سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مسکو: آمریکا توافقنامه ژنو را در حمایت از مخالفان سوریه تحریف می‌کند

ما یکبار دیگر تاکید می‌کنیم که این سند (بیانیه ژنو) که در نشست ژنو مورد تایید همه کشورهای نقش آفرین در حل و فصل مناقشه داخلی در سوریه، از جمله کشور ایالات متحده آمریکا، قرار گرفته، دقیقا بر خروج از بحران کنونی در این کشور صرفا از راه مسالمت آمیز و با استفاده از شکل گیری دولت انتقالی از سوی دولت و مخالفان به منظور بررسی مشکلات و فراهم سازی شرایط برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در سوریه تاکید کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، اظهارات علنی وزارت امور خارجه آمریکا در حمایت از نیروهای ائتلاف ملی مخالفان در سوریه در اقدامات نظامی آنها علیه دولت دقیقاً تفسیر به رأی و تحریف مفاد بیانیه ژنو است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «وزگلاد»، "الکساندر لوکاشوویچ" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه امروز، سه شنبه نسبت به «تفسیر نادرست دیگری» از سوی "ویکتوریا نولاند" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا در رابطه با سوریه هشدار داد.

لوکاشوویچ در بیانیه‌ای که در سایت وزارت خارجه منتشر شده، گفته است: ما تفسیر نادرست دیگری از سوی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مربوط به کنفرانس مطبوعاتی وی در تاریخ 11 ماه مارس در خصوص بیانیه ژنو نشست «گروه اقدام» در تاریخ 30 ژوئن سال 2012 را مورد توجه قرار داده‌ایم.

این دیپلمات بلندپایه روس یادآور شده است: ما یکبار دیگر تاکید می‌کنیم که این سند (بیانیه ژنو) که در نشست ژنو مورد تایید همه کشورهای نقش آفرین در حل و فصل مناقشه داخلی در سوریه، از جمله کشور ایالات متحده آمریکا، قرار گرفته، دقیقا بر خروج از بحران کنونی در این کشور صرفا از راه مسالمت آمیز و با استفاده از شکل گیری دولت انتقالی از سوی دولت و مخالفان به منظور بررسی مشکلات و فراهم سازی شرایط برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در سوریه تاکید کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد که این بیانیه و مفاد آن را نمی‌توان به گونه دیگری و آنطور که خود مایل هستیم، تفسیر و تحریف نمود.

به گفته وی، طرف روسی در تماس‌های مکرر خود با نمایندگان دولت سوریه و گروه‌های مختلف مخالف داخلی و خارجی این کشور و همچنین در مذاکرات خود با کشورهای مهم تاثیرگذار بر اوضاع سوریه، از جمله آمریکا، همواره بر توافقات صورت گرفته در بیانیه ژنو اصرار داشته و هرگز تلاش نکرده تا آن را به میل خویش تفسیر کند.

لوکاشوویچ افزود: اظهارات علنی وزارت امور خارجه آمریکا در حمایت از نیروهای ائتلاف ملی مخالفان در سوریه در اقدامات نظامی آنها علیه دولت دقیقا تفسیر به رای و تحریف مفاد بیانیه ژنو بوده و تلاش‌ها برای یافتن راهی به منظور توقف سریع خشونت‌ها در سوریه را دشوارتر از قبل کرده و مانع از جریان یافتن روند اوضاع به سمت آغاز مذاکرات ملی سراسری در این کشور می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٢-١٣٩١, ١۵:٠١

   

پر مبحث ترین ها