایل ۲۰۰۹ ناکام ماند و دیگر از سر گرفته نشده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١٢-١٣٩٣, ١۶:۵۵

   

پر مبحث ترین ها