سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رييس اتحاديه فرش دستباف قم :

10 درصد فرش صادراتي كشور ، در قم توليد مي شود

بروز شده : ٢-٠۵-١٣٩٠, ٢١:٣٢    نسخه چاپی    
به دليل ويژگي هاي منحصر به فرد فرش قم به خصوص فرش ابريشم ، 90 درصد فرش هاي بافته هاي استان قم به خارج كشور صادر مي شود كه اين رقم 10 درصد صادرات كل كشوراست .
رييس اتحاديه بافندگان ، توليدكنندگان و فروشندگان فرش دستباف استان قم گفت : 10 درصد فرش صا دراتي كل كشور در استان قم بافته و توليد مي شود .' غلامرضا اخوان ' روز يك شنبه در گفت و گو با ايرنا با اشاره به كيفيت فرش تمام ابريشم قم بيان كرد : به دليل ويژگي هاي منحصر به فرد فرش قم به خصوص فرش ابريشم ، 90 درصد فرش هاي بافته هاي استان قم به خارج كشور صادر مي شود كه اين رقم 10 درصد صادرات كل كشوراست .
وي ادامه داد : با وجود تحريم ها و كپي برداري ها از فرش دستبافت ايراني هيچ گونه خللي به جايگاه فرش دستبافت قم وارد نشده است.
وي اظهار داشت : صنعت فرش در استان قم در مقايسه با ساير استان‌ها به لحاظ تنوع، كيفيت و زيبايي از ويژگي‌هاي خاصي برخوردار است و در سراسر جهان ممتاز و بي‌نظير است.
اخوان در خصوص جايگاه فرش دستباف در بازار جهاني اظهار داشت: فرش دستباف با وجود مشكلات عديده، جايگاه خود را در جهان حفظ كرده است و فرش هنري قم از جايگاه بالايي برخوردار است.
وي بيان كرد : در حال حاضر مهم‌ترين اقدام در بخش صنعت فرش، در اختيار گذاشتن تسهيلات ارزان قيمت و بلندمدت به صورت قرض‌ الحسنه به توليدكنندگان فرش است .
وي ، در بيان مشكلات اين صنعت با اشاره به بالابودن هزينه توليد گفت : قيمت‌هايي كه براي فرش دستباف دربازار تعيين مي‌شود، براي بافنده و استادكار اين صنعت بهره چنداني ندارد و همين امر سبب كاهش رغبت به بافتن فرش مي‌شود.
وي با بيان اينكه صنعت فرش در سال‌هاي گذشته به دليل بي‌توجهي و غفلت مسئولان رو به فراموشي مي‌رفت، تاكيد كرد: استاندار قم حمايت‌هاي خوبي از صنعت فرش داشته و قول مساعد براي بهبود وضعيت فرش داده وبر تدام بايد اين حمايت‌ها تاكيد دارد.
وي گفت : توليدكنندگان فرش دستبافت اين استان براي حفظ جايگاه خود بايد از تمام توان استفاده كنند .
وي بيان كرد : در حال حاضر 12 هزار نفر عضو اتحاديه بافندگان ، توليد كنندگان و فروشندگان فرش استان قم هستند و از اواخر سال گدشته با مساعدت دولت درصدد بيمه كليه آنان هستيم.
فرش و فرشبافي از صنايع دير پا و مهم استا ن قم محسوب مي شود لذا اين صنعت نياز مند توجه بيشتري است ، در شرايط كنوني اجراي طرح امايش اين صنعت و ارئه امارهاي دقيق از دست اندركاران و صنعتگران اين هنر و صنايع وابسته ان در استان قم به عنوان يك اولويت بايد مد نظر قرار گيرد زيرا
برنامه ريزي و توفيق در اين بخش نيازمند برخورداري از امار و اطلاعات دقيق از جمله شناخت نسبت به حجم و نوع توليدات ،امار كمي و كيفي نيروي انساني شاغل در صنعت فرشبافي و كارگاههاي خانگي و صنعتي اين بخش دارد .
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠۵-١٣٩٠, ٢١:٣٢

   

پر مبحث ترین ها