سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رييس سازمان صنايع و معادن استان قم:

درياچه نمك قم از بزرگترين معادن كشور است

مطالعات فاز 0 و 1 و 2 راه دسترسي به درياچه نمك در سال 84 انجام شد كه در اين زمينه 60 كيلومتر راه با زيرسازي مناسب تا ساحل درياچه نمك ايجاد شد.
رييس سازمان صنايع و معادن استان قم گفت: درياچه نمك در اين استان از بزرگترين معادن كشور است.

مجيد آوري فرد' روز شنبه در گفت و گو با ايرنا با اشاره به ارايه طرح ايجاد و راه اندازي شهرك نمك در اين استان، افزود: در صورت ايجاد اين شهرك و رفع موانع و فراهم سازي راه هاي دسترسي به آن مي توان بستر مناسبي براي توسعه استان ايجاد كرد.
وي ايجاد اين شهرك را يكي ديگر از بزرگترين فرصتهاي سرمايه گذاري و اشتغال در استان عنوان و از طرح ايجاد شهرك نمك در قم خبر داد و گفت: ايجاد اين شهرك از نيازهاي اساسي در توسعه است.
وي تصريح كرد: اين شهرك مي تواند در قالب شهر صنعتي نمك به صورت نظام مند و برنامه ريزي شده، بكار خود ادامه دهد.
آوري فرد از درياچه نمك بعنوان منبع عظيم و سرشار از انواع املاح معدني ياد كرد كه مي تواند سرمايه و سود هنگفتي را نصيب اين استان كند.
وي ارزش تخميني ذخاير درياچه بالغ بر 20 ميليارد دلار ذكر كرد و گفت: اين ميزان درآمد بدون احتساب صدها ميليون دلار درآمد سالانه اي از طريق اكوتوريسم منطقه است.
وي با اشاره به تنوع موادآلي كشف شده از اين درياچه گفت: از شورابه هاي اين درياچه مي توان علاوه بر منيزيم بيش از 12 نوع كاني استحصال كرد.
به گفته وي اين مواد آلي كاربردهاي متنوعي در صنايعي چون توليد كودهاي شيميايي، كاغذ، عايق كاري، ضديخ، مواد آرايشي، شيشه و سراميك، شوينده ها، لاستيك سازي و پزشكي دارند.
آوري فرد يادآور شد: صدور مجوز سرمايه گذاري، اكتشاف و بهره برداري از معادن درياچه نمك در سال 76 ازسوي وزارت معادن و فلزات وقت به استان قم واگذار شد.
وي ، انجام مطالعات اكتشافي درياچه نمك در سال 83 با هزينه اي بالغ بر 175 ميليون تومان و صدور مجوز اكتشافي و گواهي اكتشاف املاح معدني براي شركت ملي فولاد را از اقدامات انجام شده ذكر كرد.
وي ادامه داد: صدور مجوز برداشت نمك آبي از درياچه مذكور توسط سازمان صنايع و معادن استان قم بعنوان تنها استان صادركننده مجوز و برداشت كننده نمك آبي از درياچه صورت پذيرفته است.
آوري فرد احداث راه دسترسي به درياچه را يكي از ضروري ترين اقدامات در توسعه و ايجاد اين شهرك عنوان كرد و گفت: مطالعات فاز 0 و 1 و 2 راه دسترسي به درياچه نمك در سال 84 انجام شد كه در اين زمينه 60 كيلومتر راه با زيرسازي مناسب تا ساحل درياچه نمك ايجاد شد.
وي با تاكيد برضرورت ايجاد راه دسترسي به درياچه نمك به مثابه شاهرگ حيات دهي به اين قلب سرشار از انرژي اقتصادي افزود: فراهم كردن امكان سرمايه گذاري بخش خصوصي و يا دولتي در جهت استحصال مواد معدني درياچه از اهميت بالايي برخوردار است.
وي اضافه كرد: ايجاد كوتاهترين و اقتصادي ترين مسير دسترسي به درياچه نمك و در فاصله نزديك از مركز استان قم، رفع محروميت از روستاهاي محروم استان كه در حاشيه درياچه هستند از ديگر مزاياي اين طرح اقتصادي است.
آوري فرد با تاكيد بر اينكه ايجاد اين شهرك و بهره برداري از اين درياچه از تاكيدات دولت نيز هست، افزود: مي توان از مزاياي برقراري ايجاد اين شريان اقتصادي درپهنه درياچه نمك بويژه براي مناطق و روستاهاي محروم مسيله و مشك آباد و دهستان قمرود استفاده برد.
وي با اشاره به پيگيري هاي اين سازمان در زمينه اجرايي شدن پروژه راه دسترسي به درياچه گفت: اين طرح مي تواند در رفع محروميت از بخش معدن استان نيز مفيد باشد.
وي فراهم كردن امكان استفاده از بخش زيادي از اراضي استان را كه به علت نبود راه دسترسي از آباد شدن دورمانده و فاقد استفاده شده اند را از ديگر مزاياي اجراي اين طرح دانست.
درياچه نمك قم با وسعتي حدود دو هزار و 300 كيلومترمربع در شرق استان قم واقع شده و يكي از معادن بزرگ كشور به شمار مي رود.
در اين معدن علاوه بر نمكي كه از سطح درياچه برداشت مي شود تا كنون 32 ميليون تن منيزيا (يون منيزيم)، 200 تن كلريدسديم، 4/5 ميليون تن كلريدپتاسيم كشف شده است .
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٣-١٣٩٠, ٢٣:۵٢

   

پر مبحث ترین ها