سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیشنهاد 1+5 به ایران در آلماتی به ادعای المانیتور

اولین بار اسکات پیترسون در روزنامه کریستین ساینس مانیتور به جزئیاتی درباره پیش‌نویس این پیشنهاد در گزارش مورخ چهارم آوریل اشاره کرد و گفت که آن را از یکی از طرف‌های مذاکره‌کننده گرفته است.
پایگاه اینترنتی المانیتور در گزارشی به قلم "لورا روزن"مدعی دستیابی به متن کامل پیشنهاد گروه موسوم به 1+5 به ایران در نشست آلماتی شد.

به گزارش ایسنا، این پایگاه اینترنتی این طور گزارش داده است که 1+5 در نشست آلماتی در ماه فوریه در قزاقستان پیشنهاد اعتمادساز هسته‌یی به روزه شده‌ای را به ایران ارائه کرد و در مذاکرات فنی استانبول در ماه مارس و نشست دوم در آلماتی در آوریل درباره آن مذاکره کرد.

در ادامه متن پیشنهاد 1+5 در آلماتی که در مذاکرات فنی 18 مارس در استانبول با کارشناسان ایران درباره‌اش مذاکره شد و همچنان بر روی میز است، خواهد آمد.

اولین بار اسکات پیترسون در روزنامه کریستین ساینس مانیتور به جزئیاتی درباره پیش‌نویس این پیشنهاد در گزارش مورخ چهارم آوریل اشاره کرد و گفت که آن را از یکی از طرف‌های مذاکره‌کننده گرفته است.

یک مقام دولتی آمریکا که در این مذاکرات شرکت داشت به درخواست المانیتور در روز شنبه درخصوص صحت داشتن این سند پاسخ نداد اما این سند منعکس کننده پیشنهادی است که مقامات آمریکایی در نشست توجیهی آلماتی در بهار سال جاری درباره‌اش با خبرنگاران صحبت کردند.

پیشنهاد 1+5 از ایران می‌خواهد غنی‌سازی 20 درصدی را تعلیق، بخشی از ذخایر 20 درصدی که برای مصارف پزشکی نیاز ندارد، منتقل و با تقویت نظارت آژانس موافقت کند و عملیات‌ها در تاسیسات غنی‌سازی فردو را تعلیق و نه تعطیل کند. در عوض این گروه لغو تحریم‌های تجارت طلا و فلزات گرانبها و فروش محصولات پتروشیمی و اینکه هیچ تحریم جدیدی در حوزه اشاعه توسط سازمان ملل و اتحادیه اروپا صادر نشود را پیشنهاد داد.

المانیتور پیش‌تر گزارش داده بود (26 مارس) که ایران در مذاکرات فنی استانبول ابراز تمایل کرد غنی‌سازی 20 درصدی را تعلیق کند و تبدیل ذخایر 20 درصدی‌اش به اکسید را ادامه دهد، اما گفت که تمایلی ندارد دیگر اقدامات درخواستی 1+5 از جمله تعلیق غنی‌سازی در سطح پایین‌تر در فردو، انتقال ذخایر 20 درصدی و توافق با افزایش نظارت آژانس را انجام دهد.

المانیتور در ادامه به مباحث صورت گرفته درباره مذاکرات ایران و 1+5 در سومین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران اشاره کرد.

متن کامل پیشنهاد آلماتی به شرح زیر است:

پیشنهاد اعتمادساز آلماتی، شرح فنی پیشنهاد آلماتی از سوی سه کشور اروپایی

استانبول 18 مارس 2013

ایران اقدامات داوطلبانه زیر را انجام خواهد داد:

- تعلیق غنی‌سازی بیش از 5 درصد در هرکجا در ایران

- قراردادن فردو در وضعیت آمادگی تخفیف یافته بدون برچیدن آن و تقویت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

- حفظ تمامی 16 آبشار موجود، uf6 چهار آبشار در واحد 2 که در حال حاضر غنی‌سازی 20 درصدی انجام می‌دهند، باید در حالت خلاء کار کنند.

- ادامه ندادن به خوراک‌دهی گاز (هگزا فلوراید اورانیوم) به این آبشارها

- تخلیه گاز uf6 از تله‌های سرد فرآیندی

- پلمپ لوله‌های مقتضی یا نصب لوله‌های مشبک برای جلوگیری از خوراک‌دهی uf6 بیشتر به این آبشارها، آژانس اجازه خواهد داشت بر این پلمپ‌ها نظارت کرده و به نمونه‌گیری محیطی بپردازد.

- سانتریفیوژها تعویض نشود

-تمامی دیگر آبشارهای نصب شده باید در وضعیت غیرعملیاتی قرار داده شوند یا باقی بمانند، در حالی که سیستم خلاء فعالیت نمی‌کند اما اقدامات حفاظتی مجاز است

- پایین آوردن اسپین(تعداد دورهای) سانتریفیوژهای فعال تحت یک پروسه کنترل شده برای جلوگیری از شکست روتورها.

-به محض توقف، برگرداننده‌ها خاموش شود

- قطع منبع برق هر دستگاه

- قطع منبع برق در سطح آبشار

- توقف سیستم‌های خلاء فعال در حالی که اقدامات حفاظتی مربوطه مورد نیاز اتخاذ می‌شود. خاموش کردن تمامی پمپ‌های خلاء آبشارها و لوله‌های زه‌کش

- تعویض نکردن سانتریفیوژها. برداشتن اتصالات میانی بین آبشارها

- برداشتن لوله‌های متقاطع آبشارهای پشت هم. این مستلزم قطع ارتباطات لوله‌ای و خلاء UF6 است.

- پلمپ فلنج‌های کور یا جوش دادن سه پوش روی انتهای لوله‌ها در صورت لزوم

انتقال اورانیوم

- تخلیه گاز UF6 از تله‌های سرد فرآیندی، خروج تمامی سیلندرهای UF6 از ایستگاه‌های خوراک/ بازپس‌گیری و برداشتن تمامی سیلندرهای خوراک، تولید، دورریز و دیگر سیلندرها از سایت. تمامی سیلندرهای خالی در دسترس آژانس در یک تاسیسات که در حال حاضر تحت پادمان‌های آژانس است باقی خواهد ماند.

- انتقال تمامی ماده UF6 (تهی شده، طبیعی و تا غنای 5 درصد) به اصفهان و نطنز تحت پادمان‌های آژانس

- خارج کردن اورانیوم با غنای بیش از 5 درصد از فردو، خروج سیستم‌های خوراک و بازپس‌گیرنده.

- برداشتن تمامی اجزای سیستم خوراک از جمله اتوکلاوها، لوله‌های خوراک‌سنج UF6 یا لوله‌های کنترل فشار و جریان سنج UF6.

- برداشتن تله‌های سرد استفاده شده برای محصولات، دورریزها، تصفیه زباله و خوراک به همراه سیستم‌های خنک‌کننده وابسته به آن. اگر خنک‌سازی توسط نیتروژن مایع تامین می‌شود، ابزارهای انبار و انتقال نیتروژن مایع برداشته شود. ایران ممکن است در جای تله‌های سرد لوله قرار دهد تا خلاء را برای چهار آبشار در صورت ضرورت حفظ کند.

- مجاز بودن تداوم استفاده از تله‌های شیمیایی موجود و پمپ‌های خلاء برای چهار آبشار در حال چرخیدن. نظارت مستمر از طریق ارتباط زنده با وین از جمله راستی‌آزمایی از راه دور اینکه آبشارها به هم متصل نیستند.

- بازرسان آژانس دوربین‌هایی را در اماکن مورد انتخاب‌شان در تاسیسات فردو که با اتصال رمزگذاری شده همزمان به مقر آژانس در وین متصل است، نصب خواهند کرد.

- این ارتباط زنده به راستی‌آزمایی اینکه ایران به اجرای اقدامات مطروحه در بالا ادامه می‌دهد و اقداماتی برای احیای آمادگی در تدارکات برای از سرگیری مجدد غنی‌سازی انجام نمی‌دهد، کمک می‌کند.

- نظارت مستمر جایگزین دیدارهای بازرسی فیزیکی دوره‌ای آژانس نخواهد بود.

- پرداختن به ذخایر اورانیوم غنی شده تابش نشده بالای 5 درصد در ایران

- از اورانیوم غنی شده 20 درصدی موجود، ایران یک بخش کاری اکسید 20 درصدی برای ساخت سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران را حفظ خواهد کرد. (که میزان آن معین خواهد شد)

- باقی مانده به کشور ثالثی تحت حفاظت آژانس منتقل خواهد شد یا به میزانی که بیش از پنج درصد نباشد رقیق شده و در ایران نگهداری می‌شود.

- خط تولیدی برای تبدیل دوباره U308 با غنای 20 درصدی به UF6 مونتاژ نمی‌شود.

تقویت نظارت آژانس

- آژانس بر تولید سانتریفیوژ و تاسیسات مونتاژ نظارت می‌کند.

- آژانس بر تولید کیک زرد در معادن و کارخانه‌های اورانیوم نظارت می‌کند.

بعد از تایید آژانس مبنی بر اینکه ایران تمامی این اقدامات را اجرا کرده است، «سه کشور اروپایی +3» اقدامات داوطلبانه زیر را انجام خواهد داد:

- همکاری هسته‌یی غیرنظامی

- پیشنهاد ارائه سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران

- وارد شدن به همکاری هسته‌یی غیرنظامی آن طور که در پیشنهاد بغداد توصیف شد از جمله حمایت از همکاری فنی آژانس در مراحل مقدماتی اکتساب یک رآکتور تحقیقاتی مدرن تولید ایزوتوپ آب سبک و در مدرنیزه ساختن و حفظ ایمنی رآکتور تحقیقاتی تهران

- همکاری در تامین ایزوتوپ‌های پزشکی و در پزشکی هسته‌یی

لغو تحریم‌ها

- سه کشور اروپایی +3 تحریم‌های جدیدی را در شورای امنیت در ارتباط با اشاعه دنبال نخواهند کرد.

- اتحادیه اروپا تحریم‌هایی جدید مرتبط با اشاعه در سطح اتحادیه فراتر از تصمیم 15 اکتبر 2012 دنبال نخواهد کرد.

- اتحادیه اروپا تحریم‌های طلا و فلزات گرانبها را تعلیق خواهد کرد.

- تعلیق ممنوعیت فروش، خرید، انتقال یا معامله مستقیم یا غیرمستقیم طلا و فلزات گرانبها به ایران و از ایران در نهادها، شرکت‌ها و کارگزاری‌های دولتی آن.

- تعلیق ممنوعیت ارائه مستقیم یا غیرمستقیم کمک فنی، کمک در تامین سرمایه یا کمک مالی مربوط به این کالاها.

- اقلام مربوطه در قانون مربوطه فهرست شده‌اند.

- آمریکا تحریم‌های طلا و فلزات گرانبها را تعلیق می‌کند.

- آمریکا از اعمال تحریم علیه شرکت‌های سراسر جهان برای خرید یا فروش طلا و فلزات گرانبها به ایران و از ایران خودداری خواهد کرد.

- اتحادیه اروپا تحریم‌های صادرات پتروشیمی را تعلیق خواهد کرد.

- تعلیق ممنوعیت واردات، خرید یا انتقال محصولات پتروشیمی ایران.

- تعلیق ممنوعیت تامین مستقیم یا غیرمستقیم تامین مالی یا کمک مالی و نیز بیمه و بیمه مجدد مربوط به واردات، خرید یا انتقال محصولات پتروشیمی ایران.

- اقلام مربوطه در قانون مربوطه فهرست شده است.

گام‌های روند لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا

- در جایی که لازم باشد، تنظیم دیگر شروط مربوطه لازم برای اجرای این تعلیق‌ها.

- شورا قانون اصلاحیه‌ای که در مجله رسمی اتحادیه اروپا منتشر و به طور مستقیم برای همه دولت‌های عضو قابل اعمال شد را تصویب خواهد کرد..

- آمریکا تحریم‌های صادرات پتروشیمی را تعلیق خواهد کرد.

- آمریکا از تحریم شرکت‌های سراسر جهان برای خرید پتروشیمی ایران خودداری خواهد کرد.

- آمریکا مجوز بازرسی مربوط به ایمنی و تعمیر هواپیمای تجاری ایران در ایران را صادر خواهد کرد.

مدت زمان و تمدید

- طول مدت زمان این توافق شش ماه خواهد بود و تمدید آن با رضایت متقابل صورت خواهد گرفت.

گام‌های بیشتر

- در طول این شش‌ماه، مذاکرات درباره گام‌های بیشتر از جمله یک توافق بلندمدت جامع صورت خواهد گرفت که اعتماد جامعه بین‌المللی به اینکه برنامه هسته‌یی ایران کاملا صلح‌آمیز است را احیا خواهد کرد، احترام حقوق ایران درخصوص انرژی هسته‌یی صلح‌آمیز و خاتمه تحریم‌ها (را به دنبال داشته باشد).

- در حالی‌که ایران گام‌های چشمگیر بیشتری در جهت این هدف برمی‌دارد، 3+3 گام‌های مربوطه را برخواهد داشت.

- در ازای اقدام چشمگیر بیشتر ایران برای پاسخگویی به نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌یی‌اش، آمریکا و اتحادیه اروپا آماده خواهند بود اقدامی قابل مقایسه از جمله لغو متناسب تحریم‌های نفتی را اتخاذ کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٣-١٣٩٢, ١٣:٠٧

   

پر مبحث ترین ها