سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توافقنامه دوحه امضا شد

محمود عباس نخست‌وزیر دولت توافق ملی شد

در این توافقنامه بر تشکیل دولت توافق ملی از افراد مستقل به ریاست "محمود عباس" که ماموریت آن تسهیل در برگزاری انتخابات ریاستی و مجلس قانونگذاری و بازسازی غزه است، تاکید شده است.همچنین بر تداوم اقدامات عملی برای فعال‌سازی سازمان آزادی‌بخش فلسطین از طریق تشکیل مجدد شورای ملی همزمان با برگزاری انتخابات ریاستی و پارلمانی تاکید شده است.
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و رئیس دفتر سیاسی حماس توافقنامه دوحه را در حضور امیر قطر امضا کردند و بر این اساس "محمود عباس" نخست‌وزیر دولت توافق ملی تعیین شد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری "معا"، "محمود عباس" و "خالد مشعل" امروز در دوحه در حضور شیخ "حمد بن خلیفه آل ثانی" توافقنامه دوحه در خصوص سازوکارهای اجرای آشتی ملی فلسطین را امضا کردند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که «اسماعیل الاشقر» در گفت‌وگو با فارس در غزه در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر توافق فتح و حماس در مورد نخست‌وزیری عباس گفته بود که این موضوع هنوز قطعیت پیدا نکرده است.

در این توافقنامه بر تشکیل دولت توافق ملی از افراد مستقل به ریاست "محمود عباس" که ماموریت آن تسهیل در برگزاری انتخابات ریاستی و مجلس قانونگذاری و بازسازی غزه است، تاکید شده است.

در این توافقنامه همچنین بر تداوم اقدامات عملی برای فعال‌سازی سازمان آزادی‌بخش فلسطین از طریق تشکیل مجدد شورای ملی همزمان با برگزاری انتخابات ریاستی و پارلمانی تاکید شده است.

دو طرف همچنین در خصوص برگزاری نشست دوجانبه کمیته فعال‌سازی سازمان آزادی‌بخش فلسطین در تاریخ 18 فوریه در قاهره توافق کردند.

در این توافقنامه همچنین بر تداوم فعالیت کمیته‌ها اعم از کمیته آزادی‌های عمومی مامور رسیدگی به پرونده بازداشتی‌ها، نهادها، آزادی سفرها و بازگشت کادر فتح به نوار غزه، گذرنامه‌ها، آزادی کار و کمیته آشتی جمعی تاکید شده است.

عباس پس از امضای این توافقنامه اعلام کرد که 64 بازداشتی به موجب توافقات صورت گرفته، آزاد شده‌اند.

دو طرف همچنین توافق کردند که تمامی توافقات صورت گرفته در قاهره برای آغاز بکار کمیته انتخابات مرکزی در کرانه باختری، نوار غزه و قدس اجرایی شود.

عباس تصریح کرد که آشتی یک مصلحت ملی فلسطینی-عربی است و از تلاش‌های مصر و قطر برای تحقق آشتی ملی فلسطینیان قدردانی کرد.

مشعل نیز اظهار داشت که دو طرف در پایان دادن به دودستگی‌ها و اختلافات و تقویت وحدت ملی فلسطینیان جدیت دارند.

امیر قطر نیز تاکید کرد که وحدت ملی فلسطین دیگر یک گزینه نیست بلکه امری سرنوشت‌ساز است.

در همین راستا "اسماعیل هنیه" نخست‌وزیر دولت منتخب فلسطین ضمن تبریک امضای توافقنامه دوحه آمادگی دولتش برای اجرای این توافقنامه را اعلام کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١١-١٣٩٠, ١٧:٢٧

   

پر مبحث ترین ها