سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

طرح دو مرحله ای جان کری برای آتش بس در غزه

بروز شده : ٣-٠۵-١٣٩٣, ١٨:٢۶    نسخه چاپی    
معلوم نیست طرح نهایی مورد قبول گروه شبه نظامی حماس در غزه یا کابینه اسرائیل واقع شود. خالد مشعل رهبر سیاسی حماس گفته است تا زمانی که درخواستهایش شامل لغو محاصره اقتصادی غزه محقق نشود، آتش بس دائم را نخواهد پذیرفت.
نیویورک تایمز نوشت: وزیر خارجه آمریکا در طرح خود برای آتش بس در غزه خواستار توقف یک هفته ای جنگ شده است.

به گزارش «انتخاب»، یک مقام رسمی که در جریان مذاکرات صلح برای غزه قرار دارد، روز جمعه گفت، جان کری وزیر خارجه آمریکا یک طرح دو مرحله ای را برای توقف جنگ در نوار غزه پیشنهاد داده است که طبق آن ابتدا یک آتش بس یک هفته ای از روز یکشنبه به اجرا گذاشته خواهد شد. به محض برقراری آتش بس، مقامات فلسطینی و اسرائیلی مذاکره درباره نگرانی های اقتصادی، سیاسی و امنیتی عمده درباره غزه را با دیگر کشورهای حاضر آغاز خواهند کرد.

به گفته این مقام رسمی که به علت حساسیت مذاکرات خواست نامش فاش نشود، اوایل روز جمعه بحث درباره جزئیات مهم این طرح ادامه یافت. پیشنهاد اسرائیل مبنی بر اینکه به نیروهای اسرائیلی اجازه داده شود طی آتش بس موقت در غزه بمانند، از جمله مسائل حل نشده است.

معلوم نیست طرح نهایی مورد قبول گروه شبه نظامی حماس در غزه یا کابینه اسرائیل واقع شود. خالد مشعل رهبر سیاسی حماس گفته است تا زمانی که درخواستهایش شامل لغو محاصره اقتصادی غزه محقق نشود، آتش بس دائم را نخواهد پذیرفت. اما مشعل روز چهارشنبه خواستار برقراری آتش بس بشردوستانه به منظور کمک رسانی به غزه شد و تاریخ پیشنهادی شروع آتش یک هفته ای بس مقارن با عید فطر مسلمانان در پایان رمضان است.

انتظار میرود کابینه اسرائیل جمعه بعد از ظهر به منظور بحث درباره طرح پیشنهادی تشکیل جلسه دهد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠۵-١٣٩٣, ١٨:٢۶

   

پر مبحث ترین ها