سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سرفصل مذاکرات آلماتی۲ در استانبول مشخص خواهد شد

بر این اساس تیم کارشناسی مذاکره کننده ایرانی فردا 27 اسفند راهی استانبول خواهد شد. بر اساس اخبار شنیده این احتمال وجود دارد که در پایان مذاکرات استانبول که 28 اسفند برگزار خواهد شد، دو طرف بیانیه‌ای صادر کنند.
تیم مذاکره کننده ایرانی فردا یکشنبه برای شرکت در نشست کارشناسی و تعیین سرفصل گفت‌وگوهای آلماتی، تهران را به مقصد استانبول ترک می‌کند.
خبرگزاری فارس: سرفصل مذاکرات آلماتی۲ در استانبول مشخص خواهد شد

به گزارش خبرگزاری فارس، مذاکرات ایران و شش کشور موسوم به 1+5 (ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه) پس از 9 ماه وقفه در آلماتی قزاقستان طی روزهای 26 و 27 فوریه سال جاری میلادی برگزار شد.

شش کشور در مذاکرات قزاقستان در چارچوب یک بسته پیشنهادی جدید، به طرح پیشنهادی 9 ماه قبل ایران در مسکو پاسخ دادند، پاسخی که سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران آن را واقع‌بینانه‌تر از گذشته دانست، اما کاترین اشتون، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حاضر نشد در کنفرانس خبری خود پس از مذاکرات آلماتی، چیز زیادی در خصوص مفاد پیشنهاد شش کشور ارائه کند.

به ‌عبارت دیگر به نظر می‌رسد که گروه 1+5 پس از 9 ماه پیشنهاد خود را ارائه کرده و اکنون این ایران است که باید شانزدهم فروردین ماه و احتمالا در چارچوب یک بسته پیشنهادی جدید به شش کشور پاسخ دهد.

با وجود این که در پایان مذاکرات آلماتی دو طرف به توافق رسیدند تا 16 فروردین 92، مجددا در آلماتی بر سر میز مذاکرات بنشینند، اما قرار شد تا کارشناسان 2 طرف، 28 اسفند 91، در استانبول با یکدیگر دیدار کنند و در خصوص پیشنهادات مطرح شده در آلماتی از سوی 2 طرف در ابعاد فنی، حقوقی و سیاسی به بحث و تبادل نظر بپردازند و در نهایت سر فصل مذاکرات آلماتی 2 را آماده کنند. اینطور به نظر می‌رسد که نشست استانبول نقش تعیین کننده‌ای در روند مذاکرات 16 فروردین خواهد داشت، چرا که کارشناسان بر اساس کدهایی که از سوی مسئولان خود دارند، تلاش خواهند کرد تا نظرات و زبان مذاکرات 2 طرف را به هم نزدیک سازند.

بر این اساس تیم کارشناسی مذاکره کننده ایرانی فردا 27 اسفند راهی استانبول خواهد شد. بر اساس اخبار شنیده این احتمال وجود دارد که در پایان مذاکرات استانبول که 28 اسفند برگزار خواهد شد، دو طرف بیانیه‌ای صادر کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١٢-١٣٩١, ١٣:٣٣

   

پر مبحث ترین ها