سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دفاع جانانه اکبر ترکان از نظریه «آبگوشت بزباش» و «قرمه سبزی»

کشور ما نباید بدون تعرفه بازار خودش را در اختیار بازارهای صادراتی قرار دهد؛ چرا که رقبای به صادرات خودشان یارانه می دهند و صنعت ما را از بین خواهند برد.
چندی پیش اکبر ترکان مشاور ارشد رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ایران در نشست تخصصی صنعت خودرو در اظهاراتی مدعی شده بود که « اگر قرار باشد به دنبال بازار بدون تعرفه در صنعت خودرو باشیم باید امکان رقابت را با محصولات سایر کشورها داشته باشیم . بدون تعارف بگویم آیا در فناوری الکترونیک و یا برق و یا صنایع دیگر امکان رقابت را با محصولات کشورهای دیگر داریم.بگذارید با خود روراست باشیم ما به جز پخت آبگوشت بزباش و قورمه سبزی در هیچ تکنولوژی صنعتی نسبت به جهان برتری نداریم.»
به گزارش «تابناک»؛ این جمله که ایران در هیچ صنعتی جز آبگوشت و قورمه سبزی برتری ندارد، موجب اعتراض برخی فعالان صنعتی و واحدهای اقتصادی و همچنین مردم شده بود.

در همین حال آقای ترکان با حضور در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و بازدید از غرفه تابناک در مصاحبه کوتاهی با خبرنگار تابناک پیرامون صحبت های اخیرش در پاسخ به این سئوال که با توجه به اینکه خود شما در سی سال گذشته در پست های مدیریتی فروانی حضور داشته اید؛ بنابراین سخن اخیر شما مبنی بر عدم توانایی رقابت صنایع ما با کشورهای خارجی بیشتر نقد به خودتان است و الا مردم چه گناهی دارند که باید چوب عدم توانایی و ضعف تولیدات داخلی را بخورند تا اینکه تولید کننده داخلی ضربه نبیند، بیان داشت؛ من قبلا نظر خودم را گفته ام. بنابراین اگر فقط به بخشی از سخنان من بپردازید به اصل موضوع پی نمی برید.

وی ادامه داد؛ اگر دروازه های کشور را باز کنیم، مثل دولت نهم و دهم که از زیرپیراهن، کفش، کت شلوار تا سنگ قبر وارد می کرد می شویم. ما اگر تعرفه ها را برداریم و همه چیز را به بازار رقابتی بسپاریم، صنعت داخلی مان آسیب می بیند.

دفاع جانانه اکبر ترکان از نظریه آبگوشت بزباش و قرمه سبزی
مشاور ارشد رئیس جمهور ادامه داد؛ ما اگر می خواهیم به سمت رقابت حرکت کنیم باید برنامه داشته باشیم. برداشتن تعرفه ها یک کار هیجان زده نیست و هیچ کشوری هم بدون تعرفه نیست. برای مثال فکر نکنید که ژاپن می گذارد بدون تعرفه کالایی به این کشو وارد شود. این گونه نیست که بنز آلمان بتواند بدون تعرفه، ماشین وارد این کشور کند. ژاپن برای ورود بنز آلمان مقررات محیط زیستی ایجاد کرده است. تمام بنزهای وارداتی روی دستگاه می روند تا کلاچ و ترمزهای آنها بازدید شود و اگر مضر محیط زیست نبود وارد شود. این موضوع یعنی اینکه ژاپن برای ورود کالاها مانع ایجاد می کند.

ترکان گفت؛ بنابراین کشورهایی مثل ما اگر تعرفه را بردارند، بازارهای داخلیشان مورد هجوم کالاهای صادراتی مختلف واقع می شود و صنعت داخلی از بین می رود. این تجربه را ما در دولت قبل داشته ایم.

وی اضافه کرد؛ من نمی گویم به سمت رقابتی کردن نرویم، ولی دست پاچه شدن در این راه موجب نابودی صنعت داخلی خواهد شد. ماباید از صنعت داخلی دفاع کنیم. تعرفه نه فقط در خودرو بلکه باید در سایر کالاها نیز وجود داشته باشد. در هیچ رشته ای نیست که ما در تراز جهانی باشیم که تعرفه را برداریم و بگوییم کالاهای خارجی بدون تعرفه وارد بازارهای ایران شود.

اکبر ترکان در پاسخ به سئوالی که این وضعیت تعرفه های بالا در اکثر کالاها تا کی باید ادامه پیدا نماید، گفت؛ تعرفه ها باید طی یک برنامه ریزی برداشته شود و در عین حال از تولید داخلی نیز حمایت شود.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ایران در پایان گفت؛ الان اتفاقی در کشور با توجه به این که شرایط بین المللی در حال تغییر است در حال رخ دادن است. عده ای به دنبال رویای واردات 600 میلیارد دلاری ادوار گذشته هستند. اگر ما به این موضوع هوشمندانه نگاه نکنیم شرایط به گونه ای پیش خواهد رفت که کشور ما با هجمه کالاهای خارجی مواجه خواهد شد.

وی همچنین تاکید کرد؛ کشور ما نباید بدون تعرفه بازار خودش را در اختیار بازارهای صادراتی قرار دهد؛ چرا که رقبای به صادرات خودشان یارانه می دهند و صنعت ما را از بین خواهند برد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٨-١٣٩٣, ٢٠:١٩

   

پر مبحث ترین ها