سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اعضای سازمان ملل به درخواست فلسطین رای مثبت دادند

برای اولین بار رتبه فلسطین در سازمان ملل متحد با جایگاه واتیکان برابر خواهد شد. این ترفیع به ظاهر کوچک می‌تواند برای اسرائیل پیامدهای جدی داشته در پی داشته باشد.
اعضای سازمان ملل متحد با ۱۳۸ رای موافق به ارتقاء وضعیت تشکیلات خودگردان فلسطینی از "نهاد ناظر" به "کشور ناظر غیر عضو" موافقت کردند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز پنجشنبه (29 نوامبر - 9 آذر) با حضور در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک و در حالی که در مجمع عمومی این نهاد بین المللی حضور داشت، درخواست فلسطینی ها را رسما مطرح کرد.

از پیش هم انتظار می‌رفت بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ کشور با وجود مخالفت‌ شدید اسرائیل و آمریکا به این درخواست رای مثبت بدهند.

به این ترتیب، ‌برای اولین بار رتبه فلسطین در سازمان ملل متحد با جایگاه واتیکان برابر خواهد شد. این ترفیع به ظاهر کوچک می‌تواند برای اسرائیل پیامدهای جدی داشته در پی داشته باشد.

حالا طرف فلسطینی قادر خواهد بود تا در برابر ساخت و سازها در کرانه غربی رود اردن و بسیاری از موارد اختلافش با اسرائیل به نهادهای بین المللی شکایت کند.

تصاویر زنده تلویزیونی از رام الله لحظاتی پس از تصویب درخواست تشکیلات خودگردان فلسطینی، از جشن و سرور فلسطینیان در خیابان ها حکایت دارد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در نخستین واکنش به تصویب طرح فلسطین در سازمان ملل به عنوان کشور ناظر غیرعضو گفت که این رای مانعی در برابر صلح ایجاد خواهد کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٩-١٣٩١, ١٠:۴۶

   

پر مبحث ترین ها