سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئيس مركز پزشكي حج و زيارت در قم خبر داد:

اعزام 650 پزشك براي ارائه خدمت به زائران در حج تمتع

امسال 1.5 برابر پزشك بيشتر نسبت به سال گذشته به سازمان حج‌ و زيارت معرفي شده است و از پزشكان بر اساس امتياز‌بندي‌هاي لازم در حج تمتع بهره گرفته خواهد شد.
رئيس مركز پزشكي حج و زيارت با بيان اينكه سعودي‌ها اعتقاد دارند كه كميسيون پزشكي ايران بهترين كميسيون است، گفت: 650 نفر پزشك براي ارائه خدمات به زائران حج، امسال به عربستان سعودي اعزام مي‌شوند.

به گزارش خبرگزاري فارس  سيد علي رياض يك‌شنبه شب در همايش سراسري مديران ستادي و استاني كاروان‌هاي حج تمتع كه در مجتمع ياوران مهدي (ع) قم برگزار شد با بيان اينكه استطاعت جسمي زائران حج بر عهده مركز پزشكي حج و زيارت جمعيت هلال ‌احمر جمهوري اسلامي است، گفت: مسايل درماني، بهداشتي و آموزشي زائران قبل و حين تشرف را مركز بهداشتي حج و زيارت بر عهده دارد.
وي با بيان اينكه نخستين سطح درماني، پزشكان كاروان‌ها هستند، افزود: پزشكان كاروان‌ها بر اساس جدول انجام معاينات، پيش از اعزام زائران به حج، معايناتي را بر روي آنان انجام داده و پرونده سلامت زائران تشكيل مي‌شود.
نماينده ويژه رئيس جمهور در شوراي عالي هلال احمر با بيان اينكه امسال 97 هزار زائر در مرحله نخست بر اساس قرار داد منعقد شده با عربستان سعودي به حج تمتع اعزام مي‌شوند، بيان داشت: معاينات قبل از اعزام يكي از ضروريات است.
وي بيان داشت: ناتواني جسمي شديد، سرطان كنترل نشده و يا مورد درمان فعالي، اعتياد به مواد مخدر به هر شكل و ميزان، بيماري‌هاي عفوني واگيردار، حاملگي، بيماري رواني كنترل نشده و بروز سكته قلبي و يا مغزي ظرف يك ماه قبل از اعزام از جمله موارد منع مطلق اعزام به تمتع است.
رئيس مركز پزشكي حج و زيارت جمعيت هلال احمر در ادامه با اشاره به ميانگين سن زائران حج تمتع امسال گفت: از مجموع 97 هزار زائر حج تمتع، 12 نفر از آنان بالاي 80 سال سن دارند و به همين مقدار نيز افرادي بالاي 60 سال وجود دارند.
وي افزود: 650 نفر شامل پزشكان متخصص، داروسازان، بهداشت كارها، امدادگر و كاركنان ترابري در كاروان‌ها و 35 نفر در دو بيمارستان مكه و مدينه به زائران خدمات ارائه مي‌كنند.
نماينده ويژه رئيس جمهور در شوراي عالي هلال احمر ادامه داد: سمينار و آموزش‌هاي مختلف مجازي و حضوري براي اين پزشكان پيش‌بيني شده است.
وي تصريح كرد: امسال 1.5 برابر پزشك بيشتر نسبت به سال گذشته به سازمان حج‌ و زيارت معرفي شده است و از پزشكان بر اساس امتياز‌بندي‌هاي لازم در حج تمتع بهره گرفته خواهد شد.
رياض افزود: بيمارستان‌هاي سعودي خدمات خوبي را به زائران ارائه مي‌دهند اما در برخي اوقات، ساعات متوالي زائر را در صف دياليز قرار مي‌دهند و اين سبب شد كه سرويس دياليزي از امسال براي زائران خانه خدا فراهم شود.
وي با اشاره به كمبودهاي تجهيزاتي ايران در عربستان سعودي گفت: اين كمبودها در صورتي است كه خيلي از زائران و تيم‌هاي پزشكي كشورهاي ديگر به ما مراجعه مي‌كنند و از ما الگو مي‌خواهند و حتي خود سعودي‌ها اعتقاد دارند كه كميسيون پزشكي ايران بهترين كميسيون پزشكي است.
رئيس مركز پزشكي حج و زيارت جمعيت هلال احمر بيان داشت: بحث بهداشت ميان حجاج بايد تقويت شود و تيم پزشكي ما در همه آشپزخانه‌ها حضور جدي خواهد داشت.
وي گفت: در سال 89 حدود 4 هزار مراجعه كننده به درمانگاه‌ها داشتيم كه با توجه به آمارهاي گذشته نشان از موفق بودن برنامه‌هاي سازمان دارد.
رياض با بيان اينكه 16 هزار اقدام پاركلينيكي در سال گذشته توسط سازمان حج ‌و زيارت انجام شد، بيان داشت: 140 نفر در سال گذشته بستري شدند كه اين نشان از سن ‌بالا و مراقبت ويژه مراكز پزشكي حج‌ و زيارت در عربستان است.
وي تصريح كرد: بايد تعامل مثبتي ميان مديران كاروان‌ها و پزشكان وجود داشته باشد و مديران كاروان‌ها همكاري لازم را با مركز بهداشت حج‌ و زيارت انجام دهند.
نماينده ويژه رئيس جمهور در شوراي عالي هلال احمر افزود: آموزه‌هاي عمومي و همگاني براي پزشكان كاروان‌ها در نظر گرفته شده است و براي ارتقاي ضريب سلامت و بهداشت حجاج، آموزش زائران و آموزش كارگزاران حج به‌ صورت حضوري و غير حضوري برگزار شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠١-١٣٩٠, ٢٠:۴٨

   

پر مبحث ترین ها