سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حمله ارتش ترکیه به اهدافی در مرز با سوریه ؛

اردوغان بهانه حمله ناتو به سوریه را فراهم کرد؟

بند پنجم پیمان ناتو نیز می‌گوید که حمله به یکی از اعضا، حمله به کلیه اعضا به شمار می‌رود ، انتظار می رود ترکیه از این اتفاق به عنوان فرصتی برای حمله به سوریه بهره برداری کند.
اردوغان بهانه حمله ناتو به سوریه را فراهم کرد؟

دفتر رجب‌طیب‌ اردوغان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، در پاسخ به آتش نیروهای سوری که به مرگ پنج غیرنظامی ترکیه‌ای انجامید، ارتش ترکیه هدف‌هایی را در خاک سوریه مورد حمله قرار داد.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب ، در بیانیه دفتر نخست‌وزیر ترکیه آمده است: «نیروهای مسلح ما در منطقه مرزی، بلافاصله به این حمله شنیع پاسخ دادند.»

‌در ادامه این بیانیه آمده است که هدف‌هایی که با رادار در خاک سوریه شناسایی شده بودند، به توپخانه مورد هدف قرار گرفتند..

بیانیه دفتر رجب طیب اردوغان تصریح کرده است: «ترکیه هرگز چنین اعمال تحریک‌آمیزی از سوی رژیم سوریه علیه امنیت ملی‌مان را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.»

در ادامه این بیانیه آمده است که احمد داوود اغلو، وزیر خارجه ترکیه، تلفنی با بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل و وزیران خارجه چندین کشور در شورای امنیت گفت‌وگو کرده و آنها را در جریان این حادثه قرار داده است.

دفتر نخست‌وزیر ترکیه همچنین قید کرده که وزیر خارجه این کشور با دبیرکل ناتو، فوگ راسموسن، هم، برای نشست اضطراری اعضای ناتو صحبت کرده است.

صبح چهارشنبه یک خمپاره که از خاک سوریه شلیک شده بود، در منطقه‌ای مسکونی در شهرک مرزی اکاکی ترکیه فرود آمد و به کشته شدن یک زن و چهار کودک انجامید. هنوز مشخص نیست چه کسی به خاک ترکیه آتش گشوده است.

اوایل هفته جاری پس از آنکه در حادثه‌ای مشابه، خمپاره‌ای از خاک سوریه به منزلی در ترکیه اصابت کرده بود، احمد داوود اغلو هشدار داده بود در صورت تکرار حادثه، آنکارا اقدام مقتضی را انجام خواهد داد.

به گزارش رویترز،‌ در همین حال، بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، از ترکیه خواست که همه کانال‌های ارتباطی با سوریه را باز نگه دارد. وی کمی پس از آن، با صدور بیانیه‌ای از سوریه خواست به حاکمیت ملی همسایگانش احترام کامل بگذارد و خشونت علیه مردم سوریه را نیز متوقف کند.

یک مقام ناتو به رویترز گفته است که اعضای ناتو تحت بند چهار این پیمان با یکدیگر دیدار خواهند داشت.

بند چهار پیمان آتلانتیک شمالی، می‌گوید هنگامی که بنا بر عقیده یکی از اعضا تمامیت ارضی، استقلال سیاسی یا امنیت یکی از اعضا مورد تهدید باشد، اعضای ناتو در این باره نشست مشورتی برگزار ‌می‌کنند. آخرین خبرها از برگزاری نشست اضطراری ناتو در بروکسل حکایت دارد.

بند پنجم پیمان آتلانیک شمالی نیز می‌گوید که حمله به یکی از اعضا، حمله به کلیه اعضا به شمار می‌رود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٧-١٣٩١, ٠٩:٢۶

   

پر مبحث ترین ها