سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اوباما به روسیه هشدار داد

دولت اوکراین خبر داده است که یک روز بعد از آغاز عملیات نیروهای دولتی در شهر کراماتورسک، شش خودروی نفربر زرهی اوکراین توسط مخالفان دولت ضبط شده است.
در حالی که تا ساعاتی دیگر دور جدید گفتگوها میان وزاری خارجه آمریکا، روسیه و اوکراین در ژنو آغاز می‌شود، باراک اوباما بار دیگر به مسکو در ارتباط با آنچه "حمایت و تحریک بیشتر" هواداران روسیه در شرق اوکراین خوانده شده، هشدار داده است.
به گزارش انتخاب به نقل از بی بی سی، باراک اوباما که در تلویزیون سخن می‌گفت ادعا کرد تحریم‌های کاخ‌سفید و اتحادیه اروپا علیه روسیه ثمربخش بوده است اما منتقدان کاخ‌سفید معتقدند برای کنترل بحران در مناطق شرقی اوکراین، باید فشارهای بین‌المللی علیه کرملین افزایش یابد.

قرار است گفتگوها میان وزاری خارجه آمریکا، روسیه و اوکراین روز پنجشنبه (۱۷ آوریل) با حضور کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در ژنو صورت گیرد.
کاخ سفید اعلام کرده است در حال آماده کردن تحریم‌های جدیدی علیه روسیه است تا در صورت نتیجه ندادن گفتگوها و متوقف نشدن "حمایت‌های کرملین" از تشنج‌ها در شرق اوکراین، آنها را به فهرست تحریم‌های فعلی اضافه کند.

همزمان، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو اعلام کرده است حضور نظامی اش را در مرزهای شرقی خود در واکنش به رفتار خصمانه روسیه در اوکراین تقویت می‌کند.
آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو در بروکسل با تاکید بر بازنگری در برنامه‌های دفاعی این سازمان گفت: "ما جنگنده‌های بیشتری در هوا، کشتی‌های بیشتری در دریا و آمادگی بیشتری روی زمین خواهیم داشت."
راسموسن گفت این تصمیم بلافاصله اجرایی خواهد شد و در صورت لزوم اقدام‌های بیشتری در هفته ها و ماه‌های آتی صورت خواهد گرفت.

این اعلام در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای طرفدار روسیه، کنترل تعدادی از ساختمان‌های دولتی را در شماری از شهرهای و روستاهای شرق اوکراین به دست گرفته‌اند.
دولت اوکراین خبر داده است که یک روز بعد از آغاز عملیات نیروهای دولتی در شهر کراماتورسک، شش خودروی نفربر زرهی اوکراین توسط مخالفان دولت ضبط شده است.
نیروهای طرفدار روسیه کنترل ساختمان‌های دولتی در تعدادی از شهرهای شرق اوکراین را به دست گرفته‌اند

وزارت دفاع اوکراین می گوید این نفربرها به حومه شهر اسلویانسک منتقل شده‌اند و در اختیار افراد یونیفرم‌پوشی هستند که ارتباطی با نیروهای مسلح اوکراین ندارند.
بنابر بعضی گزارش‌ها ممکن است نیروهای اوکراینی با ترک خودروهای نظامی خود به نیروهای هوادار روسیه ملحق شده باشند.

عملیات نیروهای امنتی و نظامی اوکراین در تعدادی از شهرهای شرقی این کشور با هدف بازپس گرفتن ساختمان های دولتی تحت اشغال طرفداران روسیه آغاز شده است.
در شهر دونتسک هم که در هفته های اخیر ناآرام بوده، دفتر شهردار توسط نیروهای مسلح طرفدار روسیه تسخیر شده است.
این نیروها به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که تنها خواسته آنها برگزاری همه‌پرسی در منطقه برای تبدیل اوکراین به فدراسیونی با حقوق و اختیارات محلی بیشتر است.
آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین روسیه را به 'صدور تروریسم' به اوکراین متهم کرده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠١-١٣٩٣, ٠٩:۵٩

   

پر مبحث ترین ها