سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فقط به خاطر حداد عادل

در نگاه اول به نظر می رسد هر دو قطب این لابی حداقل یک هدف بزرگ و مشترک و استراتژیک دارند: به زیر کشیدن لاریجانی (نقطه هدف پایداری) و به اوج بردن حداد عادل در مجلس نهم و... (نقطه هدف ایثارگران).
این روزها اخبارمتعددی در خصوص لابی های پنهانی جریان ایثارگران (و رهپویان) با جریان پایداری منتشر می شود. هیچ سندی در این زمینه وجود ندارد و موضع گیری های قبلی سران این دو جریان سیاسی هم کاملا متفاوت بوده است. حتی جریان پایداری به تخریب کتبی و شفاهی چهره هایی چون زاکانی و فدایی و ... هم متوسل شد، گر چه پاسخ دوستان ایثارگران و رهپویان خویشتندارانه و ایجابی بوده است. یا اینکه مواضع آنان در خصوص جبهه پایداری در قالب مواضع جبهه متحد بیان شده است.


با این حال کدها و نشانه هایی در فضای سیاسی و رسانه ای رصد می شود که لابی «ایثارگران – پایداری» به دور از اشراف جبهه متحد اصولگرایان را آدرس می دهند.
در نگاه اول به نظر می رسد هر دو قطب این لابی حداقل یک هدف بزرگ و مشترک و استراتژیک دارند: به زیر کشیدن لاریجانی (نقطه هدف پایداری) و به اوج بردن حداد عادل در مجلس نهم و... (نقطه هدف ایثارگران).


بنابر این، توافق نانوشته و پنهانی پایداری و ایثارگران اگر چه ریشه گفتمانی متفاوتی دارد، اما از نظر عمل سیاسی مقبول و مورد توجه به نظر می رسد. (رجوع به اظهارات فدایی و لنکرانی در همین باب)
حال سوال این است که اگر (و تنها اگر) اخبار منتشره صحت داشته باشند، در این معامله احتمالی انتخاباتی سود و زیان طرفین چیست. چه جریانی برنده و کدام بازنده است. پایداری یا ایثارگران؟


جریان پایداری که حامی احمدی نژاد است (و حساب او را از جریان انحرافی جدا می داند) همان مدل رقابتی احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری 1384 را در درون جبهه اصولگرایی برگزیده است. یعنی تکروی و حرکتهای ساختارشکنانه درون جبهه ای. گر چه فرض این نوشته این است که جریان پایداری اگر چه حامی احمدی نژاد است اما از سوی او ساخته و پرداخته نشده است (و دیدارهای متعدد سران پایداری مثل محصولی با رئیس جمهور هم صحت ندارد).


بر این اساس چنانچه پایداری موفق به نهایی کردن لابی خود با ایثارگران و سرلیست کردن حداد عادل در فهرست خود بشود، حداقل به امتیازات مهم زیر دست یافته است:


1.  توجیه وحدت شکنی در جبهه اصولگرایی
2.  تکمیل فرایند اختلاف افکنی در جبهه متحد اصولگرایان
3.  توجیه ، ترمیم وجهه و گذر از رفتار سلبی و تخریبی که علیه آیت الله مهدوی کنی و جبهه متحد (بویژه ایثارگران) در بولتن تخریبی صورت گرفت


4.  فرار از اختلافات درون گروهی و بن بست سر لیستی
5.  جبران کمبود شدید سرمایه اجتماعی با استفاده از سرمایه قابل توجه اجتماعی طیف ایثارگران
6.  وارد نمودن ضربه نهایی به علی لاریجانی که بیشتر از اینکه برآمده از اصول باشد به رویارویی های افراد جریان پایداری با رئیس فعلی مجلس مربوط است


از سوی دیگر، به نظر می رسد، تنها امتیاز قابل توجه برای جمعیت ایثارگران و رهپویان همین خواهد بود که ضمن بالا بردن سبد رای آقای حداد عادل، زمینه و توجیه لازم برای ریاست ایشان در مجلس نهم فراهم آید. این البته ریسک بزرگی است، چون حداد عادل با سرلیستی در جبهه متحد هم بخت بسیار بالایی برای بدست آوردن بالاترین آرای مردم پایتخت دارد.


لذا باید این گزینه ها مورد توجه قرار گیرد که در صورت تحقق همه این فرض ها، ایثارگران و رهپویان چه چیزی از دست می دهند. شاید نکات زیر بخشی از آنها باشد:


1.  آیت الله مهدوی کنی و جبهه متحد با اعتماد کامل محوریت و مدیریت ستاد وحدت اصولگرایان را به چهره های شاخص ایثارگران سپردند. اطلاع از لابی پنهانی این جمعیت با جریان پایداری که عامل اصلی اختلاف و انشقاق در جبهه اصولگرایی شد، به اعتماد و اعتبار عمومی طیف رهپویان در جبهه ولایی – عقلانی اصولگرایان لطمه زیادی خواهد زد.


2.  خط تخریب و اختلاف افکنی بین مراجع و روحانیت، خط بخشی از جریان پایداری بوده است. ضمن اینکه این موضوع هدف استراتژیک جریان انحرافی است. دوستان ایثارگران که بدرستی این خط را «بازی در زمین جریان فتنه و انحرافی» خوانده بودند، پاسخگوی ائتلاف تاکتیکی با این جریان خواهند بود.


3.  ایثارگران به سهم خواهی و ترجیح خواسته های گروهی به جای خواسته های جمعی اصولگرایان متهم خواهند شد. زیرا ائتلاف پنهانی اجزای اصلی جبهه متحد با جریانی که آرمان اصول گرایان (وحدت) را از هم پاشید، پذیرفتنی نخواهد بود.


البته این هزینه ها برای ایثارگران، پایدار خواهد بود. حال باید این معادله را حل کرد: آیا می ارزد که «بخاطر یک مشت رای بیشتر» و «یک ریسک غیر حیاتی» جریان ایثارگران به جای مدیریت وحدت، به عنوان عامل فروپاشی وحدت در حافظه انتخاباتی اصولگرایان شناخته شوند؟


تا انتخابات یک ماه بیشتر باقی نیست!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١١-١٣٩٠, ٠٩:٠٩

   

پر مبحث ترین ها