سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نماینده تهران در مجلس:

واردات ۲۶۵ میلیون دلاری پورشه و بنز با ارز مرجع چه معنایی دارد

آمار گمرکات در حال حاضر نشان می‌دهد که در 5 ماهه نخست امسال حدود 15 هزار و 700 دستگاه خودروی لوکس با مبلغ 341 میلیون دلار وارد کشور شده که چیزی حدود 78 درصد این مبلغ یعنی 265 میلیون دلار ارز مرجع برای واردات ماشین‌هایی مثل پورشه و بنز و امثال آن مصرف شده است
نماینده تهران در مجلس گفت: در ۵ ماهه نخست امسال، 265 میلیون دلار ارز مرجع برای واردات ماشین‌هایی مثل پورشه و بنز و امثال آن مصرف شده است.
زهره طبیب‌زاده نوری در گفت‌و‌گو با فارس در خصوص علت اجازه واردات اتومبیل‌های لوکس با استفاده از ارز با نرخ مرجع اظهار داشت: آمار نشان می‌دهد که 40 هزار خودروی سواری لوکس در سال گذشته به کشور وارد شده است که ارزش آن حدود 830 میلیون دلار بوده است.

وی افزود: 86 درصد این واردات با ارز مرجع یعنی رقمی حدود 716 میلیون دلار بوده که در سال گذشته وارد کشور شده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: در حالی که زمزمه تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی از سال گذشته شروع شده بود، از آن بدتر آمار گمرکات در حال حاضر نشان می‌دهد که در 5 ماهه نخست امسال حدود 15 هزار و 700 دستگاه خودروی لوکس با مبلغ 341 میلیون دلار وارد کشور شده که چیزی حدود 78 درصد این مبلغ یعنی 265 میلیون دلار ارز مرجع برای واردات ماشین‌هایی مثل پورشه و بنز و امثال آن مصرف شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: حال سؤال بنده از وزیر صنعت این است که با توجه به محدودیت‌های شدید ارزی و معضلاتی دولت در زمینه فروش نفت و انتقال ارز آن دچار است و تأمین ارز برای کشور تا این اندازه دچار مشکل و برای کشور با هزینه مواجه است توقعی کردن جامعه با ورود این قبیل خودروهای لوکس چه معنایی دارد.

طبیب‌زاده ادامه داد: اطلاعاتی به طور صریح در سایت‌ها از طریق گمرکات و خود دولت مطرح شده است، اگر چنین چیزی صحت دارد، توضیح بدهند و اگر صحت ندارد، چرا تکذیب نمی‌کنند و برای مردم ابهام‌زدایی صورت نمی‌گیرد.

وی بیان داشت: آیا این کار اثر فرهنگی مخرب برای جامعه ندارد، آیا مشکلات اقتصادی و کمبود ارز در شرایط کنونی اقتضا نمی‌کند که ابتدا مایحتاج ضروری و اولویت‌های دستگاه‌های اجرایی تأمین شود و از آنجا که وزیر صنعت مسئول ورود و خروج کالا از گمرکات هستند، ضمن تذکر، درخواست توضیح و پاسخگویی در این زمینه را دارم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٧-١٣٩١, ١٧:١٩

   

پر مبحث ترین ها