سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دلار از مبادلات تجاری روسیه با شرکای جدید حذف می‌شود

رئیس جمهور روسیه در کنفرانس سرمایه‌گذاری روسیه گفت: «ما حقیقتاً به دنبال این هستیم که کشوری قوی، آزاد، مترقی و داد و ستد کننده با تمام دنیا باشیم
رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه تحریم‌ها مانع از رسیدن روسیه به جایگاه نخست اقتصادی دنیا نمی‌شود، گفت: «این کشور در قراردادهای جدید با شرکای جدید تجارت با دلار را حذف می‌کند.»

به گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین در برابر تحریم‌های غرب علیه روسیه گفت: «این تحریم‌ها مانع از این نخواهد شد که روسیه به عنوان قدرت اقتصادی برتر دنیا بشود.»

پوتین گفت: «به‌رغم شرایط سخت، روسیه به عنوان اقتصاد مستقل و برتر باقی می‌ماند و با دارا بودن تراز تجاری مناسب نیازی به جابجایی سرمایه نیز نخواهد داشت.»

رئیس جمهور روسیه در کنفرانس سرمایه‌گذاری روسیه گفت: «ما حقیقتاً به دنبال این هستیم که کشوری قوی، آزاد، مترقی و داد و ستد کننده با تمام دنیا باشیم.»

او همچنین به اهمیت توسعه قراردادهای روسیه با شرکای تجاری خود در شرق اشاره کرد و به شرکت‌هایی که در این زمینه با روسیه قرارداد بسته‌اند تبریک گفت.

پوتین همچنین تاکید کرد که روسیه به دنبال این هست تا معاملات خود با شرکای تجاری را با ارزهای جاری کشورها انجام دهد نه با دلار.

پوتین بدون توجه به افت وضعیت اقتصادی، فهرستی از مزیت‌ها و نرخ رشد در بخش‌های صنعتی و کشاورزی را اعلام کرد.

وی گفت: «به دنبال این هستیم تا پیشرفت‌های اقتصادی را برای کشور به ارمغان بیاوریم و این مهم با حمایت از بخش‌های تولید داخلی انجام می‌شود بویژه بخش‌هایی که قابلیت تولید محصولات رقابت‌پذیر دارند.»

وی تاکید کرد: «دولت روسیه از بخش‌های اقتصادی که احتمالاً به واسطه تحریم‌ها ضربه خورده‌اند و یا شرکت‌هایی که در معرض بحران اوکراین قرار گرفته‌اند حمایت خواهد کرد.»

پوتین تصریح کرد: «این حمایت‌ها بیشتر شامل افزایش سرمایه آنها خواهد بود.»

پیش از این رسانه‌ها از حذف دلار از مبادلات تجاری ایران و روسیه خبر داده بودند. قرار است به زودی روسیه در ایران بانک راه اندازی کند تا مبادلات پولی و مالی از طریق آن بانک صورت گیرد.

ایران و روسیه چندی پیش نیز یک قرارداد هنگفت در حوزه انرژی امضا کردند.

پس از تحریم های غرب علیه روسیه، روسیه نیز واردات برخی کالاها خصوصا کالاهای کشاورزی از اروپا تحریم کرده است. تحریمی که بنا به گفته ناظران تبعاتی برای برخی کشورهای اروپایی خواهد داشت.

از سوی دیگر روسیه در استراتژی جدید به به شمت متحدان دیگر خود در آسیا و آمریکا جنوبی روی اورده است. در این بین چین، هند ایران، برزیل، کشورهای اسیای میانه و ... از مهمترین متحدان روسیه خواهند بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٧-١٣٩٣, ٢٢:٢٨

   

پر مبحث ترین ها