سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فشار شرکت های فرانسوی در ایران، هشدار آمریکا را در پی داشت

دیدار یک هیات فرانسوی از ایران روز گذشته (سه شنبه) هشدار سخت واشنگتن را در پی داشت مبنی بر آنکه، تحریم های آمریکا هنوز پابرجا است و حتی علیه متحدانش نیز اجرا خواهد شد.
به گزارش گروه اقتصادی ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این هیات 116 نفره فرانسوی که نمایندگان شرکت های بزرگی چون توتال، لافارژ و پژو از جمله آنها هستند، از بزرگترین شرکت های اروپایی به شمار می روند که پس از توافق مهم هسته ای ایران با پنج بعلاوه یک در ماه نوامبر (آذر) که برخی تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه این کشور را لغو کرد، از ایران دیدن کردند.
دری کورتیجن معاون اتحادیه کارفرمایان فرانسه، گفت: هدف این هیات که دوشنبه گذشته وارد تهران شد، این بود که فرصت های تجاری که با برداشته شدن تحریم های غرب بوجود آمده است را ارزیابی کند.
لیکن یک مقام ارشد آمریکایی گفت: جان کری وزیر امور خارجه این کشور به همتای فرانسوی خود لوران فابیوس تلفن کرده تا به وی بگوید این ملاقات که از طرف بخش خصوصی فرانسه صورت گرفته برای انتقال این پیام که این تجارت به روال معمول با ایران نیست، مفید نمی باشد.

وندی شرمن معاون وزیر امورخارجه آمریکا در امور سیاسی نیز گفت: واشنگتن در مورد تحریک هیات های تجاری برای رفتن به ایران در حالی که تحریم های گسترده علیه این کشور همچنان باقی است، هشدار داد.
شرمن که بر تلاشهای محتاطانه برای رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک با ایران در بن بست هسته ای این کشور نظارت می کند، افزود: به دلیل اینکه تحریم های لغو شده ما موقت، محدود و هدفمند هستند، تهران به روی دنیای تجارت گشوده نیست.
این خانم به کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، گفت: مهم نیست که آیا این کشورها دوست هستند یا دشمن، اگر از تحریم های ما سر باز بزنند ما آنها را نیز تحریم خواهیم کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١١-١٣٩٢, ١٠:۴۵

   

پر مبحث ترین ها