سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پيامدهاي وقايع مصر فراتر از خاورميانه حس خواهد شد

تونس مي تواند رئيس جمهوري خود را از قدرت برکنار کند و تاثير اين کار بر منطقه، هرچند شديد، اما کوتاه مدت است. اما اگر حسني مبارک سقوط کند عواقب آن چشمگير خواهد بود.

 به ياد آوريد، زماني که مصر در مرکز جهان عرب قرار داشت و بازيگر اصلي در مراودات ديپلماتيک و استراتژيک بود.

مصر مشتاقانه در صدد اشاعه و ترويج عرب گرايي (پان عربيسم) در کشورهاي منطقه بود.

امروزه با گذشت بيش از پنجاه سال، بازيگران استراتژيک اصلي در خاورميانه سه کشور غير عرب هستند: اسرائيل، ترکيه و ايران.

با اين حال مصر هنوز در صحنه بين المللي مطرح است. اين کشور نه تنها به لحاظ تاريخي، بلکه به لحاظ وسعت و توان نظامي اش است که به يک صداي مهم در رايزني هاي جهان عرب تبديل شده است.

مصر يکي از متحدان اصلي آمريکا در منطقه است و در زمينه دريافت کمک هاي نظامي از آمريکا هم، بعد از اسرائيل، در مقام دوم قرار دارد.

در عين حال مصر معضلات مشابهي با ديگر کشورهاي عربي دارد؛ فقر، افزايش جمعيت جوان، افزايش بيکاري و عدم وجود روند دموکراسي واقعي، از جمله اين مشکلات است.

تونس مي تواند رئيس جمهوري خود را از قدرت برکنار کند و تاثير اين کار بر منطقه، هرچند شديد، اما کوتاه مدت است. اما اگر حسني مبارک سقوط کند عواقب آن چشمگير خواهد بود.

در ميان آشفتگي و تلاطم موجود، بيشترين ترديد در اين مورد وجود دارد که اگر دولت ها سقوط کنند چه کسي زمام امور را به دست خواهد گرفت؟

در مورد تونس اين پرسشي است که براي مدتي بي جواب باقي خواهد ماند. اما اگر دولت مصر از قدرت برکنار شود، پيامد هاي آن به اندازه اي گسترده است، که شدت آن در واشنگتن هم محسوس خواهد بود.

آيا اين خلا، فرصتي مناسب براي اسلامگرايان مخالف دولت مصر ايجاد خواهد کرد؟

آيا کشور در هرج و مرج فرو خواهد رفت و يا اينکه احتمالا ارتش براي استقرار ثبات پا به ميان خواهد گذاشت؟

هنوز کسي جواب اين سوال ها را نمي داند، اما معلوم است که چرا تظاهرات در مصر لرزه بر اندام وزارت خارجه کشورهاي ديگر، فراتر از خاورميانه انداخته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١١-١٣٨٩, ٢٠:٣١

   

پر مبحث ترین ها