سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اردوغان:دوستی ما با اسد به‌پايان‌رسيده

بروز شده : ۵-٠۵-١٣٩١, ١٧:٠١    نسخه چاپی    
به دنبال درگيري نيروهاي ارتش سوريه با اعضاي القاعده در دير الزور ابراهيم غازي الحامدي، رهبر عربستاني اين گروه به همراه تمام اعضايش كشته شدند.

نخست‌وزير تركيه با ابراز نگراني نسبت به فعاليت تروريست‌هاي كرد در تركيه و شمال سوريه اعلام كرد كه اگر نياز باشد آنكارا نيروهاي پ.ك.ك را در خاك سوريه تحت پيگرد قرار مي‌دهد.

رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير تركيه در گفت‌وگو با شبكه 24 اين كشور عنوان داشت: ما خواهان پايان درگيري‌ها در سوريه در سريعترين زمان ممكن هستيم. هر زمان كه بحران سوريه حل و فصل شود مردم اين كشور مي‌توانند شاهد تحقق صلح باشند.

وي در ادامه افزود: موضع تركيه در قبال سوريه برخواسته از مسائل مذهبي نيست بلكه ما مواضع خود را از ديده انساني اتخاذ مي‌كنيم. نمي‌توانيم نسبت به امكان همكاري ميان تروريست‌ها در تركيه و حزب اتحاد دموكرات كردها در شمال سوريه بي‌تفاوت باشيم. قرار است احمد داود اوغلو، وزير امور خارجه تركيه طي روزهاي آينده به شمال عراق براي بررسي مساله سفر كند.

اردوغان تاكيد كرد: آنكارا حق دارد در صورتي كه نياز باشد اعضاي حزب كارگران كردستان تركيه (پ.ك.ك) را در خاك سوريه تحت پيگرد قرار دهد. ما نسبت به شرايط در شمال سوريه و به دست گرفتن كنترل برخي مناطق توسط نيروهاي پ. ك.ك نگران هستيم و با هرگونه حمله تروريستي از سوي اين نيروها مقابله مي‌كنيم.

اردوغان مدعي شد: بشار اسد كنترل شرايط در سوريه را از دست داده است و نيروهاي مخالف توانسته‌اند كنترل را به دست بگيرند. در صورتي كه سوريه تجزيه شود درگيري‌هاي طايفه‌اي در اين كشور به وقوع مي‌پيوندد و ما نمي‌توانيم اجازه دهيم شرايط موجود در سوريه وخيم‌تر شود.

وي همچنين عنوان داشت: مرحله دوستي با اسد به پايان رسيده است چرا كه آنكارا به داشتن جهاني بدون درگيري‌هاي طايفه‌اي و همچنين ارزش‌هاي انساني توجه زيادي مي‌كند.

وي در ادامه افزود: هيچ كس حق ندارد تعيين كند كه من مي‌توانم براي انتخابات رياست جمهوري 2014 نامزد شوم يا خير.

از سوي ديگر، احمد داود اوغلو عنوان داشت: ما به دليل شرايط بحراني برادرانمان در سوريه و ميانمار در ماه مبارك رمضان بسيار ناراحت هستيم.

وي در ادامه افزود: كساني كه از سياست‌هاي تركيه در قبال سوريه انتقاد مي‌كنند همان كساني هستند كه از سياست‌هاي اردوغان در قبال مصر و نظام حسني مبارك انتقاد مي‌كردند.

از سوي ديگر، شبكه الميادين به نقل از منابع امنيتي سوريه گزارش داد كه دست‌كم 12 تن از نيروهاي وابسته به جبهه النصره وابسته به القاعده در اطراف الحسكه توسط نيروهاي امنيتي دستگير شدند.

همچنين به دنبال درگيري نيروهاي ارتش سوريه با اعضاي القاعده در دير الزور ابراهيم غازي الحامدي، رهبر عربستاني اين گروه به همراه تمام اعضايش كشته شدند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠۵-١٣٩١, ١٧:٠١

   

پر مبحث ترین ها