سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عفو بین‌الملل: اظهارات سمی ترامپ جهان را جای تاریکتری کرده است

بروز شده : ۴-١٢-١٣٩۵, ١٢:٢٠    نسخه چاپی    
سازمان عفو بین‌الملل امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، لفاظی‌های سمی دونالد ترامپ در مسیر رسیدن به کاخ سفید آغازگر روند جهانی "سیاست تفرقه روزافزون" است که جهان را جای تاریکتری کرد.

عفو بین‌الملل در گزارش سالانه‌اش با پوشش ۱۵۹ کشور اعلام کرد، اصولی چون "شرافت و برابری انسانی" از سوی سیاستمدارانی که به دنبال شرکت در انتخابات هستند مورد هجمه قرار گرفته و این مورد درباره دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که ۲۰ ژانویه روی کار آمد، به حد صفر کاهش یافت.

این نهاد حقوق بشری با صدور بیانیه‌ای گفت: لفاظی‌های سمی کمپین دونالد ترامپ نمونه یک رویه جهانی به سمت "سیاست تفرقه‌آمیزتر و خشن‌تر" است. با افزایش لفاظی‌های تنفرآمیز علیه مهاجران در سراسر اروپا و ایالات متحده،‌جهان به "مکانی تاریک‌تر و بی ثبات‌تر" تبدیل شده است.

عفو بین‌الملل همچنین تاکید کرد: اولین نشانه‌ها از سخنان ترامپ حاکی از یک سیاست خارجی‌ بود که به صورت چشمگیری همکاری چندجانبه را تضعیف و عصر جدیدی از بی‌ثباتی بیشتر و تردید مشترک ایجاد می‌کند.

با این حال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری جمهوری‌خواه آمریکا خودش را "فردی با حداقل نژادپرستی" و "کمترین احساسات ضد یهودی که تا به حال دیده‌اید" معرفی می‌کند و تاکید دارد که اولویت او محافظت از ایالات متحده آمریکا در مقابل "تروریسم" است. دولت یک ماهه ترامپ،‌ طی همین مدت کوتاه با صدور دستورهای اجرایی جنجالی علیه مهاجران و حمله به رسانه‌ها مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

عفو بین‌الملل همچنین تاکید کرد که جنبش‌ها و پیام‌های پوپولیستی در اروپا نیز معمول‌تر شده است؛ خصوصا در لهستان و مجارستان.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٢-١٣٩۵, ١٢:٢٠

   

پر مبحث ترین ها