سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

زنگ خطر حضور داعش در پاکستان

تبلیغات داعش در مناطقی از پاکستان که پشتون نشین است انجام می‌شود و این گروه سعی دارند جایگاه خود را در میان پشتون‌ها مستحکم کند.
داعش فعالیت خود را در پاکستان گسترش داده‌ و تبلیغات این گروه علاوه بر کراچی سایر مناطق پشتون‌نشین از جمله پیشاور، مناطق قبایلی و حتی شهرک نزدیک پایتخت پاکستان را نیز در بر گرفته است.

گروه تروریستی داعش در حال گسترش فعالیت خود در پاکستان است.
شاهد‌‌الله‌شاهد سخنگوی سابق طالبان پاکستان چندی پیش به همراه 5 نفر دیگر به داعش اعلام وفاداری کردند.

شاهد‌الله‌شاهد عنوان کرد: فعالیت تازه وی گسترش تفکر داعش در پاکستان می‌باشد.
وی افزود: ابوبکر بغدادی رهبر داعش هر دستوری صادر کند حاضر است بپذیرد و بی‌چون و چرا اجرا کند.

سخنگوی سابق طالبان تأکید کرد: ملا فضل‌الله رهبر طالبان مسیر دیگری را دنبال می‌کند، پیوستن به داعش تصمیم من و دوستانم بود.
شاهد‌الله‌شاهد که نام واقعی وی ابوعمر خراسانی است به مدت طولانی سخنگوی طالبان پاکستان بود و روابط صمیمی و عمیق با برخی رسانه‌های پاکستان برقرار کرده است.

بعد از حمایت سخنگوی سابق طالبان پاکستان از داعش مناطق مختلف کراچی از جمله منگهو‌پیر، سهراب گوت، کنواری کالونی، جنجال پوره، مچهر کالونی و محل اسکان مهاجرین افغان (افغانستان بستی) صحنه تبلیغات گسترده داعش بود و برای بررسی این موضوع بازرسی‌های زیادی نیز انجام شد.
تبلیغات داعش به شهر کراچی محدود نمانده و در شهرک تکسلا نزدیک اسلام‌آباد نیز پرچم داعش بر فراز درختان به اهتزاز درآمد.

گفتنی است تکسلا حوزه نفوذ سیاسی چودهری نثار‌علی‌خان وزیر کشور پاکستان می‌باشد.
به گزارش خبرنگار فارس، تبلیغات داعش در مناطقی از پاکستان که پشتون نشین است انجام می‌شود و این گروه سعی دارند جایگاه خود را در میان پشتون‌ها مستحکم کند.

طبق این گزارش فعالیت داعش در شهر پیشاور و مناطق قبایلی نیز به وضوح دیده می‌شود این مناطق در گذشته مرکز فعالیت طالبان بوده و پیش زمینه خوبی برای فعالیت گروه‌های شبه‌نظامی دارد.
سرویس‌های اطلاعاتی پاکستان به خوبی خطر داعش را احساس کرده‌اند و در تلاش هستند قبل از اینکه این گروه برای دولت و ملت پاکستان دردسر‌ساز شود از گسترش آن جلوگیری کنند.

داعش اعلام کرده در تلاش است حوزه فعالیت خود را به پاکستان و افغانستان گسترش دهد.
کارشناسان عنوان می‌کنند ملا‌فضل‌الله سال‌ها به کمک رادیو در بین مردم سوات تبلیغات گسترده‌ای انجام داد اما بی‌توجهی دولت و سازمان‌های اطلاعاتی به این موضوع باعث شد که وی تبدیل به یک خطر بزرگ شود و ارتش ناگزیر شد با انجام یک عملیات گسترده فضل‌الله را از سوات بیرون کند.

گرچه ملا فضل‌الله به طور موقت پاکستان را ترک کرد اما در حال حاضر رهبری طالبان را به عهده گرفته و گفته می‌شود هنوز هم در افغانستان به سر می‌برد.
سرویس‌های اطلاعاتی اگر قبل از اینکه داعش در پاکستان نفوذ کند علیه این گروه وارد عمل نشوند ممکن است شبه‌نظامیان داعش تبدیل به خطری بزرگتر از ملا‌فضل‌الله شوند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٨-١٣٩٣, ٠٠:۴۴

   

پر مبحث ترین ها