سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری کارکنان هلال احمر ایران در لیبی شد

دیده بان حقوق بشر تاکید کرد شبه نظامیان به نقض حقوق بشر در لیبی همچنان ادامه می‌دهند.
سازمان عفو بین‌الملل از ربایندگان 7 نیروی هلال احمر ایران در لیبی خواست آن‌ها را فورا آزاد کنند.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "النشره"، سازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط کارکنان هلال احمر ایران در لیبی شد. این افراد صبح سه شنبه در بنغازی در شرق لیبی ربوده شده‌اند.

"حسیبه حاج صحراوی"، معاون مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل گفت: شبه نظامیانی که هفت نیروی هلال احمر ایران را ربوده‌اند و همچنان مکان اسارت آنها مجهول است باید هرچه سریع‌تر امکان تماس آن‌ها با جهان خارج را فراهم ساخته و با حفظ جان آن‌ها برای آزادیشان اقدام کنند.

صحراوی افزود: موضوع نگران کننده این است که هفت ایرانی به دعوت لیبی برای بررسی راه‌های همکاری در زمینه کارهای بشردوستانه به لیبی رفته بودند که ربوده و به صورت غیرقانونی اسیر شدند. این عملیات ربایش ثابت می‌کند که مقامات لیبی باید هرچه سریع‌تر برای مقابله با افرادی که خارج از قانون سلاح در اختیار دارند اقدام کند.

دیده بان حقوق بشر تاکید کرد شبه نظامیان به نقض حقوق بشر در لیبی همچنان ادامه می‌دهند.

جمعیت هلال احمر لیبی نیز از ربایندگان خواست هفت ایرانی ربوده شده را به احترام حمایت این کشور از ملت لیبی در جریان انقلاب این کشور آزاد کنند.

"ونیس الشارف"، معاون وزارت کشور در منطقه الشرقیه لیبی گفته است: تیم هلال احمر ایرانی ربوده شده در شهر بنغازی لیبی در امنیت و سلامت به سر می‌برند.

وی افزود: ربایندگان از مقامات ایرانی می‌خواهند برای آزادی ده‌ها تن از زندانیان لیبیایی در زندان‌های عراق نزد دولت عراق میانجی گری کند.

رئیس بخش اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر لیبی در شهر بنغازی اعلام کرد، یک گروه مسلح صبح سه شنبه گذشته هئیتی از نیروهای جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران را که چند روزی است به دعوت رسمی هلال احمر لیبی در این کشور به سر می‌برند در شهر بنغازی ربودند.

در بیانیه جمعیت هلال احمر لیبی آمده است: یک گروه مسلح این هیئت هفت نفره ایرانی را هنگام خروج از مقر دبیرخانه هلال احمر در مسیر حرکت به سوی هتل تیبستی -محل اقامت این هئیت- ربوده‌اند.

جمعیت هلال احمر لیبی تاکید کرد، هیئت مذکور صبح دوشنبه گذشته بنا به دعوت هلال احمر لیبی و از طریق هوایی وارد فرودگاه بنغازی شدند.

در این بیانیه آمده است: این هیئت به‌صورت کاملا رسمی و با ویزای از قبل تهیه شده به عنوان میهمان جمعیت هلال احمر لیبی وارد کشور شدند. این دعوت به‌خاطر تشکر از تلاش‌های جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در انقلاب 17 فوریه لیبی و کمک‌های بسیار ارزشمند به مردم مسلمان این کشور از جمله ارسال دارو تجهیزات پزشکی و درمان مجروحان و مصدومان انقلاب بوده است.

جمعیت هلال احمر ایران سه شنبه شب اعلام کرد: متأسفانه 7 نفر از نیروهای جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران که به دعوت رسمی جمعیت هلال احمر لیبی جهت امضای تفاهم نامه همکاری مشترک و توسعه همکاری‌های دو جانبه به این کشور سفر کرده بودند، شب گذشته پس از امضای تفاهم نامه به‌طور مشکوکی در شهر بنغازی ناپدید شدند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠۵-١٣٩١, ١٨:٢۵

   

پر مبحث ترین ها