سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اوباما از سپرموشکی صرف‌نظر نکرده، ولی تلاش می‌کند با روسیه به توافق برسد

رئیس‌جمهوری اوباما در حال کار به روی ایجاد سامانه دفاع ضد موشکی اروپایی است که هم اروپا و هم آمریکا را در برابر حملات موشکی دفاع خواهد کرد. ما معتقدیم که آمریکا و روسیه می‌توانند در این زمینه سپر موشکی با یکدیگر همکاری کنند، ولی ما به طور واضح گوشزد کرده‌ایم که در این راستا به سمت جلو حرکت کرده و قصد نداریم در برنامه استقرار سامانه‌های دفاع ضد موشکی خود در خاک لهستان، ترکیه و رومانی تغییری ایجاد کنیم.
رئیس‌جمهوری آمریکا در صورت انتخاب مجدد از طرح سپر موشکی اروپایی صرف‌نظر نمی‌کند، ولی حاضر به همکاری با روسیه در این زمینه است و به سیاست «از سرگیری روابط» با مسکو ادامه خواهد داد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "باراک اوباما" رئیس‌جمهوری آمریکا در صورت انتخاب شدن مجدد در این سمت به تلاش خود برای همکاری با روسیه در زمینه مسئله سپر موشکی ادامه خواهد داد، ولی قصد ندارد تا طرح‌های مربوط به ایجاد سامانه‌های دفاع ضد موشکی در اروپا را تغییر دهد. وی همچنین به سیاست «از سرگیری روابط» با روسیه ادامه خواهد داد، ولی در خصوص مسائلی که طرفین در مورد آن توافق ندارند، ساکت نخواهد نشست.

در برنامه حزب دموکرات آمریکا که متن آن شب گذشته منتشر شده این مسائل مورد تاکید قرار گرفته است. این برنامه در نشست کنگره حزب دموکرات که این روزها در شهر شارلوت (ایالت کارولینای شمالی) در حال برگزاری است، منتشر شد. در این کنگره "باراک اوباما" رئیس‌جمهوری کنونی و "جو بایدن" معاون وی به طور رسمی برای دور دوم به عنوان نامزدهای مورد نظر این حزب اعلام می‌شوند.

در این سند آمده است: رئیس‌جمهوری اوباما در حال کار به روی ایجاد سامانه دفاع ضد موشکی اروپایی است که هم اروپا و هم آمریکا را در برابر حملات موشکی دفاع خواهد کرد. ما معتقدیم که آمریکا و روسیه می‌توانند در این زمینه سپر موشکی با یکدیگر همکاری کنند، ولی ما به طور واضح گوشزد کرده‌ایم که در این راستا به سمت جلو حرکت کرده و قصد نداریم در برنامه استقرار سامانه‌های دفاع ضد موشکی خود در خاک لهستان، ترکیه و رومانی تغییری ایجاد کنیم.

در این سند همچنین یادآوری شده است: طرز فکر «دوران جنگ سرد» که نمونه آن عقاید "میت رامنی" است که روسیه را دشمن ژئوپلیتیکی شماره یک آمریکا قلمداد می‌کند، منافع مشترک دو کشور در زمینه‌های مختلف، از جمله کاهش تسلیحات راهبردی، تلاش برای عدم گسترش تسلیحات هسته‌ای در سایر کشورها، از جمله در ایران و کره شمالی و ممانعت از اینکه این نوع سلاح‌ها بدست گروه‌های تروریستی بیفتد، را مورد توجه قرار نمی‌دهد.

به عقیده تهیه کنندگان این راهکار، سیاست «از سرگیری روابط با روسیه» نتایج مثبت و مهمی در راستای تحقق این اهداف به همراه داشته که از جمله آنها می‌توان به توافق با روسیه در خصوص ترانزیت کالاهای نظامی آمریکا و متحدانش در ناتو به افغانستان به منظور کمک به نیروهای مستقر در این کشور اشاره کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠۶-١٣٩١, ١۵:٣٩

   

پر مبحث ترین ها