سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واردات 48 خودرو لوکس ایتالیایی در یک روز؛

خودروهای غیرمجازی که با امضا دولت احمدی نژاد وارد کشور شد

از جمله این خودروهای وارد شده می توان به واردات دو دستگاه مازراتی گیبلی اس به ارزش 140 هزار و 742 دلار، واردات دو دستگاه مازراتی کراتوپورته به ارزش 172 هزار و 922 دلار و 5 پوشه کاین به ارزش 449 هزار و 235 دلار اشاره کرد.
در حالی که بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات خودروهای بالای 2500 سی سی به کشور ممنوع است اما بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران در 5 ماه نخست سال جاری 116 خودرو با حجم موتور بیشتر از 2500 سی سی وارد کشور شده است.

البته محمدباقر نوبخت سخنگوی هیات دولت در این رابطه گفته است واردات خودروهاي بالاي 2هزار و 500 سي سي به كشور ممنوع است و خودروهاي بالاي 2هزار و 500 سي سي با روش هاي مختلفي به خيابان هاي شهرهاي ايران راه مي يافتند كه هيات دولت با بررسي شرايط همگي اين راه ها را بسته است.

وی تاکید کرده است واردات خودروهای سواری با حجم موتور بالای 2500 سی سی نه تنها ممنوع شد بلکه اگر متروکه نیز شوند باید به کشوری که از آنجا وارد شده اند ارجاع شوند و تحت هیچ شرایطی به داخل کشور نیایند.
این در شرایطی است که بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران واردات خودروهای بالای 2500 سی سی در سال جاری از جمله تعهدات دولت گذشته بوده است که در دولت گذشته تسهیلاتی برای واردات خودرو به ورزشکاران و جانبازان اعطا شد و دولت یازدهم موظف به اجرای این تعهد بوده است.

همچنین بر اساس اعلام روابط عمومي گمرك جمهوري اسلامي ايران طي پنج ماه گذشته از سال جاري تنها 116 دستگاه خودروي بالاي 2هزار و 500 سي سي به كشور وارد شده است که از اين تعداد 41 دستگاه توسط سفارت خانه هاي كشور وارد شده و 75 دستگاه ديگر نيز توسط ورزشكاران و جانبازان و برخي نهادهاي ديگر به كشور وارد شده است.
از جمله این خودروهای وارد شده می توان به واردات دو دستگاه مازراتی گیبلی اس به ارزش 140 هزار و 742 دلار، واردات دو دستگاه مازراتی کراتوپورته به ارزش 172 هزار و 922 دلار و 5 پوشه کاین به ارزش 449 هزار و 235 دلار اشاره کرد.

این در شرایطی است که پیش از این مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران گفته بود از ابتدای سال جاری تا کنون بالغ بر 47 هزار دستگاه خودرو با حجم موتور کمتر از 2500 سی سی وارد کشور شده، این در حالی است که واردات خودروهای بالای 2500 سی سی همچنان ممنوع است و تنها آن دسته از خودروهایی وارد شده‌اند که تا قبل از اردیبهشت ماه سال 92 ثبت سفارش شده باشند.
به گفته کرباسیان خودروهای زیر 2500 سی سی در طبقه متوسط مورد استفاده قرار می گیرد و به طور قطع، تمام خودروهای بالای 2500 سی سی که اجازه ورود به کشور داشتند، تاکنون وارد شده‌اند و چیزی در گمرکات باقی نمانده است، چراکه مدل‌های آنها قدیمی می‌شود و بازار مصرف خود را ممکن است از دست بدهند.

به گزارش نامه نیوز، اما در حالی که در سال جاری واردات خودروهای بالای 2500 سی سی ثبت سفارش نشده واردات این خودروها کاهش چشمگیری داشته و بر همین اساس تقاضا برای واردات خودروهای کره ای و چینی به ایران افزایش یافته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠۶-١٣٩٣, ١٩:٣۶

   

پر مبحث ترین ها