سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واشنگتن پست خبر داد:

کنگره آمریکا ارسال لایحه تحریم‌های ایران به کاخ‌‌سفید را به تعویق انداخت

تعویق تهیه لایحه تحریم‌ها علیه ایران، یک روزنه دیپلماتیک خوب برای آمریکا و ایران است؛ «حسن روحانی» در ماه آگوست دولت را به دست می‌گیرد و دور بعدی مذاکرات بین‌المللی هسته‌ای نیز در ماه سپتامبر (یک ماه بعد از مراسم تحلیلف روحانی) برگزار می‌شود.
کنگره آمریکا در آستانه مراسم تحلیف «حسن روحانی» بعنوان رئیس‌جمهور جدید ایران، ارسال لایحه تحریم‌ها علیه ایران به کاخ سفید را به تعویق انداخت و واشنگتن‌پست این اقدام را یک اقدام دیپلماتیکی خوب برای آمریکا و ایران خواند.

به گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست»، از زمانیکه «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در 2009 به کاخ سفید راه یافت دولت وی به طرز چشمگیری موضع بسیار سختی را علیه ایران اتخاذ کرد و تحریم‌های فلج‌کننده‌ای علیه این کشور تحمیل کرد و حمایت بین‌المللی برای مهار تحت کنترل درآوردن اقتصاد ایران را جلب کرد و به طور دائم از تمایل خود برای استفاده از نیروی نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران سخن به میان آورد.اما کنگره آمریکا اغلب راهی را برای سخت‌تر کردن مواضع آمریکا در قبال ایران پیدا کرده است، با اینحال در هفته‌های اخیر مواضع کنگره در قبال ایران نرم تر شده است.

بر اساس این گزارش، کنگره معمولاً در هر تابستان لایحه‌ای را با هدف تشدید تحریم‌های ایران به کاخ سفید می‌فرستاد، صرفنظر از اینکه کاخ سفید این لایحه را مناسب یا غیرمناسب می‌دانست، اما در سال جاری میلادی، اعضای کنگره سنت‌شکنی کردند و فصل‌نامه «امیلی کادی» (فصلنامه کنگره) گزارش کرد که لایحه تحریم‌های سالانه کنگره به تعویق افتاده است و حتی اگر برای امسال آماده شود، در زودترین هنگام تا ماه اکتبر آماده نمی‌شود.

در این فصلنامه آمده است که تعویق تهیه لایحه تحریم‌ها علیه ایران، یک روزنه دیپلماتیک خوب برای آمریکا و ایران است؛ «حسن روحانی» در ماه آگوست دولت را به دست می‌گیرد و دور بعدی مذاکرات بین‌المللی هسته‌ای نیز در ماه سپتامبر (یک ماه بعد از مراسم تحلیلف روحانی) برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش، دولت اوباما و روحانی مدت ها است که برای تعامل در دیپلماسی مستقیم و همکاری برای یک توافق گسترده‌تر برای پایان دادن به چند دهه دشمنی ابراز تمایل کرده اند.

واشنگتن‌پست در پایان نتیجه‌گیری کرد که نرم شدن ظاهری مواضع کنگره آمریکا در قبال ایران یک نشانه بطور بالقوه چشمگیر برای پایان دادن به چند دهه دشمنی ایران و آمریکا است و یک گام هرچند کوچک در مسیر صلح است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠۴-١٣٩٢, ٠٩:۴٧

   

پر مبحث ترین ها