سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با هدف بهره‌برداري از ذخاير درياچه نمك صورت مي‌گيرد؛

ايجاد صنايع وابسته در كنار درياچه نمك

در استان قم بايد صنايع بازيافت پسماندهاي توليدي در حد ظرفيت اقتصادي ايجاد شده و با انجام برآورد از پسماندها و فراهم آوردن زمينه‌هاي لازم به ويژه براي محيط زيست، جذب سرمايه‌گذاران در اين زمينه با جديت پيگيري شود.
 رئيس سازمان صنايع و معادن استان قم از استحصال و بهره‌برداري از ذخاير درياچه نمك و ايجاد زيرساخت‌هاي آن و صنايع وابسته در كنار اين درياچه خبر داد.

مجيد آوري‌فرد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس  با اشاره به سياست‌ها و راهبردها در انتخاب نوع صنايع و سرمايه‌گذاري‌هاي جديد در استان قم اظهار داشت: اين سياست‌ها در بخش‌ها و قالب‌هاي مختلف طراحي شده و به عنوان يك سند استاني در دستور كار قرار گرفته است.
وي افزود: اين سياست‌ها و راهبردها براي حمايت از بخش صنعت و معدن، هدايت درست سرمايه‌گذاري‌ها براي تأمين نيازهاي استان و افزايش بهره‌وري در واحدهاي توليدي ارائه شده است كه اميدواريم با تعامل و هماهنگي نهادهاي مرتبط به خوبي به مرحله اجرا برسد.
رئيس سازمان صنايع و معادن قم حمايت استقرار صنايع بزرگ با تكنولوژي روز را يكي از سياست‌هاي اين سازمان در استان قم دانست و گفت: در اين راستا طرح‌هاي پيشنهادي و مطالعاتي وزارت نفت براي احداث صنايع وابسته به نفت و گاز دريافت ميشود.
وي خاطرنشان كرد: پيگيري‌هاي لازم براي توسعه و يا انتقال شركت‌هاي خودروسازي دولتي موجود نيز انجام شده و همچنين موضوع ايجاد خودروهايي با برند خاص با تكنولوژي‌هاي روز به ويژه خودروهاي الكتريكي با لحاظ مصارف بهينه را دنبال مي‌كنيم.
آوري‌فرد از استحصال و بهره‌برداري از ذخاير درياچه نمك و ايجاد زيرساخت‌هاي آن و صنايع وابسته در كنار اين درياچه خبر داد و گفت: ايجاد واحدهاي صنعتي بزرگ همچون كارخانه‌هاي فولاد و صنايع پايين‌دستي پتروشيمي از ديگر ظرفيت‌هاي استان قم است.
وي با بيان اينكه حمايت و هدايت سرمايه‌گذاري‌ها به سمت ايجاد صنايع نوين از ديگر سياست‌هاي مديريت عالي استان در بخش صنعت است، خاطرنشان كرد: در اين راستا بايد زمينه‌ها و زيرساخت‌هاي لازم به ويژه در بحث IT را فراهم آورده و با برگزاري سمينارها و كارگاه‌هاي آموزشي، در ميان مسئولان و سرمايه‌گذاران ايجاد حساسيت شود.
رئيس سازمان صنايع و معادن استان قم گفت: استفاده از صنايع نوين بي‌ترديد در مديريت بهينه مصرف انرژي و افزايش بهره‌وري مفيد و موثر خواهد بود و مي‌تواند كشور را در مسير توسعه و پيشرفت قرار دهد.
وي در بخش ديگري از سخنان خود، خوشه‌سازي و ايجاد پيوند در ميان صنايع كوچك، متوسط و بزرگ را براي هم‌افزايي منابع و امكانات مورد توجه قرار داد و گفت: در اين راستا بايد از اقدامات انجام شده در خصوص خوشه‌هاي صنعتي و حلقه‌هايي مفقوده بين صنايع كوچك و بزرگ از سوي شركت شهرك‌هاي صنعتي حمايت شود.
آوري‌فر اظهار داشت: در استان قم بايد صنايع بازيافت پسماندهاي توليدي در حد ظرفيت اقتصادي ايجاد شده و با انجام برآورد از پسماندها و فراهم آوردن زمينه‌هاي لازم به ويژه براي محيط زيست، جذب سرمايه‌گذاران در اين زمينه با جديت پيگيري شود.
وي همچنين خواستار ايجاد كلينيك صنعتي در راستاي عارضه‌يابي و آسيب‌شناسي از واحدهاي صنعتي و توليدي استان و رفع مسائل و مشكلات آنان شد و گفت: اين فعاليت نوين در استان قم مي‌تواند پس از شناسايي و حمايت از شركت‌هاي مهندسي صلاحيت‌دار و اعزام آنها به كارخانجات بزرگ و كوچك مي‌تواند بسياري از دغدغه‌هاي مسئولان و سرمايه‌گذاران را برطرف سازد.
رئيس سازمان صنايع و معادن استان قم گفت: ايجاد اين كلينيك صنعتي و تلاش براي به روز شدن تكنولوژي‌ها و فناوري‌هاي صنعتي در استان قم، يكي از سياست‌هاي اصلي براي ترغيب و حمايت از توسعه واحدهاي توليدي موجود خواهد بود.
وي تصريح كرد: دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط با بخش صنعت و معدن با برنامه‌ريزي‌ها و اقدامات مناسب و با اعطاي تسهيلات و اعتبارات حمايتي به دنبال رشد و توسعه واحدهاي صنعتي استان به ويژه واحدهاي صادرات محور هستند.
آوري‌فرد در پايان خاطرنشان كرد: سند راهبردي بخش صنعت و معدن فراروي همه مديران مرتبط در راستاي مناسب‌سازي امور براي پيشبرد اهداف كمي و كيفي در اين حوزه قرار گرفته و اميدواريم در سال جهاد اقتصادي شاهد پيشرفت روزافزون بخش صنعت و معدن در استان باشيم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠۴-١٣٩٠, ١۵:۵٩

   

پر مبحث ترین ها