سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مذاکره‌کنندگان ایرانی عازم آلماتی شدند/

ابراز امیدواری وزیر خارجه آمریکا و معاون وزیر خارجه روسیه نسبت به دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵

جان کری با ابراز امیدواری درباره آغاز این اقدامات از سوی ایران در مذاکرات آلماتی، افزود: آمریکا تیمی آماده مذاکره دارد و می توانیم در روزهای آتی به توافقی برسیم که جهان را امن تر بسازد.
تیم مذاکرات هسته ای ایران به سرپرستی سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی برای مذاکره با گروه 1+5 عازم آلماتی شد.

به گزارش مهر، مذاکره کنندگان ایرانی عصر امروز چهارشنبه راهی آلماتی شدند تا دور دیگری از مذاکرات را با پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل ؛ آمریکا، فرانسه، چین، انگلیس و روسیه؛ و آلمان درباره موضوع هسته ای ایران برگزار کنند.

سید عباس عراقچی معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، علی باقری معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی، حمیدرضا عسگری مشاور وزارت خارجه و رسول موحدیان سفیر سابق ایران در لندن سعید جلیلی را در این سفر همراهی می‌کنند و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست هیات 1+5 را بر عهده دارد.

این مذاکرات که مذاکرات آلماتی 2 نام گرفته است، قرار است روزهای جمعه و شنبه 16 و 17 فروردین ماه در شهر آلماتی قزاقستان برگزار شود.
در مذاکرات آلماتی یک که هشتم و نهم اسفند 1391 در این شهر برگزار شد، طرفین توافق کردند که پس از گفت‌وگوهای کارشناسی و فنی در 28 اسفندماه در استانبول بار دیگر در فروردین ماه در آلماتی مذاکره کنند.

گروه 1+5 در مذاکرات آلماتی یک، در پیشنهادی جدید به ایران خواستار تعلیق فعالیت غنی‌سازی 20 درصدی ایران و محدود شدن فعالیت‌های جاری در تأسیسات فردو شده بودند و در مقابل وعده کاهش تحریم ها را مطرح کردند.

مذاکرات آلماتی 2 هشتمین دور مذاکرات ایران و ا+5 از تابستان 87 تا کنون است.

ابراز امیدواری وزیر خارجه آمریکا و معاون وزیر خارجه روسیه نسبت به دور جدید مذاکرات ایران و 1+5

به گزارش مهر وزیرخارجه آمریکا امروز در یک کنفرانس خبری در واشنگتن درباره دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 در آلماتی اظهارنظر کرد.

به گزارش یونایتدپرس، جان کری با اشاره به دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 در آلماتی، اظهار داشت: ایران می داند که در تعطیلات آخر هفته فرصتی برابر خود دارد. ایران می داند اگر راه حل ساده را انتخاب کند، می تواند مجددا به جامعه بین المللی بپیوندد و از انزوا خارج شود.

وزیرخارجه آمریکا افزود: ایران می تواند همانند کشورهای دیگر استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای را ثابت کند و این موضوعی پیچیده نیست و سهل الوصول است.

کری با ابراز امیدواری درباره آغاز این اقدامات از سوی ایران در مذاکرات آلماتی، افزود: آمریکا تیمی آماده مذاکره دارد و می توانیم در روزهای آتی به توافقی برسیم که جهان را امن تر بسازد.

نسیم آنلاین هم به نقل از ایگور مورگولف معاون وزارت خارجه روسیه در گفت و گو با خبرگزاری اینترفاکس: امیدواریم بسته پیشنهادی جدید ارائه شده به ایران که با هماهنگی روسیه و دیگر اعضای گروه 1+5 در نشست قبلی آلماتی تهیه شده بود، موجب پیشرفت روند مذاکرات با ایران شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠١-١٣٩٢, ١٩:۵٣

   

پر مبحث ترین ها