سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واکنش هیلاری کلینتون به انتصاب علی اکبر صالحی

وزير امور خارجه آمريكا با اشاره به اين‌كه اظهارنظر خاصي درباره بركناري متكي ندارد، افزود: اينكه چه شخصي وزير خارجه ايران است به اندازه اينكه سياست دولت ايران چيست، اهميتي ندارد.

واکنش هیلاری کلینتون به انتصاب علی اکبر صالحی

 

خبر انتصاب علي‌اكبر صالحي به عنوان سرپرست وزارت‌ خارجه و بركناري منوچهر متكي در رسانه‌هاي خارجي با واكنش‌هاي مختلفي مواجه شد.

به گزارش ايسنا، گويدو وستروله ـ وزير امور خارجه آلمان ـ روز دوشنبه در آستانه نشست وزيران خارجه اتحاديه اروپا در بروكسل، با اشاره به بركناري منوچهر متكي از سمت وزارت خارجه ايران خواستار اين شد كه مذاكرات تهران با قدرت‌هاي جهاني به‌رغم اين مساله ادامه يابد.

 

 وي گفت: ما اميدواريم كه مذاكراتي كه اخيرا در ژنو از سر گرفته شد، ادامه يابد.

 

به گزارش خبرگزاري فرانسه، وستروله افزود كه تصميم محمود احمدي‌نژاد ـ رييس‌جمهور ايران ـ براي اين اقدام نبايد باعث ايجاد "اختلال يا تاخير در مذاكرات" شود.

 

وزير امور خارجه آلمان افزود: مذاكرات آغاز شده است و بايد ادامه يابد، حال آرايش سياسي هرچه مي‌خواهد باشد.

 

آلمان اخيرا به همراه آمريكا، انگليس، فرانسه، روسيه و چين پس از وقفه‌اي 14 ماهه مذاكرات با ايران را در ژنو از سر گرفتند.

 

اين كشورها قرار است در ماه ژانويه مجددا در استانبول با هم ديدار كنند.

 

هيلاري كلينتون ـ وزير امور خارجه آمريكا ـ نيز با اشاره به بركناري متكي گفت كه آنچه براي واشنگتن اهميت دارد سياست‌هاي ايران است، نه اينكه چه كسي از نظر بين‌المللي نمايندگي ايران را برعهده دارد.

 

كلينتون در جمع خبرنگاران در نشستي با وزيران خارجه كانادا و مكزيك در شهر كوچكي در كبك، گفت: روابط ما با ايران ربطي به شخص خاصي ندارد بلكه به كشور و دولت آن كه برخورد با آن پيچيده و چالش‌آميز است، ربط دارد.

 

وزير امور خارجه آمريكا با اشاره به اين‌كه اظهارنظر خاصي درباره بركناري متكي ندارد، افزود: اينكه چه شخصي وزير خارجه ايران است به اندازه اينكه سياست دولت ايران چيست، اهميتي ندارد.

 

كاترين اشتون ـ رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا ـ نيز در يك كنفرانس خبري در بروكسل در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره واكنش وي به بركناري متكي گفت كه هيچگونه اطلاعات دقيقي درباره اين اقدام ندارد.

 

اشتون گفت: من همچنان اميدوارم كه مذاكرات در ماه ژانويه در استانبول برگزار شود.

 

بسياري از رسانه‌هاي خارجي خبر بركناري متكي و جانشيني علي‌اكبر صالحي را به جاي وي انعكاس دادند.

 

روزنامه هندو با اعلام اينكه متكي كه در حال حاضر در سفري به سنگال به سر مي‌برد از سمت خود بركنار شد، افزود كه انتصاب صالحي به وزارت امور خارجه ايران پيش از نشست پيشنهادي استانبول كه در آن ايران با كشورهاي عضو 1 + 5 ديدار و گفت‌وگو مي‌كند، انجام شد.

 

خبرگزاري بلومبرگ نيز با اعلام خبر بركناري متكي اعلام كرد كه وي در سال 2005 و پس از رسيدن محمود احمدي‌نژاد به سمت رياست جمهوري ايران به رياست وزارت خارجه ايران منصوب شد.

 

اين خبرگزاري به نقل از گالا رياني ـ تحليلگر موسسه گلوبال اينسايت در لندن ـ نسبت به بركناري متكي از پست ديپلماتيك خود و تاثير آن بر آينده مذاكرات بين‌المللي با ايران ابراز نگراني كرد چراكه معتقد است: متكي تاحدودي ميانه‌رو بود و به عنوان كسي تلقي مي‌شد كه جامعه بين‌المللي مي‌تواند با او صحبت كند.

 

خبرگزاري يونايتدپرس اينترنشنال، نيز با اعلام اين خبر گفت كه بركناري متكي به دنبال گفت‌وگوهاي ايران و كشورهاي غربي در ژنو صورت مي‌گيرد.

 

خبرگزاري فرانسه نيز با انعكاس خبر بركناري متكي گزارش داد كه طبق قوانين ايران رييس‌جمهور بايد نامزدهاي پست‌هاي وزارتخانه‌ها را به طور رسمي براي تاييد مجلس شوراي اسلامي ايران به مجلس ارائه كند.

 

خبرگزاري رويتر نيز با انعكاس خبر بركناري متكي و انتصاب صالحي نوشت: هيچگونه نشانه‌اي حاكي از اين‌كه اين تغيير نشاندهنده تغيير خاصي در سياست هسته‌يي ايران و يا خطوط اصلي سياست خارجي تهران باشد وجود ندارد.

 

اين خبرگزاري معتقد است: جايگزيني متكي علاوه بر آن مي‌تواند نشاندهنده تلاش ايران براي بهبود روابطش با همسايگان عربي باشد.

 

خبرگزاري آلمان نيز نوشت: علي‌اكبر صالحي كه به زبان عربي مسلط است در سال 1949 در كربلا متولد شد، در سن 9 سالگي به ايران آمد و پس از پايان تحصيلات متوسطه به دانشگاه آمريكايي بيروت در لبنان رفته و در مهندسي مكانيك فارغ‌التحصيل شد. وي پس از آن تحصيلش را در موسسه تكنولوژي ماساچوست ادامه داد و دكتراي خود را در مهندسي هسته‌يي گرفت و به زبان انگليسي كاملا مسلط شد.

 

اين خبرگزاري در ادامه گزارش داد: صالحي پس از آن در دانشگاه فني تهران سخنراني‌هايي را برگزار كرد و بعد به عنوان نماينده ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در وين منصوب شد، سمتي كه از سال 1997 تا 2005 برعهده داشت. صالحي تا سال 2008 به شغل آكادميك خود ادامه داد تا اينكه احمدي‌نژاد در سال 2008 او را به سمت معاونت رياست‌جمهوري ايران و رياست سازمان انرژي اتمي انتخاب كرد.

 

خبرگزاري آلمان در ادامه گزارش خود نوشت: صالحي نه تنها با جنبه‌هاي سياسي بلكه با جنبه‌هاي فني مساله هسته‌يي ايران آشناست؛ چراكه مدتي طولاني در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و سازمان انرژي اتمي ايران مشغول به كار بوده است. وي ظاهرا خواستار حل موضوع هسته‌يي ايران است، اما در عين حال بر حق ايران براي دنبال كردن فناوري هسته‌يي صلح‌آميز و مصالحه نكردن در مذاكرات هسته‌يي تاكيد دارد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٩-١٣٨٩, ٢١:٢٣

   

پر مبحث ترین ها