سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در سال گذشته؛

870 تن فرآورده خام دامی غیر بهداشتی در قم معدوم شد

در کشتارگاه های طیور 136 تن مرغ غیر بهداشتی،در کشتارگاه های دام 118 تن گوشت غیر بهداشتی و 78 تن آلایش غیر بهداشتی، مجموعا 332 تن گوشت و آلایش غیر بهداشتی در دام و طیور طی سال گذشته توسط همکاران در اداره دامپزشکی شناسایی، ضبط ومعدوم شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان قم از شناسایی، ضبط و معدوم سازی 871 تن فرآورده خام دامی غیر بهداشتی در سطح شهر قم خبر داد.

دکتر محمد مهدی رفیعی در گفتگو با خبرنگار مهر در قم با اشاره به این که نظارت پزشکی در خصوص فراورده های خام دامی و تامین سلامت جامعه یکی از وظایف اداره کل دامپزشکی است،اظهار داشت: در این رابطه در سال گذشته 871 تن فراورده خام دامی غیر بهداشتی در سطح شهر قم شناسایی، ضبط و معدوم شد که تعدادی از این موارد توسط اکیپ های سیار دامپزشکی گزارش شده است.

وی با بیان این که ناظران بهداشتی در کشتارگاه های طیور استان نیز تمامی مراحل از ابتدا تا انتهای کشتار را تحت نظر دارند، تصریح کرد: در این راستا در کشتارگاه های طیور 136 تن مرغ غیر بهداشتی،در کشتارگاه های دام 118 تن گوشت غیر بهداشتی و 78 تن آلایش غیر بهداشتی، مجموعا 332 تن گوشت و آلایش غیر بهداشتی در دام و طیور طی سال گذشته توسط همکاران در اداره دامپزشکی شناسایی، ضبط ومعدوم شده است.

پلمپ 11 مرکز عرضه غیربهداشتی فراورده خام دامی در سال 89 در قم

رفیعی ادامه داد: همچنین در سال گذشته 11 مرکز عرضه غیربهداشتی فراورده خام دامی و 3 کارخانه تولید فراورده های گوشتی پلمپ شد و 15 مورد کشتار غیر مجاز دام شناسایی و پرونده متخلفان به مراجع قضایی ارجاع و برای آنان جریمه صادر شد.

وی حمل غیر مجاز دام به دلیل احتمال شیوع برخی بیماری ها را نیز جرم تلقی کرد و افزود: در سال 89 پرونده های متعددی در زمینه حمل غیر مجاز دام و فراورده های دامی داشتیم که به مراجع قضایی ارجاع و برای آنها حکم صادر شد.

مدیر کل دامپزشکی استان قم دو بیماری سل و تب مالت را از جمله بیماری های مشترک بین انسان و دام ذکر کرد و گفت: در خصوص پیشگیری و کنترل دو بیماری سل و تب مالت اکیپ های نظارت دامپزشکی دامداری های صنعتی و غیرصنعتی استان را تحت پوشش دارند و اگر مواردی شناسایی شود به کشتارگاه جهت کشتار ارجاع می شود.

انجام 57 هزار و 500 مورد تست سل و 33 هزار مورد تست تب مالت در سال گذشته در استان

وی در این خصوص اظهار داشت: در سال گذشته 51 هزار و 500 مورد تست سل و 33 هزار مورد تست تب مالت در واحدهای دامی استان انجام شد و در بین جمعیت گوسفند و بز 36 هزار بره بزغاله در استان واکسن تب مالت زده شد که نسبت به سال 88 افزایش چشم گیری داشت و در جمعیت گاو و گوساله نیز در جمعیت بومی واکسیناسیون تب مالت و در واحدهای صنعتی و غیر صنعتی هم واکسیناسیون و هم تست انجام گرفت.

کاهش میزان ابتلای دام های استان به بیماری سل و تب مالت

رفیعی با بیان این که استان قم در سال گذشته موفق به کسب رتبه دوم در زمینه ضریب پوشش واکسیناسیون تب مالت در دام ها شده است، تصریح کرد: در سال گذشته دام های مبتلا به بیماری سل نسبت به سال 88 کاهش چشم گیری داشته و میزان ابتلا دام ها به بیماری سل از 0.1 در سال 88 به 0.08 درصد در سال 89 رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: همچنین میزان ابتلا دام ها به بیماری تب مالت از 0.05 در سال 88 به 0.04 در سال 89 کاهش یافته است.

2 هزار و 450 قلاده سگ در مقابل بیماری هاری واکسینه شدند

مدیر کل دامپزشکی استان قم انجام واکسیناسیون هاری را یکی دیگر از کارهای انجام شده از سوی این اداره کل در سال 89 عنوان کرد و گفت: در زمینه واکسیناسیون هاری در سال گذشته 2 هزار و 450 قلاده سگ در سطح استان واکسیناسیون،قلاده گذاری و شناسنامه دار شدند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠١-١٣٩٠, ٢٠:١٩

   

پر مبحث ترین ها