سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اظهارات متناقض سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره تحریم های ضد ایرانی

ما توافق کرده بودیم در 6 ماه آینده تحریم جدیدی علیه ایران تصویب نشود؛ ما در تمام مراحل توافق ژنو، اعضای کنگره از جمله رهبران مجلس نمایندگان گرفته تا رهبران سنا و همچنین سرپرست کمیته های اصلی را در جریان مفاد این توافقنامه قرار دادیم.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش های خبرنگاران درباره تناقض گویی مسولان کاخ سفید و کنگره بر سر توقف تحریم ها علیه ایران گفت: دولت اوباما پیش از ورود به مذاکرات ژنو به رهبران کنگره اعلام کرد که نباید تا 6 ماه آینده تحریم های جدیدی علیه ایران تصویب شود.

به گزارش ایرنا، کاخ سفید روز پنجشنبه اقدام به اضافه کردن نام 17 شرکت و شخص حقیقی خارجی به فهرست سیاه تحریم های ایران به دلیل همکاری با تهران برای دور زدن تحریم های اقتصادی کرد. دولت آمریکا ادعا کرده این افراد و شرکت ها تحریم های گذشته را نقض کرده اند از این رو واشنگتن مجاز است آنها را به فهرست تحریم ها اضافه کند.

با توجه به این اقدام دولت اوباما، خبرنگاری در نشست روزانه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از «ماری هرف» پرسید، ˈآمریکا در ژنو با امضای توافقنامه با صراحت قبول کرد که در 6 ماه آینده از سوی کنگره هیچ تحریم جدیدی علیه ایران تصویب نمی شود، آیا کنگره پیش از این توافق در جریان قرار گرفت که واشنگتن متعهد شده است در این مدت هیچ تحریم جدیدی علیه ایران وضع نشود؟

هرف پاسخ داد: ˈدرست است؛ ما توافق کرده بودیم در 6 ماه آینده تحریم جدیدی علیه ایران تصویب نشود؛ ما در تمام مراحل توافق ژنو، اعضای کنگره از جمله رهبران مجلس نمایندگان گرفته تا رهبران سنا و همچنین سرپرست کمیته های اصلی را در جریان مفاد این توافقنامه قرار دادیم.

وی افزود: ما به وضوح به رهبران کنگره گفتیم که این توافقنامه بدان معنی نیست که ما موافق و یا مخالف تحریم ها هستیم بلکه توضیح دادیم که مساله مهم فقط زمان اعمال تحریم ها است.

هرف تاکید کرد: به روشنی گفتیم ما نمی توانیم بگویم طرفدار دیپلماسی و مذاکره هستیم و هم زمان کاری کنیم که مسیر دیپلماسی به خطر بیفتد، زیرا این دو شیوه با هم سازگار نیستند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی درخصوص اظهارات جان کری در کنگره آمریکا گفت: در صورتی که توافق نهایی میان ایران و 1+5 حاصل نشود، کاخ سفید با اعمال تحریم های جدید کنگره علیه ایران مخالفتی ندارد، اما اکنون خواسته ما این است که فعلا این تحریم ها تصویب نشود.

وی افزود: ما از اعضای کنگره انتظار داریم اقدامی انجام ندهند که توافقنامه به هم بخورد زیرا همه کشورها با توافق با کاخ سفید، تحریم ها علیه ایران را اجرا کرده اند.

هرف ادامه داد: به دنیا اعلام کردیم که تحریم ها به خاطر این است که ایران را سر میز مذاکره بیاوریم و اگر اکنون ما سبب شکست توافقنامه شویم، ثابت کردیم که در اظهاراتمان صداقت نداریم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٩-١٣٩٢, ١٠:١٧

   

پر مبحث ترین ها