سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کره شمالی: جنگ دوم کره اجتناب ناپذیر است

از اوایل هفته جاری و با قطعی شدن تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت، تهدیدهای کره شمالی در مورد از سرگیری جنگ در شبه جزیره کره شدت گرفته است.
فرارو: کره شمالی تهدید کرده علیه آمریکا به حمله اتمی دست می زند و جنگ کره را از سر می گیرد.

روز پنجشنبه، ١٧ اسفند (٧ مارس)، وزارت خارجه کره شمالی با صدور بیانیه‌ای ایالات متحده را متهم کرد که در صدد حمله اتمی به این کشور است و هشدار داد که ارتش کره شمالی به حمله اتمی پیشگیرانه دست خواهد زد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل در نشست امروز دور جدید تحریم های بین المللی را علیه کره شمالی تصویب کردند.

اواسط ماه گذشته میلادی، کره شمالی با نادیده گرفتن قطعنامه های قبلی شورای امنیت در منع فعالیت‌های اتمی و موشکی این کشور یک بمب اتمی را آزمایش کرد.

اقدام کره شمالی از سوی اکثر کشورهای جهان، از جمله چین و روسیه، که از دوستان حکومت این کشور محسوب می شوند، محکوم شد و پیش نویس قطعنامه تشدید تحریم کره نیز با همکاری و هماهنگی آمریکا و چین تدوین شد.

تحریم های قبلی علیه کره شمالی، این کشور را با مشکلات اقتصادی عمده ای مواجه ساخته و به کمبود مواد اساسی در آن کشور منجر شده است.

تمامی پانزده عضو شورای امنیت به قطعنامه تشدید تحریم رای مثبت دادند.

وزارت خارجه کره شمالی دولت آمریکا را مسئول تدوین این قطعنامه دانسته و گفته است که ایالات متحده در صدد زمینه سازی حمله اتمی به کره شمالی است.
موشک کره شمالی

سازمان ملل برنامه‌های اتمی و موشکی کره شمالی را ممنوع کرده است

در این بیانیه آمده است که وضع تحریم های جدید صرفا باعث می شود تا کره شمالی در آینده نزدیک تری به وعده قبلی خود عمل کند و "دومین و سومین دور اقدامات متقابل شدید علیه دشمن" را به اجرا بگذارد هر چند مشخص نیست که منظور از این "اقدامات متقابل" چیست.

کره شمالی از شورای امنیت خواسته است تا فورا برای برچیدن نیرو های بین المللی به فرماندهی آمریکا اقدام کند. این نیروها پس از ترک مخاصمه در جنگ کره در کره جنوبی مستقر شدند.

در اطلاعیه وزارت خارجه کره شمالی همچنین از سازمان ملل خواسته شده تا به اقدامات لازم برای پایان دادن به "شرایط جنگ" در شبه جزیره کره مبادرت ورزد.

جنگ بین کره شمالی و کره جنوبی در سال ١٩٥٠ آغاز شد و با حمایت کشورهای مختلف از دو طرف، جنبه بین المللی یافت.

این جنگ با امضای توافقنامه ترک مخاصمات در سال ١٩٥٣ خاتمه یافت اما هنوز بین کره شمالی با کره جنوبی و آمریکا قرارداد صلح امضا نشده است و رسما شرایط جنگ همچنان در شبه جزیره کره برقرار است.

از اوایل هفته جاری و با قطعی شدن تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت، تهدیدهای کره شمالی در مورد از سرگیری جنگ در شبه جزیره کره شدت گرفته است.

کره شمالی در ماه دسامبر سال پیش نیز دست به یک آزمایش موشکی زد در حالی که شورای امنیت، این کشور را از دنبال کردن برنامه های موشکی هم منع کرده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-١٢-١٣٩١, ٠۶:۴۵

   

پر مبحث ترین ها