سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هشدار کری به ایران در مورد عقد قرارداد نفتی با روسیه

این اظهارات کری پس از درخواست برخی از سناتورهای آمریکا از دولت این کشور برای اعمال محدودیت هایی جهت ممانعت از عقد قرارداد نفتی میان ایران و روسیه، ایراد می شود.
مهر: وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی به ایران هشدار داد که عقد قرار داد نفتی 20 میلیارد دلاری با روسیه می تواند موجب سخت تر شدن تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته در کمیته روابط خارجی سنا حاضر شد و در خصوص مذاکرات ایران و روسیه برای عقد قرارداد نفتی، گفت: اگر مسکو و تهران در مسیر عقد این قرارداد حرکت کنند آمریکا تحریم های بیشتری را علیه تهران اعمال می کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه افزود: دولت آمریکا به ایران و روسیه در مورد این قرارداد نفتی هشدار داده و اعلام نموده که این قرارداد برهم زننده توافق هسته ای نوامبر 2013 است و اگر چیین قراردادی امضا شود مطمئنا با پاسخ آمریکا و افزایش تحریم های ما مواجه خواهد شد.

به نوشته آسوشیتد پرس، کری اشاره ای به این نکته که آیا بطور اتوماتیک با امضای این قرارداد، تحریم های آمریکا نیز افزایش پیدا می کند نکرد.

این اظهارات کری پس از درخواست برخی از سناتورهای آمریکا از دولت این کشور برای اعمال محدودیت هایی جهت ممانعت از عقد قرارداد نفتی میان ایران و روسیه، ایراد می شود.

به گزارش مهر، پس از امضای توافق نامه هسته ای در آذرماه گذشته میان ایران و 1+5، رویترز در خبری از مذاکرات تهران و مسکو برای عقد قراردادی نفتی به ارزش 20 میلیارد دلار خبر داد. آمریکا در ابتدا اعلام کرد که این قرارداد به توافق هسته ای ضربه می زند و ممکن است در بلندمدت سبب بی میلی تهران برای رسیدن به توافق جامع هسته ای شود اما مقامات ایرانی و روس اعلام کردند که این قرارداد با تحریمهای بین المللی و همچنین توافق هسته ای منافاتی ندارد.

با وجود این گفته ها اما آمریکا همچنان به این قرارداد بدگمان است. این بدگمانی با اوج گرفتن تنش های میان مسکو و واشنگتن بر سر کی یف افزایش یافته و کاخ سفید که در تلاش است با کمک کشورهای اروپایی به نوعی پاسخ اقدامات کرملین در کریمه و اوکراین را بدهد اکنون نگاهی ویژه به گفتگوهای نفتی تهران و مسکو دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠١-١٣٩٣, ١٢:٢٩

   

پر مبحث ترین ها