سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کرزای دست به دامن طالبان شد!

افغانستان و پاکستان از زمان تشکیل دولت اسلام‌آباد در سال 1947 میلادی روابط متزلزل با هم دارند و دولت کابل هیچ‌گاه مرز تعیین شده با پاکستان را نپذیرفته است.
رئیس‌ جمهوری افغانستان چند روز پس از درگیری مرزی نیروهای امنیتی پاکستان و افغانستان، امروز (شنبه) خطاب به طالبان تاکید کرد تا به مقابله با "دشمنان افغانستان" بپردازند.

به گزارش رویترز، اظهارات حامد کرزای، رئیس‌ جمهوری افغانستان احتمالا باعث وخیم شدن روابط ناپایدار میان اسلام آباد - کابل می‌شود.

این در حالی است که آمریکا از اسلام‌آباد می‌خواهد تا به دولت کابل برای متقاعد کردن طالبان به منظور حضور در مذاکرات صلح پیش از خروج نیروهای خارجی در سال آتی میلادی کمک کند.

کرزای در پایتخت افغانستان با اعلام اینکه این درگیری مرزی تذکری برای طالبان محسوب می‌شود، به خبرنگاران گفت: به جای آنکه اعضای این گروه سلاح خود را علیه کشور استفاده کنند و کشور را نابود کنند، آن را علیه دشمنان افغانستان به کار ببرند. آن‌ها باید در کنار مردان جوان افغان بجنگند و از خاک کشور دفاع کنند.

در جریان درگیری نیروهای امنیتی پاکستان با افغان در مرز میان دو کشور که روز چهارشنبه هفته گذشته رخ داد، یک پلیس مرزی افغان و دو سرباز پاکستان کشته شدند.

در پی این رویداد، صدها تن از مردم در شهر اسدآباد افغانستان واقع در شرق این کشور امروز به خیابان‌ها آمدند تا علیه پاکستان و آمریکا اعتراض کنند. همچنین تظاهراتی روز جمعه در کابل و در حمایت از نیروهای امنیتی افغان برگزار شد.

افغانستان و پاکستان از زمان تشکیل دولت اسلام‌آباد در سال 1947 میلادی روابط متزلزل با هم دارند و دولت کابل هیچ‌گاه مرز تعیین شده با پاکستان را نپذیرفته است.

پاکستان در سال‌های 1990 میلادی به طالبان کمک کرد تا قدرت را در افغانستان به دست بگیرد. بسیاری از رهبران افغان می‌گویند، اسلام‌آباد همچنان به شبه‌نظامیان کمک می‌کند و آن‌ها را به نوعی وسیله‌ای برای اعمال نفوذش در مقابل هند در افغانستان می‌داند.

این در حالیست که پاکستان هرگونه کمک به شبه‌نظامیان را رد کرده و می‌گوید خواهان برقراری صلح و ثبات در منطقه است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٢-١٣٩٢, ١١:۴٣

   

پر مبحث ترین ها