سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر نفت: صادرات برخی کالاهای نفتی ممنوع شد

همزمان با تولید بومی کالاهای نفتی، صادرات برخی از تجهیزات بومی صنعت نفت به خارج از کشور هم ممنوع شده است.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه هیچگونه نگرانی از تحریم‌های نفتی و گازی برای توسعه صنعت نفت نداریم از توقف صادرات برخی از کالاهای نفتی خبر داد.

به گزارش مهر، رستم قاسمی در مراسم پایان کار پنجمین کفرانس بین المللی CNG در تهران با اعلام اینکه تا 50 سال آینده نفت خام ارزان ترین و دسترس ترین حامل انرژی در سبد سوخت و انرژی جهان است، گفت: در حال حاضر 80 درصد سهم سبد جهانی انرژی به نفت خام وابسته است.

این عضو کابینه دولت دهم با اشاره به اینکه در حال حاضر ایران بزرگترین دارنده ذخایر عظیم نفت خام و گاز طبیعی در جهان است، اظهار داشت: گاز طبیعی یک مزیت اقتصادی برای کشور است و هم اکنون به طور متوسط روزانه بیش از 620 میلیون متر مکعب گاز تولید می شود که تا پایان برنامه پنجم ظرفیت تولید روزانه گاز به 1.4 میلیارد متر مکعب افزایش می یابد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه به زودی چند قرارداد جدید گازی بین ایران و کشورهای خارجی امضا می شود، از آغاز عملیات اجرایی خط لوله انتقال گاز ایران در خاک پاکستان تا 30 روز آینده خبر داد و یادآور شد: همچنین عملیات ساخت خط لوله صادرات گاز به عراق هم در دستور کار قراردارد.

قاسمی با اشاره به تدوین و ابلاغ سند راهبردی تولید انواع پمپ های صنعتی در صنعت نفت، نیاز واقعی صنعت نفت و پمپ را 4 هزار قطعه در سال عنوان کرد و گفت: همزمان با تولید بومی کالاهای نفتی، صادرات برخی از تجهیزات بومی صنعت نفت به خارج از کشور هم ممنوع شده است.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه هم اکنون هیچ گونه نگرانی برای مقابله با تحریم ها و توسعه صنعت نفت نداریم کیفیت تولید کالاهای بومی در داخل کشور را بهتر از چین و کره جنوبی اعلام کرد و اظهار داشت: زمان تحویل کالا، کیفیت و قیمت تمام شده 3 معیار وزارت نفت برای تولید کالا و تجهیزات توسط سازندگان داخلی است.

وی با اشاره به ارائه پیشنهاد تاسیس صندوق حمایت از سازگان صنعت نفت به مجلس تبیین کرد: با تاسیس این صندوق و با رفع برخی از موانع اداری وام های بدون بهره در اختیار سازندگان و تولید کنندگان داخلی قرار می گیرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٩-١٣٩١, ١٩:٠٣

   

پر مبحث ترین ها