سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مديركل حفاظت محيط زيست استان قم:

كوره‌هاي آجرپزي بدون مجوز تعطيل مي‌شوند

17 واحد صنفي كه اكثراً از كوره‌هاي آجرپزي بوده‌اند شناساسي و به سازمان صنايع و معادن براي انتقال به خارج از شهر معرفي شده‌اند.
 مديركل حفاظت محيط زيست استان قم از تعطيل شدن كوره‌هاي آجرپزي بدون مجوز خبر داد و گفت: به آجرپزي‌هاي داراي مجوز اجازه استفاده از گاز داده ميشود.

عليرضا نجيمي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به افزايش نمونه‌هاي موجود در موزه تاريخ طبيعي قم اظهار داشت: اين موزه كه در سال 75 به بهره‌برداري رسيده داراي 550 گونه جانوري و گياهي و همچنين نمونه‌هاي متنوع كاني و سنگواره‌ها است.
وي انواع موجودات تاكسي درمي شده در اين موزه را شامل گروه‌هاي زيادي از پستاندارن، خزندگان، دوزيستان، حشرات و پرندگاه و همچنين گياهان و سنگواره‌ها دانست و افزود: اين موزه در زميني به مساحت 550 متر‌مربع در بوستان شهيد بنيادي قم پذيراي علاقه‌مندان به محيط زيست است.
مدير‌كل حفاظت محيط زيست قم در بخش ديگري از سخنان خود تصريح كرد: با اعتباري بالغ بر 250 ميليون تومان دو ايستگاه هواسنجي در استان به بهره‌برداري رسيده است كه اين ايستگاه‌ها سهم بسيار خوبي در اخذ آمار مربوط به آلودگي هوا به ويژه در زمينه تعيين ميزان گرد و غبار داشته‌اند.
وي با بيان اينكه اين ايستگاه‌ها قادر به سنجش پنج نوع آلودگي موجود در هوا هستند، ابراز داشت: با تجهيز اين ايستگاه‌ها هم اكنون قادر به تعيين آلودگي ذرات معلق در هوا تا ميزان كمتر از 2.5 ميكرون هستيم.
نجيمي تعداد واحد‌هاي صنعتي موجود در قم را 2 هزار واحد عنوان كرد و افزود: از اين ميان 25 درصد در شهرك‌هاي صنعتي و بقيه در سطح استان به صورت پراكنده مشغول به فعاليت هستند.
وي تعداد استعلام‌هاي انجام شده از اين اداره كل در سال گذشته درباره با استقرار و بهره‌برداري واحدهاي صنعتي را 550 مورد اعلام كرد و اظهار داشت: از اين ميان با بهره‌برداري 305 واحد صنعتي، 48 واحد خدماتي و 31 واحد معدني موافقت شده است.
نجيمي با بيان اينكه با استقرار 147 واحد صنعتي، 16 واحد خدماتي و 2 واحد معدني مخالفت شده است، خاطر‌نشان كرد: به 80 واحد صنعتي در اين زمينه اختياريه داده شده و 14 واحد نيز تعطيل شده‌اند.
وي هماهنگي براي انتقال صنوف آلاينده به خارج از محدوده شهري را از ديگر عملكردهاي اين اداره كل برشمرد و عنوان داشت: 17 واحد صنفي كه اكثراً از كوره‌هاي آجرپزي بوده‌اند شناساسي و به سازمان صنايع و معادن براي انتقال به خارج از شهر معرفي شده‌اند.
مديركل حفاظت محيط زيست استان قم انتقال صنايع آلوده‌كننده را در راستاي اجراي آيين‌نامه اجرايي سازمان محيط زيست دانست و گفت: در كارگروهي كه به رياست استاندار تشكيل شده است بحث انتقال اين واحدها پيگيري ميشود.
وي افزود: بخش عمده اين واحدهاي آلاينده در منطقه نوقطار وجود دارند كه شهرداري نيز مصمم است با تملك زمين‌هاي در اختيار اين صنوف به احداث فضاي سبز در اين منطقه اقدام كند.
نجيمي در ادامه با بيان اين كه با اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها، واحد‌هاي آجرپزي به استفاده از گاز روي آورده‌اند، اظهار داشت: به واحدهاي داراي مجوز اجازه استفاده از گاز داده خواهد شد، اما واحدهاي بدون مجوز تعطيل مي‌شوند.
وي كارگاه‌هاي سنگ‌كوبي به ويژه كارگاه‌هاي موجود در جاده اراك را از ديگر صنايع آلوده‌كننده عنوان كرد و بيان داشت: طبق هماهنگي‌هاي صورت گرفته با سازمان صنايع و معادن و اتحاديه اين صنوف، مكان ديگري كه در حوالي نيروگاه سيكل تركيبي قم شناسايي شده است به اين صنايع اختصاص خواهد يافت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٣-١٣٩٠, ٢٣:٣۵

   

پر مبحث ترین ها