سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

از اول امسال/

30 راس دام آلوده در کشتارگاه‌های قم شناسایی شد

از میان هزار و 704 مورد بیماری های مطرح شده در جامعه پزشکی، 832 مورد مربوط به بیماری های مشترک بین انسان و دام است و به عبارتی 49 درصد عواملی که در انسان موجب بروز بیماری‌های عفونی می‌کند مربوط به همین بیماری های مشترک می‌شود.
 مدیر کل دامپزشکی استان قم از شناسایی و ضبط قسمت های آلوده 30 راس دام آلوده در کشتارگاه‌های استان خبر داد.

 دکتر مهدی رفیعی قبل از ظهر دوشنبه به مناسبت 13 تیرماه روز مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام یا زئونوزها در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: بیماری های مشترک بین انسان و دام در بعد پزشکی و دامپزشکی دارای اهمیت قابل توجهی است که این اهمیت در سال های اخیر دو چندان شده است.

وی تصریح کرد: از میان هزار و 704 مورد بیماری های مطرح شده در جامعه پزشکی، 832 مورد مربوط به بیماری های مشترک بین انسان و دام است و به عبارتی 49 درصد عواملی که در انسان موجب بروز بیماری‌های عفونی می‌کند مربوط به همین بیماری های مشترک می‌شود.

73 درصد از بیماری‌های نوپدید مربوط به بیماری مشترک بین انسان و دام است

رفیعی در ادامه بیان داشت: همچنین از میان 156بیماری نوپدید مطرح شده در جامعه پزشکی ،115 مورد آن یعنی در حدود 73درصد مربوط به بیماری های مشترک بین انسان و دام است که ازجمله آنها می توان به بیماری سارس،آنفولانزای فوق حاد پرندگان،آنفولانزای نوع A و جنون گاوی اشاره کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش دامپزشکی در تولید و کنترل بیماری های مشترک بین انسان و دام اشاره کرد و گفت: در این خصوص دامپزشکی اهمیت قابل اهمیتی دارد چرا که اگر بیماری ها در جامعه و واحدهای دامی کنترل شود خسارات و تلفات آن جامعه انسانی را کمتر درگیر می کند.

مدیر کل دامپزشکی استان قم در خصوص اقدامات و برنامه های این اداره کل در خصوص شناسایی و کنترل عوامل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بیان داشت: مراقبت در کشتارگاه های دام و طیور به صورت بازدید و معاینه از این واحدها توسط بازرسان و حذف و انهدام قسمت های آلوده از جمله این اقدامات است.

انجام بیش از 7هزار تست کبد و ریه در کشتارگاه‌های قم

وی یادآور شد: در این راستا از اول امسال تا کنون بیش از 7 هزار و 300 مورد تست کبد و ریه در کشتارگاه‌های استان صورت گرفته که قسمت‌های آلوده به کیست هیداتیک ضبط و معدوم شدند.

رفیعی افزود: همچنین در این خصوص 30راس دام آلوده به بیماری سل در کشتارگاه های استان شناسایی و قسمت های آلوده آن ضبط و معدوم شد.

انجام تست سل و تب مالت در دامداری‌های شیری صنعتی و نیمه صنعتی قم

وی در خصوص دیگر اقدامات پیشگیرانه و کنترلی در خصوص بیماری های مشترک بین انسان و دام اظهار داشت: در این راستا 3 اکیپ هر سه تا چهارماه یکبار با مراجعه به دامداری های دام شیری صنعتی و نیمه صنعتی استان از دام ها تست سل و تب مالت می‌گیرند و موارد آلوده جهت کشتار به کشتارگاه‌ها اعزام می‌شوند.

مدیر کل دامپزشکی استان قم یادآور شد: علاوه بر اکیپ های بازرسی از واحدهای دامی، اکیپ هایی نیز عملیات نظارتی از قصابی و رستوران های سطح شهر را انجام می دهند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۴-١٣٩٠, ٢٢:۴۵

   

پر مبحث ترین ها