سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون جلیلی: طرح هولوکاست برای ایران فرصت ایجاد کرد

بروز شده : ۶-٠٣-١٣٩٢, ١٢:٣٨    نسخه چاپی    
در حوزه اقتصادی یکی از دلایل ناکارآمدی ما عدم تمسک به ارزش‌های انقلاب است. بعضا می‌بینیم که نسخه‌های غربی در این زمینه دنبال می‌شود که در برخی از مواقع این کار به صورت رسمی و علنی صورت می‌گیرد و برخی مواقع با پوشش.
علی باقری، معاون امور بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره فشار دولت غربی بعد از طرح هولوکاست از سوی ایران گفت: طرح این موضوع از سوی جمهوری اسلامی ایران باعث شد که ما غربی‌ها را در زمینه حقوق بشر در زمین خودشان به چالش بکشیم پس می‌توان گفت بر اساس نگاه ارزشی ما این موضوع باعث ایجاد فرصت شد.

به گزارش ایسنا، علی باقری در حاشیه سخنرانی‌اش در دانشگاه تربیت مدرس در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که با توجه به ریاست شما در ستاد انتخاباتی آقای جلیلی از شورای عالی امنیت مرخصی گرفتید یا نه؟‌گفت: من یک ماه از شورای عالی امنیت مرخصی گرفته‌ام، از اول خرداد تا آخر خردادماه چرا که اگر مرخصی نمی‌گرفتم با توجه به فعالیت‌های انتخاباتی مشکل قانونی پیش می‌آمد به همین خاطر مرخصی گرفتم.

رییس ستاد انتخاباتی جلیلی در پاسخ به سوالی در مورد گفتمان سعید جلیلی یادآورشد: ایشان ویژگی و شاخص‌های گفتمانشان را که همان گفتمان انقلاب اسلامی است، در ورزشگاه شیرودی بیان کردند و منطق روشنی دارند و آقای جلیلی در عرصه انتخابات نه بدیلی دارند و نه بدلی.

باقری در پاسخ به سوالی در مورد جزییات ملاقات لنکرانی و جلیلی تاکید کرد که از جزییات این ملاقات اطلاعی ندارد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود، آقای جلیلی فردی رسانه‌ای نیستند و آیا در دولت نیز در صورت پیروزی همان رویکرد شورای عالی امنیت ملی را در مورد تعامل با رسانه‌ها دنبال می‌کند؟ گفت: آقای جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده هسته‌یی است و در واقع حرف زدن و حرف نزدن ایشان موضوعیت دارد.

علی باقری که در جمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس سخن می‌گفت، در ابتدای سخنان خود با مقایسه دو مقطع از تاریخ انقلاب اسلامی، گفت: تاریخ 34 ساله کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی یک سرمایه مهم و گران‌سنگ است و بعضا می‌بینیم در شرایط کنونی با غبارآلود شدن تحولات برخی درصدد هستند که برخی دیدگاه‌ها را که در سال‌ها و دهه‌های قبل مطرح بوده و شکست و پیروزی آن به عینه مشاهده شده است بار دیگر مطرح کنند.

وی افزود: بعد از پایان جنگ تحمیلی یک جریان فکری در کشور که قدرت اجرایی را نیز در دست گرفت، پیشانی تفکرش این بود که ما هزینه و خسارت‌هایی که به خاطر جنگ دادیم، ناشی از تمسک به ارزش‌ها بود و در واقع به یاد داریم که بحث‌هایی مخالف ارزش‌های دینی، انقلاب و تفکر دینی مطرح می‌شد. اگر یادتان باشد، فردی در مقام خطیب نماز جمعه به جای دعوت به ساده‌زیستی، مانور تجمل را به عنوان ارزش مشاهده می‌کردیم و ثمره این تفکر در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بروز پیدا کرد و در واقع آن تفکر و در آن مقطع خسارت‌ و هزینه‌ها را معلول تمسک به ارزش‌ها می‌دانستند، در حالی‌که در واقع اینگونه نبود و ما موفقیت‌هایی که در کشور به دست آورده بودیم، ناشی از تمسک به این ارزش‌ها بود. از جمله پیروزی‌هایی که در جنگ به دست آوردیم و یا موفقیت‌هایی که اکنون در عرصه‌های مختلف کسب کرده‌ایم ناشی از تسمک به ا‌رزش‌هاست.

رییس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی گفت:‌در مقطع کنونی هشت سال دولت نهم و دهم را پشت سر گذرانده‌ایم و بعد از گذراندن دولت‌های سازندگی و اصلاحات وقتی دولت نهم روی کار آمد حضرت آقا نکته‌ای را بیان کردند و فرمودند که این دولت جریان کشور را به مسیر اصلی انقلاب باز گردانده است و ارزش‌های انقلاب احیا شد. البته در یکی دو سه سال یکسری حاشیه‌هایی برای دولت ایجاد شد و در این فضا نیز عده‌ای سعی کردند بار دیگر رجعتی که بعد از جنگ داشتیم صورت بگیرد.

وی ادامه داد: ما دیدیم که برخی از نامزدها قبل از اعلام صلاحیت‌ها بر موضوعاتی که ما پیروزی کسب کرده بودیم انگشت می‌گذاشتند و می‌گفتند این موضوع مساله‌دار است از جمله بحث انرژی هسته‌یی و یا مسایل دیگر و این نوع نگاه نگرانی‌هایی را در نزد دلسوزان انقلاب تقویت کرد که عده‌ای نخواهند به خاطر یکسری تقابل‌های سیاسی درصدد باشند، روی نقاط قوت انگشت بگذارند و آنها را نقاط ضعف جلوه بدهند و ما در این فضا شاهد بودیم که عده‌ای رجعت بعد از جنگ را آگاهانه یا ناآگاهانه بیان می‌کردند از جمله در مورد موضوع رژیم صهیونیستی؛ مثلا عده‌ای گفتند که طرح فلان موضوع در مورد رژیم صهیونیستی درست نبود.

باقری با اشاره به دیدگاه امام و انقلاب در مورد رژیم صهیونیستی، گفت: نگاهی که ما در مورد رژیم صهیونیستی داریم جزء نقاط قوت ما و جزء نقطه ضعف دشمن است و ما این را در موضوعات مختلف به تجربه دریافت کرده‌ایم.

وی در ادامه به طرح سوال در مورد هولوکاست که مدتی در کشور مطرح شده بود اشاره کرد و گفت: در واقع سوال شد که آیا این اتفاق افتاده یا نیفتاده؟ عده‌ای در داخل گفتند به ما ربطی ندارد و این مربوط به تاریخ‌دانان و محققان است، ولی به نظر من طرح این موضوع برای ما ایجاد فرصت کرد. یادم هست که در دولت نهم عده‌ای از اروپا به تهران آمده بودند و به ما گفتند که چرا حرفی زده شده است که باعث تنش می‌شود و در این ارتباط مثال هولوکاست را مطرح کردند. من در آن جلسه گفتم در مورد هولوکاست مگر چه گذاره‌ای مطرح شد که ایجاد تنش می‌کند. ایران فقط یک سوال مطرح کرده، این‌که عده‌ای از شهروندان اروپایی عده‌ای دیگر را به طرز فجیع کشته‌اند یا نه؟ ما سوال کرده‌ایم اگر جواب مثبت است و می‌پذیرید که این اتفاق افتاده است، این موضوع به مردم فلسطین چه ربطی دارد؟ آنها در برابر این سخن منفعل شدند و گفتند ما این حرف را نمی‌گوییم و در واقع در جواب دچار انفعال جدی شدند.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: دلیل این‌که آنها در این ارتباط فشار زیادی می‌آوردند این بود که طرح این موضوع برای آنها هزینه زیادی داشت و از سوی دیگر طرح این موضوع از سوی جمهوری اسلامی ایران باعث شد که ما غربی‌ها را در زمینه حقوق بشر در زمین خودشان به چالش بکشیم پس می‌توان گفت بر اساس نگاه ارزشی ما این موضوع باعث ایجاد فرصت شد.

باقری ادامه داد: در موضوع هسته‌یی نیز روندی که در این دوره اتخاذ شد به صورت جامع چه فنی، چه سیاسی و چه حقوقی همه‌اش برای ما ایجاد فرصت کرد.

وی با بیان این‌که ما با پیشرفت‌هایی که در زمینه هسته‌یی کسب کردیم، نیازهای مشروع مردم خود را تامین می‌کنیم از جمله در ارتباط با تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران که نیاز یک میلیون بیمار ایرانی در عرصه مختلف پیشگیری، درمان و شناخت برطرف می‌شود، گفت: پیشرفت‌های ما در این زمینه شامل پیشرفت در عرصه علم و فناوری و عرصه صنعت بوده است و از سوی دیگر این پیشرفت‌ها در عرصه گفت‌وگو نیز برای ما ایجاد فرصت کرد و اگر ما پیشرفتی در این عرصه نداشتیم، چه لزومی داشت که طرف مقابل با ما وارد مذاکره شود.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به جریان مذاکرات ایران با 1+5 در ارتباط با تبادل سوخت اشاره کرد و گفت: در بهمن 89 آنها طرحی برای تبادل سوخت به ما ارائه کردند که نسبت به طرح قبلی که ارائه داده بودند تغییراتی ایجاد شده بود، ولی این تغییرات مثبت به نفع ما نبود. آنها این احساس را داشتند که ما توانمندی تولید سوخت در داخل کشور را نداریم.

وی ادامه داد: وقتی که این پیشنهاد مطرح شد آقای جلیلی در آن جلسه گفتند پیشنهادی که شما مطرح کردید، دارای دو وجه است؛ یک وجه آن فنی است، این‌که شما سوخت و رادیودارو را به ما بدهید و ما هزینه آن را به شما بپردازیم، البته بدون در نظر گرفتن تمام ایراداتی که به طرح شما وجود دارد و در عرصه سیاسی نیز ما باید 1200 کیلو مواد را از ایران خارج کنیم که به ادعای شما باعث رفع نگرانی در مورد منحرف شدن فعالیت‌های ایران شود و شما با خارج شدن 1200 کیلو مواد یک دستاورد سیاسی کسب می‌کنید و ما چه دستاوردهای کسب می‌کنیم؟ و ما نیز باید در این ارتباط دستاوردی کسب کنیم.

باقری ادامه داد: آقای جلیلی در آن جلسه به آنها گفت شما نیز باید نگرانی‌های ما را رفع کنید و در ارتباط با برداشتن تحریم‌ها قدم‌های خوبی را بردارید.

وی افزود: آقای جلیلی در آن جلسه خطاب به آنها گفتند اگر می‌خواهید روند پیشبرد مذاکرات در مسیر سازنده‌ای باشد باید ان‌.پی‌.تی به عنوان معاهده مبنای گفت‌وگوها باشد و حقوق ما به رسمیت شناخته شود و از هر اقدامی که بیانگر دشمنی بین ما و شماست اجتناب شود، از جمله تحریم‌هایی که شما وضع کرده‌اید و اقدامی انجام ندهید که خصومت‌زا باشد و این‌ها بستر مذاکرات سازنده باشند، ولی آنها چون نمی‌توانستند جواب دهند به ما گفتند شما پیش‌شرط گذاشته‌اید و بعد با توجه به این‌که آنها نتوانستند جواب بدهند، جلسه با تلخی تمام شد و حتی خداحافظی نیز صورت نگرفت و دو هیات از دو در جداگانه خارج شدند.

وی ادامه داد: در آن جلسه ما صحبت‌های آنها را نپذیرفتیم و آنها نیز صحبت‌های ما را نپذیرفتند، ولی آخرین جمله خانم اشتون و آقای جلیلی در آن جلسه تاریخی بود. خانم اشتون می‌گوید ما نمی‌توانیم پیش‌شرط‌های شما را بپذیریم، آقای دکتر جلیلی. ما ایده‌هایمان را روی میز گذاشته‌ایم، ما جدی هستیم، درها باز است، ایده‌های ما روی میز است و خطوط تلفن باز است. منظور ایشان از این‌که می‌گویند خطوط تلفن باز است و درها باز است ،یعنی اینکه شما نمی‌توانید سوخت را تولید کنید و مجبور به بازگشت به سمت ما هستید و هر موقع سرتان به سنگ خورد ما در خدمت شما هستیم. آقای جلیلی در آن جلسه جمله کلیدی و تاریخی را مطرح کردند و خطاب به آنها گفتند هرگاه اراده‌ای صورت گرفت که حقوق ملت ایران را بپذیرید و آنچه که مورد تقابل است رفع شود درها و خطوط تلفن باز است.

وی با بیان این‌که هدف مذاکرات باید تامین حقوق ملت باشد، گفت: گاهی با شکست مذاکرات این حقوق تامین می‌شود گاهی با توافق ولی اصل، حقوق ملت ایران است.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: بعد از مدتی خانم اشتون به آقای جلیلی نامه‌ای نوشت و گفت ما آماده برای مذاکره هستیم و علت این امر این بود که آنها دیدند ما مسیر خودمان را طی می‌کنیم، در حالیکه قبل از آن فکر می‌کردند ما با فشار متوقف می‌شویم و نمی‌توانیم سوخت تولید کنیم. در تیرماه 1390 خانم اشتون به آقای جلیلی نامه‌ای نوشت و در آن نامه ذکر کرد هدف ما احترام به حقوق ملت ایران در داشتن انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی در چارچوب معاهده ان‌.‌پی‌.تی است، چیزی که پنج ماه قبل از آن مطرح می‌کردند که شما پیش شرط گذاشته‌اید، علت این موضوع این بود که ما در عرصه فنی به جلو حرکت کرده بودیم و آنها قبل از آن فکر می‌کردند که ما در این عرصه دچار ضعف هستیم و با اتکا به ضعف ما سعی می‌کردند دیدگاه‌شان را تحمیل کنند.

باقری گفت: تا پیش از مذاکرات استانبول 2 چندین نامه خانم اشتون به آقای جلیلی نوشتند و نامه‌نگاریی‌هایی صورت گرفت که در سه نامه خانم اشتون جمله‌ای که گفتم را تکرار کردند. در جریان مذاکرات استانبول 92 خانم شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا و نماینده آمریکا در این جلسات گفت که من می‌خواهم پیام رییس‌جمهور آمریکا را خطاب به شما به عنوان نمایندگان رهبر ایران قرائت کنم که در آن پیام آمده بود که ما از حقوق ایران در چارچوب ان‌.پی‌.تی برای استفاده از فناوری هسته‌یی حمایت می‌کنیم و ما در اینجا نیستیم که ایران را مستثنی کنیم.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: این تغییر موضع‌ها نتیجه پایداری در گفت‌وگوها و هوشمندی بود که در این ارتباط به خرج داده شد و همچنین پیشرفت‌هایی که ما در عرصه فنی در این زمینه به دست آوردیم. این روند ناشی از تمسک به ارزش‌ها و حرکت در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامی است.

باقری در این نشست در پاسخ به سوالی در مورد حوزه اقتصادی و مشکلاتی که در این ارتباط وجود دارد، گفت: ‌در حوزه اقتصادی یکی از دلایل ناکارآمدی ما عدم تمسک به ارزش‌های انقلاب است. بعضا می‌بینیم که نسخه‌های غربی در این زمینه دنبال می‌شود که در برخی از مواقع این کار به صورت رسمی و علنی صورت می‌گیرد و برخی مواقع با پوشش.

باقری با بیان این‌که آنها قبل از بحث هسته‌یی نیز ما را تحریم کرده بودند و وارد همکاری‌های راهبردی با ما نمی‌شدند، گفت: کسانی که این ایده را پذیرفته بودند که دنیا کدخدا دارد و این کدخدا آمریکاست، خود آنها نیز نتوانستند دستاوردهای ملموسی را با توجه به این تفکر حاصل کنند از جمله در مورد موضوع هسته‌یی.

وی با اشاره به اهمیت تعامل با نگاه تثبیت حقوق ملت ایران، گفت: تعاملی که حقوق ملت ایران را تثبیت کند، هدف درستی است.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: منظور از تعامل این است که با صلابت و با استفاده از تمام ظرفیت‌ها وارد مذاکره شویم، حرف منطقی خود را بزنیم، با نگاه تثبیت حقوق ملت و غیر از این تعامل نیست، بلکه سازش و تسلیم است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود دلیل اصلی دشمنی دشمنان با ملت ایران را مخالفت آنها با ایران اسلامی، ایران مستقل و پیشرفته عنوان کرد و گفت: معتقدم در عین تدبیر برای کاهش هزینه‌ها نباید از هدف اصلی‌مان دور شویم و از طرف دیگر باید ظرفیت‌های داخلی را فعال کنیم و این می‌تواند یکی از راهکارهای اصلی برای دور زدن تحریم‌ها باشد.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی در بخشی از صحبت‌های خود گفت: سیاست هسته‌یی ما با نگاه تثبیت حقوق‌مان در این عرصه سیاست درستی بوده است.

باقری در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای روحانی اعلام کردند که تعلیق با اجازه رهبری بوده است و اکنون ما در این عرصه شاهد تقابل دو نگاه سازش و مقاومت هستیم و آیا به واقع این موضوع با اجازه رهبری بوده است؟‌ گفت: آقای روحانی در یک سخنرانی که من آن را در روزنامه خواندم به نقل از ایشان مطرح شده بود که ایشان گفتند تعلیق با اجازه کتبی رهبری بوده است، ولی در کتاب ایشان در چندین جا گزاره‌هایی وجود دارد که بیانگر این موضوع است که این کار با اجازه ایشان نبوده است. از جمله در صفحه 178 کتاب ایشان می‌گویند قبل از توافق سعدآباد خدمت مقام معظم رهبری رفتم، جزئیات را خدمت ایشان مطرح کردم و ایشان با تعلیق در حد گازدهی نطنز موافقت کردند ولی وقتی که در کتاب مواد توافق سعدآباد را اشاره می‌کنند می‌بینیم که در این توافقنامه آمده است که دولت باید تمام فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم و بازفرآوری را به صورتی که آژانس گفته تعلیق کند و در واقع فهرست ذکر شده فراتر از تعلیق در حد گازدهی نطنز بوده است. چرا ایشان چیزی را که بیش از اجازه رهبری بوده است را امضا کردند و بعد می‌گویند که اجازه رهبری است؟ در مورد توافقنامه پاریس نیز یکسری خطوط قرمز از سوی سران نظام تعیین شده بود و این خط قرمز را ایشان در جایی هفت مورد و در جای دیگر یازده مورد می‌دانند، ولی آیا در توافقی که امضا شده است این خط قرمزها رعایت شده است؟

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اهمیت تعامل و مذاکره و نگاه بر تثبیت حقوق ملت، گفت: چرا آمریکا و اروپا اینقدر به ما فشار می‌آورند؟ اگر ما ضعیف بودیم که اینقدر احتیاج به فشار نبود، این به خاطر قوت ماست که این همه فشار می‌آورند.

وی گفت: در زمانی کسانی که پشت میز مذاکره نشستند ایمان داشتند دنیا کدخدا دارد و دیدیم که کشور به کجا رسید، آیا آن مطلوب ما بود؟

باقری ادامه داد: امیدوارم با نگاه راهبردی که توده ملت دارد نتیجه انتخابات منجر به تثبیت حقوق اساسی ملت شود. برای ما مساله هسته‌یی موضوعیت دارد ولی موضوع اصلی حراست از مرزهای نرم است و یکی از اهداف اصلی ما در مساله هسته‌یی توسعه و تثبیت مرزهای نرم است و ما در عرصه هسته‌یی در کنار مقاومتی که کردیم پیشرفت‌های خوبی نیز کسب کردیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٣-١٣٩٢, ١٢:٣٨

   

پر مبحث ترین ها