سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازتاب دادگاه احمدتوکلی در رسانه‌ها

صبح دیروز در سالن اجتماعات امام خمینیِ دادگاه مطبوعات، دادگاهی برگزار شد که اتهام متهمش هنوز برای خیلی‌ها قابل هضم نیست.


«احمدتوکلی؛ نماینده مردم تهران و مدیرمسئول سایت "الف " به اتهام فعالیت و تبلیغ علیه نظام محاکمه می‌شود». این متن اتهام بود و شاکیان هم دادستان تهران و آقایان، علی‌اکبر جوانفکر، اسفندیار رحیم‌مشائی، محمدرضا رحیمی، خرم‌آبادی رئیس کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و معاون قضایی دادستان کل کشور، حمید بقایی، سعید مرتضوی و صالحی‌امیری بودند که عنوان شد آقایان مشایی، بقایی و جوانفکر از شکایات خود صرفنظر کرده‌اند.

روزنامه خراسان در حاشیه نگاری خود افراد دیگر حاضر دراین جلسه را جعفرزاده ايمن آبادي، نادران، اميرآبادي، نجابت، مقيمي، سقايي، فولادگر، دهدشتي، محجوب و قاضي زاده و همچنين حسين فدايي از نمايندگان فعلي و سابق مجلس، برخي فعالان رسانه اي اصولگرا و شکوري عضو نابيناي شوراي شهر تهران برشمرده و تاجگردون و تابش به عنوان نمايندگان اصلاح طلب مجلس که با رفت و آمد ميان صالحي اميري و توکلي سعي در ختم ماجرا و گرفتن رضايت از صالحي اميري داشتند.

جلسه دوم این دادگاه به دلیل عدم قرائت کامل دفاعیات احمدتوکلی به یکشنبه هفته بعد موکول شد، اما محاکمه احمدتوکلی به دلیل تبلیغ علیه نظام بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشت.

توکلی: ازمحاکمه در دادگاهی مستقل خوشحالم
روزنامه کیهان خبر محاکمه توکلی در دادگاه را پوشش داده و نوشته است: احمد توکلی ۲۲ اردیبهشت ماه در نطق میان دستور خود درباره شکایات مطرح شده علیه خود گفته بود: در طول سال‌های ۸۹ تا ۹۲، تعداد ۵۴ شکایت علیه بنده در دادسرای تهران مطرح شده؛ این مسئله از جهاتی غیرشخصی و از جهتی شخصی است؛ از آنجا که عمده این پرونده‌ها به مسائل نمایندگی بنده مرتبط بوده و با مقوله آزادی مردم و نمایندگانشان ارتباط دارد و می‌تواند در سرنوشت آینده مجلس و رسانه‌های کشور بسیار مؤثر باشد، نسبت به اظهار آن‌ها اقدام می‌کنم.

کیهان همچنین از قول احمد توکلی نوشته است: «آنچه مورد افتخار است این که دادگاه مستقل کشور یک نماینده و سیاستگذار باسابقه را با شکایت چند شاکی محترم که از سمت‌های خود معزول و بعد محکوم شده‌اند و برخی نیز محبوس هستند، رسیدگی می‌کند؛ به قوه قضاییه از این حیث که در اجرای اصل ۳۴ دادخواهی هر کسی را محترم می‌شمرد تبریک می‌گویم و از دادگاه و هیئت منصفه سپاسگزارم.»

رفاقت‌ها و شکایت‌ها
روزنامه آرمان در مطلبی با عنوان "از رفاقت تا شکایت" نوشت: «دادگاه‌های رسیدگی به هر پرونده مطبوعاتی تا به حال نه به این نحو شلوغ بوده و نه پر از نمایندگان مجلس و مقامات كشوری. پرونده‌های مطبوعاتی معمولاً در سكوت برگزار می‌شوند اما این بار نمایندگان دوستدار توكلی همان طور كه وعده داده بودند آمدند تا احمد توكلی را همراهی كنند. یك نفر هم در میان جمع بود كه جلب توجه می‌كرد؛ صادق زیباكلام، استاد دانشگاه و فعال رسانه‌ای اصلاح‌طلب.»


آرمان درادامه به حضور به نمایندگان اصولگرای مجلس در جلسه دادگاه اشاره کرده و نوشته است: «پیش از این نیز احمد توكلی در نطق میان‌دستور خود در مجلس به عناوین اتهام‌ها اشاره كرده و درباره جزئیات اتهاماتش گفته بود: «كامنت‌ها در انتقاد از برخی نهادها، رئیس‌ دولت وقت و نماینده مجلس بود. به‌همین‌خاطر به فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر مطالب خلاف واقع و اهانت به مقام‌ها متهم شده‌ام و این کار طبق مقررات قانونی انجام شده و همچنین در کیفرخواست شکایت آقایان خرم‌آبادی، صالحی‌امیری، مشایی، بقایی، مرتضوی، رحیمی و جوانفکر پذیرفته شده است. بعد از همین نطق میان دستور توكلی در مجلس بود كه نمایندگان اصولگرا شاید برخلاف رویه گذشته‌شان وعده دادند كه در دادگاه احمد توكلی حاضر شده و در کنار او باشند. وعده‌ای كه در شبكه‌های مجازی نیز منتشر شد و طرفداران اصولگرایان نیز از همدیگر قول گرفتند كه با توجه به علنی بودن دادگاه، در آن حضور پیدا كنند. نمایندگانی كه توكلی را در این دادگاه همراهی می‌كردند عبارت بودند از: جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، نادران، تاجگردون، امیرآبادی، نجابت، مقیمی، تابش، سقایی، فولادگر، دهدشتی، محجوب و قاضی‌زاده. نمایندگانی كه برخی از آن‌ها از طرفداران محمود احمدی‌نژاد در دور نخست ریاست‌جمهوری‌اش بودند كه بعد از مشاهده برخی رفتارهای او و نزدیکانش، از رئیس دولت‌ دهم فاصله گرفته و به صف منتقدان پیوستند. توكلی نیز نخست به‌عنوان یكی از حامیان احمدی‌نژاد مطرح بود كه بعدها به‌عنوان منتقد دولت دهم شناخته شد.»

بدون آزادی مطبوعات فسادها پنهان می‌مانند
روزنامه "خراسان" نیز درصفحه اول خود عکسی از دادگاه دیروز را درج کرده و نوشته است: «پس از پايان دادگاه احمد توکلي در جمع خبرنگاران گفت: اگر آزادي مطبوعات نباشد فسادها پنهان باقي خواهد ماند و مانند دمل‌های چرکين سر باز می‌کند. خدا را شکر می‌کنم که اين دادگاه با حضور اعضاي هيئت منصفه مطبوعات و هيئت قضايي برگزار شد و به نصف دفاعيات هم در اين دادگاه توجه کردند، البته گفته‌های زيادي باقي مانده که در جلسه سوم خرداد آن‌ها را بازگو خواهم کرد.»

"خراسان" نوشته است که احمدتوکلی در پاسخ به سوالی که از او درباره اخذ رضایت از صالحی امیری پرسیده شد، گفت: «آقاي صالحي اميري برداشتي اشتباه از بندي از نامه من داشتند که گفتم نيمي از مبلغ را مرکز تحقيقات گرفته است و ايشان تصور کردند که من مي گويم نيمي از قرارداد را وي دريافت کرده است، در حالي که در نامه من جمله به صراحت بيان شده که مرکز براي تحقيق نيمي از مبلغ قراردادها را خود گرفته و نيمي ديگر را به محقق يا پژوهشگر می‌دهد»

روزنامه "اعتماد" نیز با نقل قولی از توکلی که «آزادی مطبوعات را تقویت کنیم» نوشته است: «پس از سه ساعت جلسه دادگاه و تاكيد رييس جلسه بر اجراي كامل تبصره يك از ماده ١٨٨ قانون آيين دادرسي كيفري از سوي اصحاب رسانه حاضر در اين جلسه مبتني بر عدم انتشار خبرهايي از رسيدگي به اتهامات تا صدور رأی نهايي، حضور توكلي در جمع خبرنگاران فرصت مغتنمي براي شنيدن دفاعيات وي شد. مديرمسوول سايت «الف» با بيان اينكه از اتهامات وارده تبرئه مي‌شود، گفت: اگر بخواهيم كشور را اداره كنيم، آزادي مطبوعات را بايد تقويت كنيم. احمد توكلي افزود: از همه اتهامات تبرئه مي‌شوم، چون كاري نكرده‌ام. وي ادامه داد: به عنوان نماينده مجلس به اظهارنظرهاي مردم احترام مي‌گذارم و اگر بخواهيم كشور را اداره كنيم بايد حتماً آزادي را قدر دانسته و آزادي مطبوعات را تقويت كنيم»

ازاتهامات تبرئه می‌شوم
روزنامه رسالت نیز در شماره ۲۸ اردیبهشت خود درباره دادگاه روز گذشته احمدتوکلی نوشته است: «توکلی درپاسخ به اين سئوال که به چه دليلي کامنت‌ها را منتشرکرديد؟ گفت: اگرمي‌خواهيم آزادي مردم را تأمين کنيم بايد اجازه دهيم که اظهارنظرکنند، البته اظهارنظرها هميشه درست نيست، اما اگرآزادي مطبوعات نباشد فسادها پنهان باقي مي‌ماند وچون دمل‌هاي چرکين سر بازمي‌کند. توکلي گفت: ازتمامي اتهامات تبرئه خواهم شد زيرا کارخلافي انجام نداده‌ام.»


و دیگر رسانه‌ها...
بی بی سی فارسی نیز روز گذشته در خبری، از برگزاری دادگاه دکتر احمد توکلی گفت؛ تاکید بی بی سی بر محاکمه‌ی یک نماینده‌ی اصولگرای مجلس بود. در حالی که محاکمه‌ی احمد توکلی ارتباطی با نمایندگی او ندارد. بی بی سی همچنین در یک اشتباه، حسین فدایی از حاضران دادگاه دیروز را نماینده‌ی مجلس عنوان کرد.


سایت رادیور فردا نیز با این تیتر خبر از برگزاری دادگاه احمد توکلی داد: «انصراف مشایی و بقایی از شکایت علیه احمد توکلی در اولین جلسه دادگاه»

خبرگزاری‌ها و سایت‌های دیگر هم روز گذشته همزمان با برگزاری دادگاه، اخبار و حواشی آن را پوشش داده‌اند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٢-١٣٩۴, ٢٣:۴١

   

پر مبحث ترین ها