سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در جلسه مشترک فراکسیون اشتغال و تولید با ربیعی مطرح شد:

بن کالا جایگزین پرداخت یارانه نقدی می‌شود

130 هزار واحد در معرض تعطیلی قرار دارند و اگر اعتباری اختصاص یابد در این واحدها تزریق می کنیم و اگر بتوانیم مشاغل کوچک را نیز ترمیم کنیم می تواند در جهت ایجاد اشتغال کمک شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه مشترک با فراکسیون اشتغال و تولید از ارائه بن کالا به جای پرداخت یارانه نقدی به تدریج خبر داد و با اشاره به تهیه سیاست های اشتغال زایی، گفت: 130 هزار شغل در معرض خطر است.

به گزارش خانه ملت، علی ربیعی با حضور در جلسه فراکسیون اشتغال و تولید مجلس به سؤالات نمایندگان درباره اشتغال، تولید و هدفمندی یارانه ها پاسخ داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعد از شنیدن اظهارات نمایندگان در جلسه فراکسیون اشتغال و تولید مجلس گفت: باید با کمک فراکسیون یک کار مبنایی آغاز کنیم به طوری که در قالب یک برنامه ساخت یافته در چند گام اقداماتی با حمایت و همکاری فراکسیون انجام دهیم.

ربیعی ادامه داد: گام اول آشنایی فراکسیون با فضای اشتغال کشور باشد لذا در این راستا گزارش خوبی از وضعیت اشتغال و نقاط ضعفی که وجود دارد برای رئیس جمهور آماده کردیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: چهار سیاست اشتغال داریم که در این راستا سند توسعه استانی با کمک معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی در حال تهیه است که فراکسیون هم باید از ما حمایت کند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره تعاونی ها افزود: گزارشی درباره تعاونی ها نیز به فراکسیون ارائه می دهیم البته بنده در زمینه تعاونی ها آسیب شناسی کردم و قبل از تصدی گری در وزارتخانه در این زمینه پروژه اجرا کرده ام.

ربیعی در ادامه به سوالات و درخواست های نمایندگانی که پیش از وی از سوی آنها مطرح شد پاسخ داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سؤال احمدی لاشکی مبنی بر آمارهایی که درباره ایجاد 10 هزار و 950 اشتغال ارائه می شود گفت: اظهارات آقای لاشکی درست است این میزان اشتغال ناپایدار است بنابراین سه گام مذکور نیازمند تثبیت در فراکسیون اشتغال و تولید است و درباره تدوین سیاست های اشتغال و همچنین تعاونی ها در جلسات آینده بحث می کنیم.

ربیعی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بیمه کارگران ساختمانی و اختصاص 900 میلیارد تومان برای آن گفت: این موضوع را با جدیت دنبال می کنم و شاید در این زمینه اعتباری دریافت کنیم اما واقعا باید اعتباری در اختیار ما قرار گیرد تا ما بتوانیم برای استان ها اختصاص دهیم.

وی در پاسخ به انتقاد احمدی لاشکی مبنی بر قراردادن نامه ای از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر ایجاد 10 هزار و 950 شغل افزود: این آمار برای مشاغل کوچک است؛ ما آسیب شناسی کردیم و منابعی نیز تامین شده اما بخشنامه کردیم که هیچ هزینه ای برای اشتغال فعلاً صورت نگیرد.

ربیعی ادامه داد: طی یک الی دو هفته مکانیزمی برای تسهیلات خوداشتغالی تعیین شده اما باز 50 تا 60 درصد منابع برای مواردی غیر از اشتغال هزینه می شود و هر مکانیزمی بگذاریم برخی از این تسهیلات در موارد دیگر مانند جراحی بینی هزینه می شود و پراید فردی به پژو تبدیل می شود.

ربیعی همچنین از ایجاد یک سیستم پشتیبان برای ایجاد اشتغال پایدار خبر داد و گفت: هنوز مکانیزم های مورد نظر برای اشتغال را اجرا نکردیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه نیز درباره پرداخت یارانه ها گفت: آخر هر ماه دستگاه های دولتی به دنبال تأمین منابع برای پرداخت یارانه ها هستند تا این میزان را از وزارتخانه ها تامین کنیم و یارانه نقدی پرداخت شود.

وی با اشاره به اینکه تنها یک درصد از منابع عمرانی اختصاص پیدا کرده است، افزود: نمایندگان از وضع بودجه اطلاع دادند اما معتقدم افرادی که در دولت حضور دارند اگر امکانات لازم فراهم شود حتماً با تدبیر و مدیریتی که وجود دارد تحول در کشور رخ می دهد و ناامید هم نیستیم.

وزیر از برنامه جدید دولت برای پرداخت جایگزین پرداخت یارانه نقدی خبر داد و تصریح کرد: در زمینه یارانه ها به نتایجی رسیدیم که به جای پرداخت یارانه نقدی بن کالا ارائه دهیم.

ربیعی در ادامه درباره اشتغال گفت: گام اول در این راستا برای ایجاد اشتغال، سرمایه برای ایجاد ظرفیت مناسب و گام دوم حفظ سطح اشتغال واحدهایی که خطر تعطیلی آنها را تهدید می کند، است که در این راستا واحدها را شناسایی می کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه 130 هزار شغل در معرض خواست، گفت: 130 هزار واحد در معرض تعطیلی قرار دارند و اگر اعتباری اختصاص یابد در این واحدها تزریق می کنیم و اگر بتوانیم مشاغل کوچک را نیز ترمیم کنیم می تواند در جهت ایجاد اشتغال کمک شود.

ربیعی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره لایحه اصلاح قانون کار گفت: طی صحبتی که با کانون کارفرمایان داشتم اعلام کردند اشکالاتی در لایحه قانون کار وجود دارد و وزارت کار خسته شده و لایحه را به صورت ناقص به مجلس ارسال کرده، اما بدانید مسیر سختی پیش روی وجود دارد.
telegram 19dey.com
محمد    17 آبان 1392 22:59
سلام
خواهشن برگردین به کالابرگای قدیم
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٨-١٣٩٢, ٠٩:٢٨

   

پر مبحث ترین ها