سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برنامه ایران و عراق برای تبدیل شدن به قدرت اول نفتی جهان

بروز شده : ٩-١١-١٣٩٢, ١١:٣٠    نسخه چاپی    
این طرح بلندپروازانه می تواند موجب رویارویی عراق با عربستان شود که در حال حاضر روزانه 9.8 میلیون بشکه نفت تولید می کند و از نفوذ خود در اوپک برای نگه داشتن قیمت نفت در بالای 100 دلار استفاده می کند.
روزنامه انگلیسی دیلی میرور طی گزارشی نوشت ایران و عراق که بیش از عربستان نفت دارند در حال برنامه ریزی برای تبدیل شدن به ابرقدرت جدید نفتی و به چالش کشیدن جایگاه عربستان در بازار نفت هستند.

به گزارش روزنامه انگلیسی دیلی میرور، ایران و عراق در حال برنامه ریزی برای متحد شدن جهت تبدیل شدن به ابرقدرت جدید نفتی جهان هستند که می تواند منجر به کاهش قیمت سوخت شود.
این دو کشور قصد دارند سلطه عربستان بر بازار جهانی نفت را به چالش بکشند. عراق قصد دارد تا سال 2020، میزان تولید نفت خود را از 3 میلیون بشکه فعلی به 9 میلیون بشکه در روز برساند.
مقامات عراقی در حال کمک به همتایان ایرانی خود جهت تنظیم قراردادهای نفتی جذاب تر برای انعقاد با شرکت های غربی پس از لغو تحریم ها علیه این کشور هستند.
حسین الشهرستانی، معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی دیروز در لندن به خبرنگاران گفت: «ما احساس می کنیم که جهان باید از بابت انرژی مورد نیاز برای رشد اقتصادی اش مطمئن باشد.»
«ایران با ما در تماس است. آنها می خواهند از مدل قراردادها و تجربیات ما استفاده کنند.»
این طرح بلندپروازانه می تواند موجب رویارویی عراق با عربستان شود که در حال حاضر روزانه 9.8 میلیون بشکه نفت تولید می کند و از نفوذ خود در اوپک برای نگه داشتن قیمت نفت در بالای 100 دلار استفاده می کند.
اگر ایران و عراق تصمیم بگیرند به جای وفادار بودن به سهمیه های تعیین شده از سوی اوپک، نفت بیشتری در بازار آزاد به فروش برسانند، قیمت نفت احتمالا کاهش خواهد یافت و این مسئله موجب کاهش قیمت بنزین خواهد شد.
مجموع ذخایر نفتی ایران و عراق، بیش از ذخایر نفتی عربستان به عنوان تولیدکننده بزرگ نفت جهان است.
کارشناسان معتقدند، در صورت موفقیت آمیز بودن این طرح، هم ایران و هم عراق به سرمایه گذاری هنگفتی در خطوط لوله و بنادر خود جهت صادرات نفت خام نیاز خواهند داشت.
این در حالی است که در صورت لغو تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، شرکت های خارجی تمایل فراوانی به سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران دارند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١١-١٣٩٢, ١١:٣٠

   

پر مبحث ترین ها